Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrterk 8.8.2002

NÁŠ RYBNÍK: Nová vláda nové naděje pro spravedlivý právní stát?

Stará čínská moudrost praví: Dobře se maluje kůže tygra - hůře jeho kosti. Je to pořekadlo vhodné i k posouzení různých politický aktů, činů a dějů.
Včera nějakou tu minutku po 19.00 hodině Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru koaliční vládě sociálních demokratů, lidovců a unionistů.
Důvěru jí vyslovilo všech 101 poslanců vládních stran - samozřejmě, kdo čekal něco jiného nemůže pro svoji naivitu být snad z tohoto světa.:-)
98 přítomných zástupců opozičních občanských demokratů a komunistů kabinetu důvěru nedalo. Kdo se diví tomuto počtu, tak vysvětlení je pozemské - hlasování se nezúčastnil nemocný poslanec Josef Houzák z KSČM. Poslanci hlasovali veřejně, to znamená, že každý hezky povstal a nahlas řekl, zda je pro důvěru vládě, nebo proti vyslovení důvěry.
Deset hodin se střídali poslanci před mikrofony a řečnili pro a proti. To vše je ona kůže, kostmi je v tomto případě realizace vládní politiky a její skutečné dopady na život lidí této země.
Kůže někdy překrývá polámané a pokroucené kostičky - třeba právo, to kulhá, vládu čeká hodně práce. Příkladem budiž následující: ve středu TV Prima odvysílala kauzu 25 mladíka, který si v květináči na balkóně pěstoval jednu rostlinu konopí. Bydlel v ulici Konopná a vše bral prý jako recesi. Úsměv mu došel, když nějaký soused jeho kytičku ihned šel udat na policii (dobrý člověk pořád žije). Ta dotyčného navštívila, kytku zabavila a recesista (nebo třeba možná i samopěstitel trávy - do mozku mu nevlezeme, ale to není merito věci), bude obžalován, za toto nedovolené pěstování drogy (sazba je od 1 roku až do 5 let). "Dobře mu tak", možná někdo poznamená, "feťákovi..." dodá, že to byla jedna kytka a ten člověk není zločinec... to nikoho nezajímá... Ano, přísnost na malé přestupky by byla na místě, kdyby nebyla právní benevolence k velkým - v případě drog - projděte se po centru Prahy, na dealera narazíte po pár minutách. A velké ryby? Raději pomlčet a policie je prý bezmocná. Nebo další případ - "smažky" v létě mizí z ulic měst a prázdniny tráví u makových polí - přímo u zdroje a nikým nerušeni )policistů je prý zoufale málo). Pěstitelé, kteří netouží po opiu, ale po skutečné úrodě máku, který pak máme v buchtách a na houskách, jsou patřičně naštvaní, že takto přichází o úrodu a říkají, "s mákem končíme". Možná, že makové buchty pak budou minulostí a proč? Díky podivnému právu, které hýčká velké zločiny a zločince, bubu dělá na střední a ty co udělají pouhý přestupek, žene uličkou hamby.
O právu a spravedlnosti se toho namluvilo a namluví, i tato právě schválená vláda. V právnickém traktátu legisty Chuan Kchuana se píše:
Vytáhneš-li jeden stvol plevele - tisíc pšeničných klíčků vyrazí,
Potrestáš-li jednoho zlosyna - deset tisíc lidí bude spokojeno.

Zlosynem myslel pisatel skutečného potrestaného zlosyna.
Buďme optimisty a do třetice zacitujme z čínských moudrostí- básník Lu Jou věřil tomuto: Budou-li úředníci slušní a neúplatní, pak lidem z vesnice nastane čas zpěvu a tance. Ovšem to byl výrok básníka. :-)

(Moudrosti jsou z knihy Lexikon čínského mudrosloví manželů Hejzlarových , Academia, Praha)

JITA Splítková
RODINA A PŘÁTELÉ: Umřela Míša
V noci před půlnocí zemřela na oddělení intenzivní péče 4. interny na Karlově náměstí moje žena Michaela, zde často vzpomínaná jako Míša, na následky léčení rakoviny. Trpěla hodně, naštěstí ne dlouho. Byli jsme spolu 33 let. Více nevím, co k tomu dodat.
Ondřej Neff
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.