Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 7.8.2002

Před nacisty, za nacistů, po nacistech
Vyprávěl mi otec o setkání, jež měl někdy v roce 1946 s kamarádem. Byl to Žid, který se zachránil emigrací v Anglii. Vyprávěl mému otci, že se do Anglie vrátí, protože se bojí návratu fašismu.
"Blázníš?" divil se můj otec. "Hitler je mrtvý a nacismus a fašismus s ním."
"Mýlíš se. Fašismus se vrátí. Bude se ale jmenovat antifašismus."

Což mimo jiné dotvrzuje, že Židé, přinejmenším někteří, dovedou být moudří.
Moudře hovořil dnes i pražský rabín Karol Sidon, když varoval před rostoucím antisemitismem. "Skoro to vypadá, že by se mohly opakovat věci, které tu byly před nacisty a za nacistů," řekl. Skoro?

Zbabělý postoj západní Evropy vysvětluje tlakem muslimského obyvatelstva. Jsou ale jiné důvody, řekl bych,že přinejmenším stejně silné. Antiizraelský postoj je patrný zejména z kruhů dědiců komunismu, tedy té pestré směsice antiglobalistů, ekologistů, anarchistů a jejich sympatizantů z řad levicových intelektuálů. Tito lidé se tváří, že nevědí, o co teroristům jde - a těm samozřejmě jde nikoli o "spravedlivé uspořádání poměrů na Blízkém východě". Ne, těm jde o zničení státu Izrael, o likvidaci jeho obyvatelstva ať už formou přímé masové vraždy, nebo vystěhováním. Tváří se, že nevědí, že Izrael by okamžitě zastavil vojenské akce, kdyby teroristé ustali s vražděním, kdežto kdyby Izrael zastavil vojenské akce, teroristé by pokračovali ve vraždění. V tom je ta zásadní nerovnováha - nikoli v převaze F16 nad sebevražednými teroristy.

K zásluhám bývalého premiéra Miloše Zemana patří jeho jednoznačné stanovisko k blízkovýchodnímu problému - i když je třeba politovati metody, jakými svoje názory prezentoval a hlavně - fakt, že zůstal na základně slovního siláctví a nepodařilo se mu ovlivnit zahraniční politiku státu, v jehož čele stál.

Holocaust 2. chystaný islámskými fanatiky je patrně nereálný a nerealizovatelný - holocaust ve smyslu "topení Izraelců v krvi", jak proklamuje ušlechtilé hnutí Hamáz. Krve ale ještě poteče hodně, než dojde k obecnému vysílení. Díl odpovědnosti nesou ti, kdo přímo anebo nepřímo terorismus podporují - a právě jim se pokusil promluvit ke svědomí pražský rabín, moudrý muž.


RODINA A PŘÁTELÉ: Živý sen jako ze života
Zdálo se mi, že se účastním jakési odborné konference, nejspíš o digitální fotografii. V sále bylo tak asi sedmdesát lidí, něktreré jsem znal, jiné nikoli. Konference začínala, předsedající zahájil diskusi, a slovo si vzal postarší pán typu Dědek Který Všechno Ví Nejlíp (DKVVN) - znáte ty typy, musíte je znát, pokud jste aspoň někdy na takovou konferenci zavítali.
"Rád bych vás seznámil se svými zásadními poznatky," řekl DKVVN úvodem. "Mé exposé nebude dlouhé, asi dvacetiminutové. A protože s vámi chci hrát fair play, chtěl bych tady zavést metotodu, kterou mě na Paddingtonmově universitě v Illinois naučil profesor Ifraim Mandelbaum: jakmile budete mít pocit, že žvaním a nejdu přímo k věci, zvedněte ruku. I kdyby jen jediný z vás zvedl ruku, zkrátím expozé o pět minut - a máte právo na tři zvednutí rukou, podle metody Ifraima Mandelbauma."
V tu chvíli se zvedlo asi třicet rukou, mimo jiné i moje.
DKVVN se nervózně uchechtl a řekl:
"Oceňuji váš smysl pro humor, takže exposé skutečně zkrátím o pět minut. Nuže, přátelé, zadívejme se nyní z širšího hlediska..."
Dalších dvacet rukou se zvedlo. DKVVN se na mne uraženě podíval:
"Ale tohle není fér, pane Neff..."
"Já ruku nezvedal!" namítl jsem alibisticky.
"To vás neomlouvá," řekl DKVVN přísně.
Chtěl jsem něco říct, ale znáte to, jak to ve snu chodí - pak se změnila situace, dál s emi zdálo o pavoucích a já se probudil. Ale ta metoda Ifraima Mandelbauma se mi líbí.

K včerejšímu "případu ztracených brýlí"
Naše čtenářka podotýká:
Je velmi jednoduchý způsob vysvětlení, proč jste brýle na stole neviděl, i když tam evidentně musely ležet. Existuje pohádka o stvoření, které se jmenuje Móra čamuška, které způsobuje to, že věci, které máme přímo před očima a okolí má pocit, že ty jsme přece museli vidět se nám jeví jako neviditelné a tudíž je opravdu, ani při nejlepší vůli, nevidíme. Prostě pro nás na těchto věcech seděla Móra čamuška:)) Hezké vysvětlení, ne? Já mám obdobný problém jako vy, akorát místo brýlí neustále hledám klíče - od auta, od práce, od domova .... taky mám pocit, že mi je někdo snad úmyslně schovává:))
Daniela


PSÍ PŘÍHODY: Setkání se srandovním pejskem
Bart malinkým psům neubližuje, to je léty prověřený poznatek. Možná čuchne, ale většinou ani to ne. Prostě - malinký nebrat, malinký jsou nezajímaví. Nicméně se snažím Barta separovat nejen od velkých, ale i o malých neopatrně šlápne a je nepříjemnost na krku.

Takže i dnes - šli jsme ráno na pravidelnou procházku. V dálce jsem takového mrňouse zahlédl. Raději jsem odbočil na schody vedoucí na stezku na úbočí svahu a dál jsme šli úzkým chodníčkem mezi křovinami. Předpokládal jsem, že směšný pejsek někde zmizí dřív, než nás cesta zavede zpátky na vyhlídkovou cestu Mrázovka. Mimochodem - ta cesta už není vyhlídková, protože křoví a stromy vyrostly a je z ní houbeles vidět. Chtělo by to prořezat a bylo by na pád měsíců pokoj - ty akáty rostou jak zběsilé.

Cesta skončila a ocitli jsme se z vnější strany dřevěného zábradlí - a ten směšný pejsek byl hned na druhé straně. Ňafal a skákal a vyváděl a trojčil - a Bart prostrčil hlavu mřížovím a čuměl na něho. Byl jsem rád, že je to takhle - my za plůtkem, pejsek za plůtkem. Stačilo by, aby Bart hodil hlavou, nabere pejska košíkem a přerazí ho vejpůl. Staly se takové případy.

"To víte," řekl jeho majitel: ukázalo se, že pejsek je na vodítku. "On vždycky takhle povykuje. Ale nemusíte se bát, on neublíží."
No, to mi spad kámen ze srdce, chtělo se mi říct. Neřekl jsem nic. Pán pejska odvedl. Spadl mi (hodně malý) kámen ze srdce.


 
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.