Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 21.2.2002
 • Egypt potvrdil zrušení Zemanovy návštěvy, Zeman nepojede ani do Tuniska
 • Ministr zahraničí Jan Kavan vysvětloval alžírskému velvyslanci, že ČR neupírá Palestincům právo na stát
 • Jan Kavan vyjádřil naději, že za pár dní se situace uklidní a vše bude jako před Zemanovou návštěvou v Izraeli
 • Miloš Zeman prohlásil, že nevidí důvod, proč by se měl znovu vyjadřovat ke svým vystoupením v Izraeli
 • ODS a Koalice jsou toho názoru, že Miloš Zeman by neměl do voleb jet na žádnou státní návštěvu
 • Václav Klaus obvinil Koalici, že zneužívá Zemanových výroků k tomu, aby uspíšila termín voleb
 • ODS se ohradila proti výrokům maďarského premiéra Orbána ohledně zrušení Benešových dekretů
 • Státní zástupce odmítl stížnost advokátů Železného proti obvinění jejich klienta; policie obvinila Železného z poškozování věřitele a podezírá právníky, že mu v tom napomáhali
 • Mnozí ředitelé nemocnic se ohradili proti obvinění prezidenta České lékařské komory Davida Ratha, že v nemocnicích dochází k tunelování, neboť výnosné provozy se dostávají do soukromých rukou
 • V Raspenavě na Frýdlansku se vyskytl dikobraz, porazilo ho auto a není dosud známo, odkud utekl
 • Počasí Praha: Střídavé počasí, většinou mizerné
  Brno: zataženo, občas mrholilo    Lubomír Střítecký
  Žilina: skoro celý deň prší, o niečo vyššie na horách sneží    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (Od Luhačovic):
Štyry roky jsem slúžil,
nic sem nevyslúžil,
enom tu halénečku
přikrývat galánečku.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 22. února 2002
Dnes jsem zahlédl poradenského rozvědčíka, jak si čte papír na dveřích, za nimiž sídlí firma, které jsme autsoursovali provoz klimatizace. Schoval jsem se na záchodě, ale až tam jsem slyšel jeho smích. To oznámení znám. Už tam visí přes rok: "Zde nekuřte - porucha klimatizace".ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Kdo je spokojen, a kdo je nespokojen
Dnes přišel mailem výsledek posledního výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění AV. Jaká je spokojenost s politickou situací? Nespokojených 63% a spokojených 31%. Spokojení jsou spíše mladí a úspěšní lidé. Mezi příznivci ODS je míra spokojenosti na úrovní 44%. Centrum se obrátilo na vzorek 1020 osob dle kvótního výběru.
Zajímavé. Když se podíváme na graf znázorňující dlouhodobý trend, vývoj je pozitivní. Procento spokojených stouplo od podzimu 1999 ze 17% na 31%, to je skoro dvojnásobek! A nespokojených ubylo z podzimních roku 1999 79% na oněch 63%. Zhruba od loňského léta se situace stabilizovala a spokojení/nespokojení se drží prakticky na stejné úrovni.

Jsem rád, že nepatřím do toho vzorku. Nevím, co bych odpověděl - jsem spokojen, nebo nespokojen s politickou situací? Moc nechápu sám smysl otázky. Kdyby zněla, zda jsem spokojen s vládou, nebo zda jsem spokojen s činností parlamentu, neodpovídalo by se mi snadno, asi bych taky odmítl jednoznačnou odpověď typu ano/ne. Ale - spokojenost s politickou situací?

Kdyby se mě zeptali, zda chápu politickou situaci, odpovídalo by se mi snadněji, Řekl bych, že ne. V posledním dramatu kolem výroků Miloše Zemana - jež nepochybně poškodily stát a postavení naší země a její důvěryhodnost a nakonec i pověst každého z nás, protože, jak známo, lidé mají takovou vládu a takové vládce, jaké si zaslouží - dochází k paradoxům těžko pochopitelným. Za odstoupení Zemana bubnují v barvách Koalice lidovci, kteří zřetelně chtějí se sociálními demokraty po volbách do vlády. Odstoupení odmítá ODS, která je proti Čtyřkoalici a jejíž předseda ještě před několika desítkami hodin se veřejně pohoršoval nad tím, že vládu řídí šílenec. Ale odstoupení odmítá i prezident Havel, který se proti Zemanovu dobrodružství ohradil jako první.

Mohli bychom říci - ano, toto jsou specifika Fidlovačky, kde ruka ruku myje a každý je zásadový až na hranice jeho osobních zájmů. Jenže Zemanovi očividně odpustili i předáci z Evropské unie - třebaže se věcně prokázalo, že nešlo o žádný jazykový úlet, o žádnou poletenou čárku a tečku, ale exhibici sebestředného megalomana, namířenou pro posílení šovinistických a xenofobních nálad v České republice.
Spokojený s tím nejsem, nechápou to vůbec.
A ještě bych rád věděl - kam to má Zeman letenku pro příště?


RODINA A PŘÁTELÉ: Počasí se vymknulo z kloubů
Namlsali jsme se. Chvilku bylo jaro. Zima se vrátila? Ano, ale potíž je v tom, že vždycky jen tak na pět minut.

Volal jsem na Míšu: "Sněží!"
Chvilku to trvalo, než mě vzala na vědomí.
"Cože? Sněží? To přece není možný," nechtěla mi věřit.
To je tím, že se jeden namlsá předčasným jarním počasím.
Šla se podívat k oknu. Sluníčko pálilo a pod kalinou se bělaly a žlutaly krokusy.
"Před chvilkou ale fakt sněžilo," hájil jsem svou pravdu. Přešel jsem do kuchyně. Zapnul jsem vařič a nasypal jsem kafe do šálku. Chvilku to trvalo, dvě, možná tři minuty. Zalil jsem kávu, zamíchal a nesl jsem šálek do jídelny.
"Teď sněží!" volala Míša z pokoje.
Položil jsem šálek na stůl, opatrně, abych neucmrndnul. Víte, jak to je s kafem: když ucmrndnete, sice unikne jen nepatrná část, fyzicky vzato, z obsahu šálku, jenže v té nepatrné části nějak uteče duch toho kafe. Takže to mohlo trvat - možná - třicet vteřin.
Pak jsem přešel do pokoje a podíval se z okna.
Sluníčko pálilo a krokusy vypadaly o trochu víc rozvité, než před chvílí.
"Před chvilkou sněžilo," řekla Míša.
Kterou chvilku myslela? Tu moji, když sněžilo a ona se pak šla podívat a sluníčko svítilo, nebo svoji chvilku, když sněžilo a já si vařil kafe?
Ano, i tak může vypadat křižovatka manželského soužití.
U nás to dopadlo tak, že i Míša si uvařila kafe a pak jsme ho společně vypili, zatímco za oknem bylo v jednu minutu jaro se sluníčkem a krokusy a za další minutu vánice.


PSÍ PŘÍHODY: Počasí, že by psa nevyhnal
Odpoledne jsem byl jako každý čtvrtek v kavárně Rybka v Opatovické ulici. Dnes tam nepřišel Viktor Šlajchrt a proto jsme se spustili a vykládali si o počítačích - což je téma jindy nežádoucí, ba zapovězené, když je Viktor přítomen.
Zcela vyčerpán kvalifikovaným proklínáním Windows jsem se vracel domů. Bylo před sedmou, setmělo se. Foukal ostrý vítr prošpikovaný ledovými krůpějemi. Lidé na ulici, pokud jsem někoho zahlédl, spěchali s hlavami vraženými do límců. Koruny větrů se zmítaly proti obloze rozzářené světelným odpadem.

Těšil jsem se, že budu doma, v suchu a teple. Nepochyboval jsem, že tam bude svítit světlo a že nekiksne topení. Takto roztěšen jsem dospěl až k brance.
Najednou se vyloupl ze stínu Bart - za brankou. Oči mu teskně zářily ve svitu pouliční lampy. Věrný hlídač!
"Chudáku!" oslovil jsem ho, zatímco jsem se pokoušel zimou ztuhlými prsty vsoukat klíč do zámku. "Ty tady hlídáš dům... celý zmrzlý..."
Ano, byl zkřehlost sama. Pohladil jsem ho. Dotyk mi připomněl tresku v mrazáku v samoobsluze. Zastyděl jsem se. Sedíš v kavárně, kecáš o tom, jak padají Windows. Dokonce sis koupil koblihu. Ano, tak hluboko jsi klesl - zatímco toto ubohé zvíře hlídalo dům v houstnoucí tmě, ve fujavici, v občasné přepršce a vánici, ty jsi žral koblihu.

"Tak pojď," řekl jsem mu vlídně. "Půjdeš do teplíčka, služba ti skončila."
Pohlédl na mne vděčně. Tak se umí podívat jen pes, věrný, odevzdaný, i kdyby se mu dostalo sebevětšího příkoří.
Odemkl jsem. Bart vběhl dovnitř a pádil po schodech nahoru.
"No, tos tam dlouho nepobyl," slyšel jsem říkat Míšu.
Vyhodila psa, který se celé odpoledne válel u radiátoru na pelechu, ven asi tak dvě minuty před tím, než jsem přišel.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.