Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 21.2.2002
 • Hokej Česko - Rusko, Češi byli lepší, ale dostali od Rusů třapec 0:1 a mají po žížalkách
 • Unionisté a lidovci vyzvou Miloše Zemana k rezignaci kvůli skandálu, který vyvolal v Izraeli
 • ODS oznámila, že se k iniciativě Koalice nepřipojí
 • Německý ministr zahraničí Joschka Fischer jednal v Praze s premiérem Milošem Zemanem o česko - německých vztazích, též akceptoval Zemanovo vysvětlení nedávné aféry v Izraeli
 • Naše televize vysílaly Zemanovo vystoupení v izraelské televizi, v níž zcela jasně připouští, že mezi Hitlerovou Třetí říší a Arafatovou samosprávou je podobnost
 • Egypt trvá na odkladu Zemanovy návštěvy v Káhiře
 • Vláda schválila návrh zákona o pravidelném zvyšování důchodů
 • Německý Svaz vyhnanců nazval Zemanovo vystoupení v Izraeli "politickým šílením"
 • Hutníci demonstrovali v Praze před sídlem vlády kvůli restrukturalizaci ocelářského průmyslu
 • Obvodní soud v Praze 7 pro nedostatek důkazů osvobodil bývalého ministra vnitra Lubomíra Štrougala, podezřelého ze zneužití pravomoci veřejného činitele
 • Podle Centra pro výzkum veřejného mínění není třetina občanů spokojena s chováním politických stran, nejméně je spokojena s chováním ODS a KSČM
 • Bavorská spolková vlády vyzvala Českou republiku k odstavení Temelína kvůli sérii vážných poruch
 • Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na tiskové konferenci v Bruselu Českou republiku ke zrušení Benešových dekretů
 • Ministr zahraničí Jan Kavan v interview pro rakouskou Die Presse odmítl charakterizovat Benešovy dekrety jako bezpráví
 • Proces s vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeníčkem se opět odkládá ze zdravotních důvodů, proces se odkládá už od roku 1997
 • 42letý muž vyvolal bombový poplach v České Lípě, hrozil že odpálí pumu kterou má prý na těle; zneškodnila ho URNA a žádnou bombu policie nenašla
 • V pátek 22. února budou všechny expozice Národní galerie volně přístupné na připomínku 15. výročí úmrtí Andy Warhola - ve Veletržním paláci je Warholova výstava
 • Do hor se vrátila zima, v Krkonoších napadlo 20 cm sněhu, na Semilsku je kalamita
 • Počasí Praha: Po většinu dne zamračené počasí, silný vítr
  Brno: zataženo, občas mrholilo    Lubomír Střítecký
  Žilina: skoro celý deň prší, o niečo vyššie na horách sneží    Miroslav Drkoš

Český rok

Česká zima (z Moravy):
Hop, děvča nemoje,
prehodím ťa pres oje,
pres oje, pres osy,
hop, děvča, moje si!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

 

Z deníčku Moby Dicka:

Čtvrtek 21. února 2002
Ing. Duto Hlav si pozval Juniora na kobereček. Vynadal mu, že včera zůstal viset ve výtahu s poradenskou frikulínou přes přísný zákaz styku se zájemci o odkup Českých Textáren. Junior popřel, že by došlo k jakémukoli styku. Přesto ho Duto nařkl z "jednání za zády společnosti".ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Skandál skončil, zapomeňte
Takže je to jasné: Zeman za to nemůže, mezinárodní skandál vyvolala angličtina! A příště, až Zeman někoho urazí, bude to jednoduché: řekne se, že za to může ta idiotská čeština. Do Prahy přijel Joschka Fischer a po schůzce se Zemanem si pochvaloval, jak mu to pěkně pan premiér vysvětlil. Premiér ve své argumentaci použil nehoráznosti, nad kterou zůstává rozum stát: aby dokázal, jak není vůbec šovinistický a xenofobní, uvedl coby důkaz a příklad česko-německou deklaraci z roku 1997. On předpokládá, že jsme všichni padlí na hlavu a nic si nepamatujeme a vypadlo nám z hlavy, jak urputně sociální demokraté přijetí deklarace sabotovali, jak těsně před projednáváním Zeman označil sudetské Němce za extremisty a odmítl se omluvit (na což mluvčí vlády Libor Rouček, který musí mít plechový žaludek za ta léta, roztomile vysvětloval: Zeman nevidí důvod, proč se omlouvat, neboť sudetoněmecké krajanské sdružení sice k českým extremistům přirovnal, ale neučinil mezi nimi rovnítko. A je to!).

Unionisté a lidovci navrhují odvolání Miloše Zemana. ODS je proti. Opoziční smlouva bude fungovat do posledního dne, do poslední hodiny, minuty a vteřiny... Není to ale zřejmě jediný důvod. Václav Klaus je zřejmě veden pragmatickou úvahou a nechce vyrobit z Miloše Zemana mučedníka, a on by ho ze sebe udělal! V českých hospodách u piva by se vyprávělo, jak krutě s Kozinou Zemanem zatočili, protože od plic řekl těm Němčourům, co si o nich myslí. A jelikož se v červnu Čechové vyhrnou od piva k urnám, nebylo by asi žádoucí v nich vyvolat pocit, že mohou jediným vhozením volebního lístku Zemana zachránit, toho hrdinu, kerej jedinej se dokáže těm německejm kurvám tak ňák chlapsky postavit.

Zeman rád rozumuje o tom, jak se mělo rázně zakročit proti Hitlerovi, dokud byl čas. Jenže dnes on sám roztáčí mlýn šovinismu a xenofobie, už dlouho! A nese to ovoce. Napjaté vztahy s Rakouskem a Německem - na těch má lví podíl. Pro zrušení Benešových dekretů se vyslovili teď už i Maďaři. To je druhotný důsledek Zemanova rozdmychávání mlýna. On nepřestane. Přitom by stačilo tak málo - prostě ho z řadu vyhodit. Jenže to by se nesmělo uvažovat pragmaticky. Muselo by se uvažovat historicky.


RODINA A PŘÁTELÉ: Večer plný Zavináčů
V klubu Lávka se udílely Zavináče, ceny české internetové akademie. Poněkud pikantní je fakt, že teď, když jsem se vrátil ze slávy a chci napsat článek a potřebuju informace, na zavináčské webové stránce je nejčerstvější informace, ehm, z 20.12.2001. Jak vidět, kovářova kobyla chodí bosa. Takže musím psát z hlavy - přičemž mé poznatky jsou kusé: nepostřehl jsem, jak se jmenoval pán, co udílení moderoval místo tradiční Báry Štěpánové, a nevím, jak se jmenovala hudební skupina, před jejíž produkcí jsem vždycky prchnul do přilehlého baru a zkoumal jakost fasovaného bílého vína (ušla).

Takže jsem zaznamenal, že za webdesign dostala cenu Michaela Suchá, moc jí to slušelo ve velmi přiléhavých šatech, a budila dojem tak mocný, že fotograf Jan Šibík při předávání řekl víc než šest slov, což je jeho osobní rekord. Za zábavní server dostal cenu Kompost, i já coby internetový akademik jsem hlasoval! Trojice Baldýnský, Fuka a Lukáš (?) se rozhodli, že se nepousmějí, a vydrželi to, i když moderátor vyprávěl následující chtip:
Po poušti se plazí Pinocchio. Nad hlavou mu krouží datlové.
Mně to připadá legrační, vám ne? Publikum se ale taky nesmálo.
Když odcházeli z pódia, loučili se slovy: "Bůh není".
Jako nejlepší internetový podnikatel byl dekorován Marek Antoš (Lupa), zpravodajský server roku je iDnes a nejlepší portál byl vybrán Centrum.

Zavináče dostal in memoriam Ladislav Zajíček. Cenu přebíral jeho letitý kamarád Jirka Kofránek a velmi správně podotkl, že až teď, když už umřel, víme, jaký byl a víme, jak nám chybí. Tak to chodí. V Kompostu, když referovali o nominovaných, místo fotky Zajíčka zveřejnili lebku s hnáty. Zajíčkovi by se to líbilo - jak podotkl Kofránek. Jistě měl pravdu. Znale jsem ho mnohem míň než on a myslím si to taky.


PSÍ PŘÍHODY: Záhadná rána
Ten zvuk se ozval někdy kolem desáté večerní. Byla to rána, spíš zadunění než třesknutí. Něco jako kdyby mi někde u stropu visela bedna se třemi metráky brambor a utrhla se (jak si představuji ten zvuk bedny s bramborami). Slyšel jsem tu ránu já, slyšela ji Míša a slyšel ji David, který s námi seděl u stolu.
Bart ležel na podlaze a klimbal.
Naposledy jsem ignoroval záhadný noční zvuk někdy před dvaceti lety. To taky něco bouchlo, jenže tenkrát to byl spíš třesk než bramborózní zadunění. Taky zdroj se dal snadno lokalizovat - ozval se z vedlejšího pokoje. Jenže tenkrát jsem spal, zvuk mě probudil - a touha po pokračování spánku překonala smysl pro odpovědnost. Nešel jsem zjišťovat příčinu. Ta byla jednoduchá - rupla skoba přidržující policovou stěnu s knihami ve svislé poloze. Pak se gravitace opřela do druhé skoby, a ta druhá rána by byla přivedla k aktivní činnosti i mrtvého: všechny police se zhroutily a knihy vytvořily na podlaze půvabné skupení, jemuž se v naší zemi říká kupodivu Betlém.

Takže si dávám na zvuky pozor.
David popadl baterku šajnovku, já se ozbrojil šestiraňákem Smith&Wesson (ano, jsem takto dětinský) a za Bartovy poněkud rozespalé asistence jsme prošli celý dům. Nikde žádné spadlé skříně, žádná rozvalená okna, žádná bandy lupičů, jimž bych mohl říci: "Chyťte se stropu, padouši, nebo vás nasytím olověnými boby!"
Ráno jsem našel přede dveřmi spadlé krmítko.
Co byla ta rána, kterou jsme všichni slyšeli, jenom Bart ne?
Možná, že krmítko při pádu tropí takový hluk. Nebo jsme měli kolektivní halucinaci. Nebo to byl zbloudilý odstřel tunelu Mrázovka někde v hlubinách pod našima nohama.
Bart to asi ví. Ale nepoví.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.