Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 25.12.2001
Neviditelný pes knižně
Nové knižní vydání Bartových příhod vyšlo! Za 219 Kč je k dostání v lepších knihkupectvích - na př. v Praze v Krakatitu v Jungmannově 14, nebo objednat mailem .

 • Pražský primátor Jan Kasl servíroval na Staroměstském náměstí rybí polévku
 • Zdravotní stav Václava Havla se o Vánocích nezměnil
 • U Temelína protestovali umírnění odpůrci jaderné energie, kteří přišli z Rakouska, distancovali se od těch "kteří proti vám a vaší zemi bojují", řekli v poselství k Čechům
 • Na Rychnovsku je sněhová kalamita Právě před sto lety, 25. prosince 1901, se narodila Milada Horáková. Žena, kterou nacisté věznili a komunisté popravili.
 • 26. prosince v 11.30 se u Památníku obětí komunismu v Praze na Vyšehradě koná pietní vzpomínka ke stému výročí narození JUDr. Milady Horákové,
  PONDĚLÍ 24.12.
 • Obchodníci oznámili po skončení Zlaté neděle rekordní tržby
 • Potápěči se v neděli loučili v Praze se sezónou - na malostranském břehu předváděli moderní výstroj i historický skafandr
 • Firma UPC ukončí začátkem ledna bezdrátový systém vysílání a bude vysílat jen po kabelu
 • Prezident Václav Havel je i nadále ve Vojenské nemocnici v Praze Střešovicích
 • Petr Pithart a Václav Klaus se v Nedělní partii na TV Prima shodli, že je třeba co nejdřív vstoupit do EU, Klaus jen vyjádřil pochybu, zda dnes zvolená cesta EU je ta nejlepší a jediná možná
 • Ve "známkování" vlády udělil Václav Klaus Zemanově vládě dvě mínus
 • V noci ze soboty na neděli bylo kvůli sněhu uzavřeno letiště v Praze Ruzyni
 • Sníh na většině silnic je v rozumné míře uklizen
 • Počasí Praha: Štědrý den byl slunný, s příjemným mrazíkem
  Žilina:    Miroslav Drkoš
Ponaučení:
Život není peříčko, říkávala kdysi moje přítelkyně (kterou jsem si nevzal) Mašulka, když ji průvodčí vyhazoval z plošiny vlečňáku tramvaje i s jejím kočárkem s dítětem a metrákovou dogou, protože podle předpisu kočárek a pes nesmí být na stejné plošině.
Vzkazuje Ivan Rebensteiger, Idaho, USA

Česká zima (z Čech):
Co to znamená medle nového?
Neviděli jsme nebe tak jasného,
měsíc překrásně svítí,
musí to něco býti.
Zpívají libým hlasem andělé,
pastýři vytrubují vesele;
nikdá tak nedělali,
by v noci troubívali.
"Sláva Bohu na výsosti!"
vždy prozpěvují.


Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 25. prosince 2001, 1. svátek vánoční
Někteří zaměstnanci Českých Textáren drželi i včera pohotovost na pracovišti. Od vedení dostali místo dříve obvyklých dárkových balíčků stravenku do (tou dobou zavřené) podnikové kantýny. A ještě lístek s osobním blahopřáním Běsného Kokota. Kantýna otevře až v lednu - mezi svátky má "asanační dny". Stravenky platí jenom do konce roku.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Neviditelný pes přeje příjemné svátky vánoční
Jaké to jsou Vánoce? Během Štědrého dne se věru neudálo nic, co by se dalo komentovat - přinejmenším na našem území. Byl to vskutku Boží den!
Text z 24.12. Jaké to jsou Vánoce?
Jako na všechno můžeme se na Vánoce dívat ze dvou úhlů. Jelikož jsem optimista, líbí se mi především, že to jsou Vánoce na sněhu a ne na blátě. Nejsem sice právě nadšený, když musím s bolavými zády protahovat cestu kolem našeho domu, ale pak přijdu domů, podívám se z okna, a všechno je bílé a svítí do toho sluníčko a záda přestávají bolet. Pravda, nastala nevyhnutelná silniční kalamita. Pěkný byl onehdy titulek v novinách: Republiku překvapil sníh! No, myslím, že nárok na překvapení by republika měla, dejme tomu, v červenci, v prosinci, obávám se, nárok na překvapení zaniká.

Jaký dárek?
Dostali jsme dárky dva. Telecom udělil zdražení svých služeb - jak se ukazuje, co vůbec nejvíce zdokonalil a vylepšil, je schopnost mlžení, to je zdvořilé označení klamavosti a falše. Je to umožněno tím, že - bohužel - zejména tisk si odmítá uvědomovat, že zvůle Telecomu je umožněno politickou dohodou ODS a ČSSD. Nebýt jí, Telecom by si nikdy nemohl dovolit to, co si troufá.
Druhý dárek je pozitivní - je to rozhodnutí Toyoty a Pažouta postavit v Kolíně automobilku. Pětatřicet dalších firem, které by fungovaly jako dodavatelé dílů, se k investici chystají. To je hojivá náplast na dvě rány či ranky - investovat odmítl bavorský BMW a nějak se přestalo mluvit o Intelu.

Po celý rok odborníci debatovali o tom, zda Zemanova vláda se zasloužila za hospodářský vzestup, anebo zda se vezeme jako Smolíček Pacholíček na liščím ocasu konjunktury. Podíl vládních snah na investičních úspěších se však popřít dá jen s ideologickými brýlemi na očích, se stupněm filtrace, jaký má pěticentimetrová dubová fošna.

Zajímavost na konci - v nedělní politické diskusi Partie zasedli Petr Pithart a Václav Klaus. Nepřekvapilo, že vládu Pithart chválil - s výjimkou jejího skandálního útoku na týdeník Respekt. Ale i Klaus jí dal vcelku příznivou známku dvě mínus. Jestli si dobře pamatuju ze školních dob, stačilo by - byť o fous - to na konstataci "prospěl s vyznamenáním".


RODINA A PŘÁTELÉ: Velmi podezřelý výjev v bistru u Tesca
S Irenou, mou dcerou, jsme zašli k hrobu mých rodičů. Zašli? Zajeli autem! O Štědrý den byste čekali velebné ticho v ulicích - omyl! Obrovský provoz přes den! Zajel jsem s Irenou na hřbitov, abych zapálil svíčky a instaloval vánoční stromeček - i před hřbitovem bylo plno a nemohl jsem najít místo k zaparkování.

Tak to je a nebude to jiné - k poezii vánoc patří pořádný traffic jam neboli dopravní zácpa. Lidé se navštěvují a ve věku automobilu se budou navštěvovat autem, jak jinak, navštěvovat se navzájem, i navštěvovat ty, kteří už mezi námi nejsou. Není na tom nic drsného, nepoetického. Princip přece zůstává týž, že se lidé navštěvují. Jestli tak či onak, co na tom záleží!

Je to zvláštní, že nás dovede znepokojovat, dráždit ba dokonce odpuzovat současná technika, kdežto technice z doby nedávno minulé jsme ochotni přisoudit náboj poetičnosti. Přistihl jsem se právě dnes ráno při jakémsi zjihnutí, když jsem zahlédl na ulici jet fiátka šestistovku. Dobře, je to dnes veterán. To auto mohlo být třicet let staré. V podstatě v něm ale není žádný rozdíl, když ho srovnáme s nějakou novou fiatkou stejné třídy. A kdybych viděl staré předválečné topolino, nezjihnul bych, ale docela dětinsky bych se radoval. Topolino už nepatří do mého věku, je to pohádka.

Ne, dopravní zácpa není v rozporu s poezií vánoc.
Je to technopoezie. Poezie skončí, když lidi spolu přestanou jakkoli komunikovat, ale to, myslím, hned tak nehrozí.


PSÍ PŘÍHODY: Obdarovaný Monty
Pod stromečkem nesměly chybět ani psí dárky. Monty si ten svůj...
Nebudu předbíhat, i když jistě uhádnete sami.
Koupili jsme mu míček - podotýkám, že jde o Montyho, pejska našich sousedů a přátel Špičkových. Monty je snad jediný pes, se kterým se Bart nikdy nepral - i když, musím dodat, už dlouho spolu nebyli pohromadě, takže kdo ví, jak by to dopadlo dnes.
Navštívili jsme s Míšou naše přátele v podvečer štědrého okamžiku. Daniel převzal dárek pro Montyho a položil ho vedle ostatní dárky.
Jenže to je právě to: ne nadarmo se používá psů k pátrání po heroinu a semtexu! Psi prostě poznají , když jim něco přinesete. Škemral a vyváděl, až bylo nutno přerušit hovor, Daniel mi předal dárek, abych já ho Montymu prezentoval.
Monty byl nadšený.
Rozvázal jsem šňůrku, vybalil míček... a Monty se chopil papíru a míčku si ani nevšiml! Tak je to vždycky... Monty roztrhal papír, pak teprve se ujal míčku, pustil ho, ten se zakutálel pod skříň, Míša šla na všechny čtyři a míček mu vylovila. Postupně takhle zaměstnal Daniela a jeho paní Viktorii a obě dcery Kateřinu a Lucku. Teprve potom se unavil.

Když jsme odcházeli, ležel na pelíšku a míček měl pod bradou. Podřimoval.
Netušil, že ho pod stromečkem za krátkou dobu čeká ještě jeden míček, do svých pánů a přátel největších.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.