Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 29.10.2001
 • V neděli odpoledne havaroval vojenský vrtulník, na jehož palubě byli i kosmonauti Andrew Cernan a Vladimír Remek, nikdo nebyl vážně zraněn
 • Prezident Havel při večerní metalizaci odměnil medailí za hrdinství i podpraporčíka Jaroslava Šelonga, který při hrozícím výbuchu v neděli havarovaného vrtulníku vytahal z trosek jedenáct lidí
 • V Sezimově Ústí byl otevřen památník Edvarda Beneše
 • Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel televizním diskusním pořadu řekl, že Praha musí garantovat evropské bezpečnostní standardy v jaderné elektrárně Temelín
 • Ministr vnitra Stanislav Gross oznámil v televizi, že se chystá "zásadní změna" v práci tajných služeb
 • V sobotu bylo oznámeno, ze se US a DEU do konce roku sloučí, toho dne o tom byla podepsána dohoda
 • Vladimír Špidla varoval v sobotu, že by zvolení ODS v nadcházejících volbách znamenalo, že "se vrátíme tam, kde už jsme byli, a to, co bylo, byla krize" a že se za vlády ODS stala zlodějna národohospodářským faktorem
 • V sobotu pustili Václava Havla z nemocnice a mohl se v neděli zúčastnit slavnostního předávání metálů
 • Soudcovská unie se vyslovila v sobotu proti chystanému zákonu o soudcích
 • Neonacisté uspořádali v Praze demonstraci, právě tak se vypravili do ulic anarchisté, jejich zrcadlový obraz
 • V neděli skončil letní čas a policisté začali pokutovat motoristy, kteří nejezdí i za sluníčka s plně rozsvícenými světly
 • Počasí Praha: V sobotu to celkem ušlo, v neděli dopoledne sluníčko, pak se zatáhlo a rozpršelo se
  Orlické hory: Od rána zima (4°C), celý den sychravo a pršlavo.    Petr Kroul
  Žilina: sobota príjemne slnečná, nedela nepríjemne sivá    Miroslav Drkoš

Český podzim (z Humpolecka)
Od Šimona a Judy
paste pasáci všudy,
ať je řepa nebo zelí,
má být všecko uklizený!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 29. října 2001
Junior byl ráno zasmušilý. "Tak jsme včera dodělali střechu Fotrovi na chatě," pravil. "Příští rok máme už jenom přistavit domeček na nářadí, sekačku a tak. S barem, grilem, krbem a udírnou. A verandičkou. Podsklepenou. Se saunou a vinným sklípkem. A vepředu bazén. Řekl jsem Fotrovi, jestli nechce ještě vzadu vyhloubit atomový kryt. Prý je to skvělý nápad."


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Jak jsme neoslavovali 28. říjen
Taky jsem podlehl zavedenému stereotypu. Na anketní otázku MF Dnes, zdali jsem hrdý na to, že jsem Čech, jsem odpověděl něco v tom smyslu, že můžu být eventuálně hrdý na to, co jsem udělal jako individuum a že to s nějakým češstvím nemá co dělat. Odpovídal jsem na anketu telefonicky a ještě jsem dodal moudro, že "Češství není žádná hodnota". Moje žena Michaela byla u toho a když jsem domluvil, kárala mě, že jsem řekl pěknou blbost. Že spíš jsem měl říct, že češství není žádná zásluha, a ať jim tam zavolám a opravím to. Byl jsem moc líný a naštěstí tam tu hloupost nedali sami. Aspoň to.

Ale nějakou hrdost na češství jsem popřel.

Naprosto nejsem v tom sám. To je prostě takový český reflex nebo stereotyp, přinejmenším u té části občanstva, která je tázána na rozumy, a rozumy jsou pak ventilovány v médiích. Obdobně odpověděla i většina dotazovaných v anketě, a jistě i v jiných anketách. Teď tady sedím, večer 28. října, koukám na televizní zpravodajství a vidím, že v ulicích byli jen nacisti a extrémní bolševici. Nikdo jiný si na 28. říjen nevzpomněl. U pomníku TGM byly jen dva věnce, nejspíš erární. Ani sněmovna nepovažovala za účelné vyhlásit den otevřených dveří. Tak zvaní normální lidi na nějaké češství kašlou.

Opravdu češství není žádná hodnota?
Přece jenom já, který jsem na češství čerstvě plivl, mluvím a píšu česky. To co se děje v mé hlavě je jen částečně moje... odvíjí se to hodně z toho, co mi tam dali jiní lidé, a mnozí z nich byli Češi. Patřím do nějakého státu, ten stát nějak vznikl - a hodně lidí padlo, aby vznikl a hodně jich bylo zavřených, aby nakonec byl aspoň takový, jaký je teď. Jsem jistě individualita, ale taky někam patřím, patřím do souvislosti mimo jiné i národa, a když už sem patřím, asi bych měl tu svoji individualitu vést tak, aby byla k něčemu nejen mě - a taky těžím z toho, co jiní vytvořili v kontextu toho češství.

Zajisté, když vidím stádo vyholených imbecilů hulákajících Čechy Čechům, chtěl bych být čímkoli jiným než Čechem, třeba Zulukafrem. Ale přece si nenechám ovlivňovat myšlení tou nejhorší pakáží!

Takže tu teď sedím a oslavuju 28. říjen trochu tím, že se stydím. Nebo aspoň se zpytuji.
Aspoň tu vlajku že jsme na dům vyvěsil! Pokusím se příště odpovědět méně hloupě.


RODINA A PŘÁTELÉ: Holky jsou holt dneska drsný, co naděláte
V sobotu byl u nás přítel Martin Zhouf se ženou a dceruškou Dádou. Zhoufova přítomnost věští cosi poměrně významného - chystá se další knižní vydání Neviditelného psa, v pořadí už sedmé! Martin vyrábí obálku, kniha už je redakčně zpracována, ba dokonce i zlomena a čeká už jen na to, abych do ní doplnil comicsy a pokusil se opravit chyby, které tam snad zbyly - a může být do 17 dnů, nejdéle do konce listopadu venku. Však dám vědět, až to nastane.

Dádě je osm a myslím, že patřím k oblíbenější části obyvatelstva - když jsem někdy jel k Martinovi do Černošic, nikdy jsem nezapomněl se zastavit u benzínové pumpy Aral a natankoval tam tabulku čokolády Milka. No a nikdy, slovem a písmem nikdy jsem jí neřekl ani ty jsi vyrostla a když začala chodit do školy a co učitelka, poslouchá?.

Jsem sice staré kořeň, ale nezapomněl jsem, jak mi tyhle pitomosti pily krev.

Nuže, holčička s rodiči přišla k nám do baráku, mírně se bála Barta, ale zklidnila se, když jsem ho poslal do vyhnanství, a porozhlédla se.

"Ty tady ale máš hraček," pravila uznale. Je fakt, že jsem hračička a mám spoustu autíček a robotů a pistolek a podobných hloupostí.
A taky jsem jednou dostal dárkem dvojici figurek - takovou hodně zlou Alici (ze zemi divů) a silně démonicky vyhlížející kočku (vzpomínáte jistě, jak velkou roli hraje kočka v Aliciných či Alenčiných dobrodružstvích). Figurky to jsou krásně vymodelované a dopodrobna vybarvené: holčička Alice drží v ruce kudlu s ostřím potřísněným krví a na mašli má lebku s hnáty. Kočka se tváří zubatě a nesnaží se nikoho přesvědčit o svém vegetariánství.

Dáda byla okouzlena.
Nedivil jsem se. Figurka zobrazuje půvabnou holčičku, s dlouhými vlásky, nařasenou sukýnkou, s mašlemi..
Čekal jsem, že řekne... "To je krásný..."
Oči jí zářily. Dal jsem jí tu hračku, kteoru jsem sám dostal.
"Teda... strejdo... to je drsný..."
Ano, drsné je štěstí dnešní dívenky.


PSÍ PŘÍHODY: Plot má dvě strany
Plot máme kolem pozemku, další plot máme přes zahradu, něco jako Berlínskou zeď. Máme ten vnitřní plot kvůli Bartovi.
Vysvětlení je prosté. Není žádoucí, aby Bart volně rajtoval po skalce, aby padal do bazénu gumáku, aby ochcával jehličnany, aby honil kočky, aby štěkal za zahrádkáře. Naopak je žádoucí, aby se držel v té části pozemku, která přiléhá k veřejnému prostranství. Tady ať dává na odiv svoji hněvivou štěkavost a odrazuje hulákáním a ceněním zubů přestupníky a škůdce zemské.

Bart tedy normálně nesmí za vnitřní plot.
Ví to Bart - a vědí to taky kočky a kocouři. S ohromným gustem vysedávají a za sluníčka se vyhřívají na hřebenu zídky, dělící náš pozemek od zahrádkářské kolonie. Bart na ně neštěká. Není to moc štěkavý pes. Opravdu štěká jen na vybrané složky obyvatelstva, na pošťáky, babičky, studenty mateřských školek a na odcházející návštěvy.

Obvykle sedí tiše u vnitřního plotu a nenávistně hledí na drzého kocoura. Je moc dobře, že nemá v očích něco jako paprsky inženýra Garina, jinak bychom měli kolem dokola hory upečených kocourů. Nemá v očích paprsky. Má ale trpělivost sopky, která nespěchá s výbuchem a je si jista svou věcí a trpělivě snáší, že si pošetilí lidé na jejím úbočí zakládají vesnice.
Jen se vyhřívej, kocoure...
Na návštěvu přišli Zhoufovi s holčičkou Dádou. Ne snad, že by ji Bart chtěl kousnout, ale ono stačí, když se tohle tuhé půlmetrákové těleso o někoho opře, natož pak omete... Krátce a dobře, Barta jsem zavřel do prostor, kam normálně nesmí.

Nestalo se nic mimořádného. Nespadl do bazénu, nepošlapal alpínum a do chřtánu mu nevlezl žádný kocour.
Zhoufovi odešli a Bart se bez mimořádných příhod vrátil do prostoru běžně obývaného.
Berte to jako důkaz síly modlitby.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.