Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 10.10.2001
 • Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš se rozhodl, že nenavrhne prezidentovi zastavení trestního stíhání Lubomíra Štrougala, podle jedné teorie měl totiž Štrougal podléhat Havlově amnestii z roku 1990
 • NATO vyhodnocuje nabídku České republiky přispět k spojeneckému vojenskému úsilí zápůjčkou jednoho nebo dvou letounů TU 154
 • V Praze je ruský premiér Michail Kasjanov, v úterý hovořil s Milošem Zemanem a Václavem Havlem a dalšími činiteli a podepsal smlouvu o splácení ruského dluhu
 • První dvacetimiliardová splátka by měla přijít už příští rok v té podobě, že firma Falcon Capital odkoupí státní pohledávku
 • Televize Prima zpochybňuje serióznost Falcon Capital
 • Unie svobody představila svůj program stran integrace ČR do Evropské unie
 • Společnost Člověk v tísni hodlá otevřít humanitární mise v Tádžikistánu a Afghánistánu, otevření připravuje Jaromír Štětina
 • Falešný poplach s bombou měl za následek uzavírku Národní třídy v Praze poblíž Národního divadla
 • Brno chce věnovat New Yorku a Washingtonu milion korun
 • Ministr vnitra Stanislav Gross zpochybnil informace, že jadernou elektrárnu v Dukovanech střeží i tanky
 • Policie zatkla Lubomíra Hrstku, brněnského fotbalového magnáta, který byl odsouzen pro poškozování věřitele na tři roky do vězení a zatím se vyhýbal nástupu trestu
 • Podle agentury GFK patříme k nejzkorumpovanějším zemím Evropy
 • Počasí Praha: Slunečný podzimní den, teplo

Český podzim (z Plzeňska):
Sklepej mně, kováři, tu radličku,
já musím jet orat kameničku!
Všichni už orali, jedou domů,
já ještě neoral, nepojedu.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Středa 10. října 2001
Managorka Divize komunikace L. Živá přivítala na Virtuální univerzitě morálky a lidství Moniku Pajerovou. Ta pohovořila o své lidské morálce, zhanobila nemorální ukradenou pastranu Cena měny a poděkovala politikům konkurenčních stran, že jí pomohli napsat program její nové nezávislé "Morální rady mladých" (MRMLA). Poděkovala "přítelkyni Lindě z Českých Textáren" a dodala, že jí není žádný text, tlach ani mekt cizí.


---------------------------------------------- Využijte nabídky služeb pro firemní zákazníky, a získejte jako bonus mobilní telefony zdarma. OskarBusinessKontakt 0800 77 77 00 http://www.oskarmobil.cz/cz/business/b_index.html ----------------------------------------------
Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Dluhy se splácejí, blázni se radují
Prahu poctil návštěvou ruský premiér Michail Kasjanov. Jednal s premiérem Zemanem, s prezidentem Havlem a s ministrem financí Rusnokem podepsal smlouvu o umoření ruského dluhu.

Ten ruský dluh, to je takový fantom opery našich financí. Činí zhruba 95 miliard korun. Je to moc nebo málo? Patří do oblasti částek, o které neumí našinec přemýšlet a tak občas čtu o ruském dluhu a pokusech o jeho splácení jako o výskytu sněžného muže na Hindukúši. Některé umořovací návrhy jsou zábavné - jako ten, že (když to drobet přeženu) se do Ralska vrátí v rámci splácení dluhu Střední skupina vojsk. Tedy - dluh měl být splácen dodávkami zbraní.

Dnešní den přinesl řešení, o kterém se mluví už jistou dobu. Firma o které nikdo před tím toho moc neslyšel, jakási Falkon Capital, odkoupí dluh od české vlády za dvacet miliard a kolik toho z Ruska vymůže, tolik vydělá. Čistě teoreticky by mělo jít o jednoduchý obchod: ruská vláda dluhopisu od Falkonu odkoupí za dvacet miliard plus marži a Falkon vydělá tu marži.

Pravděpodobnější mi připadá jiný scénář: podpisem smlouvy přestává ruskou vládu dluh u české vlády zajímat. Žádný Falkon buď není, nebo pokud je, zkrachuje nebo pokud nezkrachuje, žádné peníze nezaplatí. To bude překvapení, jestli zaplatí!

Ostatně soudím, že pravdu má Karel Kühnl když dí, že i kdyby Falkon zaplatil, pak by těch miliard mělo přijít na umoření státního dluhu a ne do rozpočtu. Ale opravdu si myslím, že kvůli tomuto problému v noci procitat ze sna nebudu.


RODINA A PŘÁTELÉ: Zatracená dvanáctková soustava
Počítáme v desítkové soustavě, protože máme deset prstů. Čas počítáme ve dvanáctkové soustavě, protože Maruška viděla u ohně dvanáct měsíčků. Někdy to zatraceně komplikuje situaci.
Tak například si naplánujete schůzku na čtrnáctou hodinu. Tak jsem učinil já. Napíšete si schůzku do diáře a u čísla 14 uděláte kolečko. Tak jsem učinil já. Pak děláte všechno možné, abyste to stihli, přijdete pozdě, jenže on je - jak se dovídáte (já jsem se dozvěděl), že je na obědě.

Nebudu to protahovat, vše podstatné bylo řečeno v prvním odstavci. Ten člověk se kterým jsem měl schůzku si taky zapsal schůzku do diáře, ovšem na šestnáctou hodinu, čili na čtvrtou odpoledne. Jistě si o mně myslí, že jsem kretén který slyší šestnáct a napíše čtrnáct. Jenže já si naopak myslím, že nepozorně poslouchal a zapisoval on (všímáte si té zdvořilosti?), protože kdyby řekl v šestnáct, musel bych složitě převádět ze šestnáctky čtyřku a tu pak zase složitě transformovat do čtrnáctky.

Je to opravdu komplikace.
Já si už navykl - když si dávám schůzky - nahlas opakovat záznam z diáře, včetně data, v plném znění - měsíc, název dne, číselné označení dne v měsíci, hodinu. A přece dojde k nedorozumění.
Může za to ten rozdíl mezi počtem prstů a počtem Měsíčků u ohně. Je to tím, že báje o Měsíčcích vznikla dřív, než byla v lesích zavedena lidová myslivost. Být to dnes, minimálně jednoho Měsíčka by bajchnul opilý vrah zvířat a vymlouval by se, že si myslel, že je to srna, a soud by ho osvobodil, protože je to takový smutný strejda a kromě spousty zvířat ještě nikoho před tím nezabil.


PSÍ PŘÍHODY: Není každý den veselo
Ovčanda Andula, Bartova kamarádka, je nemocná. Moc nemocná. Přemýšlel jsem, jestli o tom vůbec psát, stejně jako vy mám i já rád úsměvná témata. Nu a nemoci, zvlášť ty nejhorší myslitelné nemoci, opravdu k úsměvu neprovokují.

Pan Suchý, který každé ráno Andulu a leonbergra Darinu doprovází, vyjádřil ten pocit přesně:
"Když ona jinak je úplně zdravá!"
To je právě to děsné. Tak to bylo i s Gordonem, Bartovým předchůdcem. Měl velmi podobný problém jako Andula, nemohl se vykadit - nemá smysl, abych dodával detaily. Taky byl "jinak zdravý", dokonce se týden před smrtí porval - porval a zvítězil nad Gabilanem, ovčounem mnohem mladším než byl on sám, a zdravým jako řepa (ostatně, Gabilan zmizel z Bartova obzoru, protože jeho rodina se odstěhovala). Rval se svým osobitým způsobem; nekousal, on psa povalil hrudníkem širokým jako kredenc a vítězně se rozhlížel. Nechtěl ublížit, jenom chtěl vyhrát. V té poslední rvačce se smrtí vyhrát nemohl.

V době docela nedávné jsem psal o odchodu Sáry, z dvojice Sára&Bára našich sousedů. No a po sousedovic zahradě teď energicky pobíhá Sára II.
Ale zpátky k Andulce. Opravdu, "jinak je zdravá", má stále stejné zájmy, chová se jako přísná sledovatelka a karatelka mravů a když se Bart nežádoucím způsobem dvoří Darině, štěká na něho řekl bych s nedůtklivostí až staropanenskou. Taková byla vždycky. Nejraději by viděla, aby psi chodili připaženi, volným krokem u nohy svého pána a spravedlivě se rozhlíželi. Právě tak, jak to činí ona.

Moc, opravdu moc bych si přál, aby mohla dělat karatelku a dohlížitelku mravů ještě dlouho.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.