Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 1.10.2001
 • Ministr obrany Jaroslav Tvrdík potvrdil zprávu, že USA předala seznam českých občanů spojovaných s terorismem, nevyjádřil se však k odhadu, že jde o tisíc jmen
 • Po fiasku s přesunem bojové techniky k Rádiu Svobodná Evropa v Praze se do hlavního města a na další místa v republice přesunula další těžká technika
 • Asi padesát antiglobalizačních aktivistů demonstrovalo v sobotu v Praze proti snaze USA potrestat původce vraždy 7000 lidí, snahy vnímají jako "militarismus"
 • Během soboty se do blízkosti jaderné elektrárny v Dukovanech dostalo už druhé civilní letadlo, to první tam proniklo v pátek; stíhací letoun vrátil sportovní letadlo na správnou trasu
 • Akce na podporu léčby leukémie vynesla sedm milionů korun
 • Anarchisté demonstrovali v Náchodě proti neonacistům, jeden z nich napadl zpravodaje ČTK a dal mu pěstí
 • Německá pohraniční policie zadržela dva dodávkové automobily s českými poznávacími značkami, šlo o pokus převézt do Německa rumunské běžence, ve dvou dodávkách jich bylo neuvěřitelné množství - celkem sto
 • Čistě teoreticky bychom se měli moci spojit s některými úřady elektronicky v souladu se zákonem o elektronickém podpisu
 • Od pondělka stoupne životní minimum na 4100 měsíčně
 • Už 100 tisíc lidí navštívilo výstavu Deset století architektury na Pražském hradě, jejímž spoluautorem je stálý spolupracovník Psa, architekt Zdeněk Lukeš
 • Počasí Praha: V sobotu hezky, v neděli to stálo za pendrek
  Orlické hory: Od rána krásný podzimní den, že by babí léto?    Petr Kroul

Český podzim (z Čech)
Psala Ančička,
čte po ní kočička,
psal malý Mourek,
čte po něm kocourek.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Pondělí 1. října 2001
K prvnímu výročí osazení našeho továrního komína čápem marabu se v závodní jídelně podávalo slavnostní menu a probíhaly i rozsáhlé slevové akce. Zároveň byly zprovozněny nové elektronické turnikety. Jídelna hlučela, jak už dlouho předtím ne. K svačince jsem si dal akční lahůdkový salát. Zbytek dne mi žena zakázala komentovat.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Podle Václava Havla je kritické myšlení ohroženo
Prezident V.Havel považuje za nebezpečné chování některých politiků a médií, kteří po atentátech v USA "okřikují" všechny, kteří kriticky smýšlejí o současné podobě západní civilizace, referuje zpravodajství ČTK o obsahu rozhovoru Václava Havla poskytnutému týdeníku Respekt. Podle zpravodajství prezidenta "lehce zneklidňuje" myšlení např. šéfa ODS V.Klause a bývalého místopředsedy ODS M.Macka . Věru že si tohle číslo Respektu mimořádně koupím. Nechce se mi věřit, že by hlava státu takto otevřeně okřikovala politiky za jejich názory. Anebo snad smí mít v téhle zemi názor jen ten, kdo dostane od Havla patent, a ten se vystavuje jen na základě osvědčení o kritičnosti vůči západní společnosti? Agentura cituje: "Tady vzniká zvláštní svět jakési nerudnosti, zapšklé antipatie ke každému kritickému myšlení. Jako by najednou platilo, že žijeme v ideálním kapitalistickém světě a jakákoliv kritická myšlenka podporuje teroristy. To považuji za nesmírně nebezpečné," řekl. Nechce se mi věřit vlastním očím. Jakkoli sleduji veřejná vystoupení dosti pečlivě, nevšiml jsem si, že by někdo jakoukoli kritickou myšlenku označoval za podporu teroristů. Mnozí ovšem považují za podporu teroristů tezi, že si USA mohou za útok samy, protože ho vyprovokovaly vlastní velmocenskou arogancí. I já tuto myšlenku pokládám za ideovou podporu terorismu. Jsem tedy taky v očích stoupenců Václava Havla vyvrhel? Asi ano, už jsem takové signály zaznamenal. V sobotu padesátka mladých lidí demonstrovala v Praze proti "americkému militarismu". Zatím v tomto střetu je sedm tisíc mrtvých Američanů. Ze strany USA nepadl dosud jediný výstřel, o němž by se vědělo - a ti lidé demonstrují proti agresivitě Američanů?
Je mi z toho velmi smutno. Zdá se, že by si určitý typ lidí chtěl zopakovat dobu vietnamské války. V oparu této vidiny jim uniká skutečnost, že islámský fanatismus je světovou hrozbou řádově srovnatelnou s předchozími hrozbami, jimiž byl komunismus a nacismus. Samosebou že i tyto dnes už naštěstí historické světové hrozby parazitovaly na bídě tehdejšího světa. To ovšem neznamená, že by měly být jakkoli legitimizovány, ani dvě minulé, ani ta současná.

Je-li Havlův interview opravdu takový, jak to naznačuje zpráva, jistě nepřispěje k uklidnění a navázání dialogu.


RODINA A PŘÁTELÉ: Znepokojené vyhlížení do deštivé tmy
Chystal jsem se psát o tématu... které si nechám na jindy, když jsem si všiml, že někde v Praze zřejmě hoří. Je před osmou večerní. Venku hustě prší. Těžko se odsud orientuji, odkud by ta podivná záře mohla vycházet - a ani si nejsem jistý, že to je skutečně požár. Pozorovali jsme před nedávnem z okna požár Vinohradského pivovaru - to nebylo pochyb o to, co se děje, plameny vysoko šlehaly a vypadalo to, že hoří půl Prahy.

Tohle je jiné, do deštivé tmy míří široký načervenalý trychtýř světla. Neslyším žádné hasičské sirény. I tak je to zneklidňující pohled. Zkouším to vyfotit, něco se na fotce dokonce i objeví, Olympus sedmistovka má citlivost 800 ASA a dělá, co může.

Zvláštní pocit, být svědkem takové neblahé události na dálku. Jsme zvyklí na to, že se tragedie odehrávají na obrazovce televizoru a pak si o nich přečteme v novinách. Když ale se něco děje doopravdy, je to nepřístojnost, jako by změna televizního programu. Tam v té tmě, tam se nic dít nemá, jak to, že se tam odehrává událost?

Jistěže to myslím ani ne z deseti procent vážně. Moc dobře vím, že neštěstí chodí po lidech - a nejen někde po vzdálených lidech. Vím to od dětství - když jsem jednou přišel domů a svoji mámu jsem tam našel s nohou v sádře. Vyděsilo mě to - a překvapilo, že neštěstí, surové, fyzické, může udeřit tak blízko. Od té doby... je to furt.

Snad to bylo jenom filmování nebo večírek nebo oslava. Nejsem z toho druhu okouněčů, kteří jsou zklamáni, když se nic nestane.

Dodatek z noci: Ten sloup ohně tam pořád je, půjde asi o nějakou taškařici. To jsem rád. Ale v tuhle dobu člověka napadají všelijaké věci...


PSÍ PŘÍHODY: Bart slavil v sobotu narozeniny
Byla to sláva, bezpochyby. Šest let, to už je pěkný věk. Byla to zároveň Bartova radost? Měl bych tohle povídání odpískat hned na začátku. Pochopitelně že Bartovi záleží na narozeninách asi tolik, jako na výskytu argonu v mlhovině Andromedy. O to víc mu záleží na obsahu ledničky a moc dobře si všiml, že moje švagrová Yvona mu přinesla dort. No a Míša u řezníka koupila věnec buřtů. To, že by Bartovi unikl pytel buřtů, to je tak absurdní představa, jako kdyby inspektor Culombo řekl: pane prezidente správní rady, máte jistě pravdu, vzdávám se případu.

A protože je chytrej, vycítil, že se děje něco divného, že dort i buřty mají s ním něco společného, a co jiného by dort s buřtem měly mít společného se psem než to, že pes dotyčný dort a buřty sežere?

Takže, celé to naše slavení musel Bart sledovat s krajní nelibostí. Míša se dokonce převlékla, aby na fotce vypadala ... jako o narozeninách. Bart byl nervózní jako malé dítě o Ježíška. Trpěl, když jsme zdržovali obědem a pak přesunem na balkon - chtěli jsme obřad fotograficky zdokumentovat.

Nakonec se dočkal. A průběh slavnosti znamenal satisfakci. Pokusil jsem se ho ozdobit věncem buřtů: byl to jakýsi buřtový řetěz, a jak se říká, řetěz je tak silný, jako je slabý jeho nejslabší článek. O řetězech buřtových platí, že jeho nejslabší bod je tam, kam dosáhne Bart svou tlamou. Takže stačilo jedno chramst a bylo po řetězu.

Sláva netrvala dlouho. Přece jen, kdyby měl Bart sežrat celý dort jakož i celý věnec buřtů, sláva by se zvrtla v břichabol.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.