Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 12.9.2001
 • Česká republika je otřesena teroristickými útoky s desetitisícovými obětmi, k nimž došlo ve Spojených státech
 • Jako útok na svobodu a demokracii charakterizoval útok Václav Havel, podobné myšlenky vyjádřil i Václav Klaus
 • Stanislav Gross svolal bezpečnostní radu státu, prohlásil, že bezprostřední nebezpečí v republice nehrozí
 • V jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín jsou vyhlášena bezpečnostní opatření; reaktor v Temelíně neběží
 • Policie sděluje: V souvislosti s teroristickým útokem, ke kterému došlo dnes v USA, nařídil policejní prezident posílit nadstandardně ochranu amerických objektů na území Prahy
 • Česká armáda má pohotovost
 • Policie sleduje i turisty z arabského světa
 • Linka ČSA do New Yorku se musela vrátit do Prahy
 • Atomový ústav rakouských univerzit prohlašuje, že není důvod proč neuvádět elektrárnu v Temelíně do provozu, obdobně se vyjádřili němečtí odborníci
 • V Pražském Karolinu byla zahájena výstava snímků ze soutěže World Pres Photo
 • Počasí Praha: Občas pěkné sluníčko střídané dekorativními mraky
  Brno: honily se mraky, ale nějaký to sluníčko přece jen bylo    Lubomír Střítecký

Z deníčku Moby Dicka

Středa 12. září 2001
Dříve lidi uvízlé ve výtahu vyprošťovali výtaháři, než je liberalizovali. Potom klimatizáci, než je autsoursovali. Pak hasiči, než je zrušili. Potom vrátní, než je vyměnili za strážné. Nakonec firma Mazanec z Bludné Nory. Ale ta nemá podepsanou servisní smlouvu na nový výtah v komíně! Kořenitá uprosila ing. Mazance, aby vyprostil jejího šéfa co nejdříve. Přijede už zítra.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

TEROR: Amerika zažila druhý Pearl Harbour
Poprvé ve svých dějinách zažila Amerika doslova nálet na vlastní území: v tuto chvíli nelze ani odhadovat, kolik obětí si vyžádal teroristický útok proti World Trade Center a proti Pentagonu. Právě tak se jenom spekuluje, kdo za útokem stojí - jen málo kdo pochybuje, že to jsou palestinští teroristé, kteří zatím neváhali vraždit nevinné oběti na území Izraele, za vlažného pozorování ze strany tak zvané světové veřejnosti. Šílená překvapení nejsou samozřejmě vyloučena. Spekulací se těžko vyvarujeme, avšak chladnou hlavu je přesto třeba si držet a tudíž se i varovat ukazování prstem na údajné viníky dřív, než jsou k disposici důkazy. Dnešní útok bude každopádně patřit k největším katastrofám všech dob, o to horší katastrofě, že ji záměrně způsobili lidé. Na situaci reagoval Václav Klaus a správně upozornil na to, že to není jen útok na Spojené státy, že to je útok na tu křehkou civilizaci, ke které se chceme hlásit a jejíž hodnoty sdílíme. Obdobné myšlenky vyjádřil i Václav Havel. Jistě mají pravdu - ať už dnešní zločin spáchal kdokoli a z jakéhokoli důvodu.

Sleduji při psaní těchto řádek televizní debatu. Padla v ní otázka, co si účastníci myslí, kdo že za terorem stojí, zda Palestinci nebo globalisté. Účastníci se shodli, že útok takového rozsahu mohla uspořádat jen velmi propracovaná organizace a že vše nasvědčuje právě na islamistické militantní kruhy. K tomu mohu připojit jen výhrady z předchozího odstavce. Nevíme, kdo to udělal. Extremismus a jeho smrtelný výhonek terorismus, nemůže žít bez zázemí, včetně zázemí ideologického. A islamisty spojuje s tak zvanými antiglobalisty nenávist právě proti tomu, co Václav Klaus nazval hodnotami naší křehké civilizace.

Komunismus by nemohl přežívat tak dlouho bez přímé i nepřímé podpory levicových a liberálních kruhů na Západě, stejně tak by se nacismus nedostal k moci a nezačal vraždit bez podpory nacionalistů a "slušných rasistů". Dnešní útok je skutečně útokem proti demokracii západního typu, a půdu mu připravili ideologové, kteří spolu vzájemně nemají zdánlivě nic společného a spojuje je jen společný cíl nenávisti.

Druhý Pearl Harbour
Lidé dosud umírají v troskách a plamenech. Na závěry je brzy, na otázky nikoli: jak je možné, že americké zpravodajské služby a americká obrana takto fatálně selhaly? Když Japonci přepadli Pearl Harbour, našli americké námořnictvo nepřipravené. Takřka přesně po šedesáti letech se tato situace opakovala, třebaže o hrozbách teroristickými útoky píší noviny už řadu týdnů. Jak je možné, že dvě hodiny po útoku v New Yorku nebyl chráněný vzdušný prostor nad Pentagonem? Jak to, že nikdo nevěděl o únosu čtyř dopravních letadel? Tohle jsou otázky které se budou řešit ještě po letech.

Druhá poznámka: po tom, co se stalo, nemůže být pochyb o tom, že koncept kosmické obrany se prokázal jako plně opodstatněný. Doufám, že obrazy zkázy otevřou oči i ideologicky zaslepeným Rusům a že i oni na americké návrhy přistoupí. Tímto druhým Pearl Harbourem totiž začíná otevřená válka civilizací, životních konceptů. Mění se povaha války - toto je druh konfliktů, na které musíme být připraveni i my. Už ne souvislé fronty, už ne kobercové nálety - ale cílené útoky, které mohou udeřit kdekoli.


KRONIKA FIDLOVAČKY: Novinářské hyeny sestřelily Miroslava Macka
Připomíná mi to počítačovou hru zvanou "střílečka" nebo "doomovka". Na začátku hry máte slabé zbraně a musíte hnusáka trefit i desetkrát, než ho složíte. Na konci už máte pancrfaust a stačí jedna rána a je pokoj. Skokem přejděme k politice. Miroslav Macek byl neprůstřelný. Existují i spekulace o tom, co asi strašného musí na Václava Klause vědět, že se ho Klaus nezbavil, vždyť žádný jiný činovník nezatěžoval ODS svou pověstí tak mohutně, jako právě tento muž. Úterní MF Dnes přinesla zprávu o tom, že Macek za deset milionů korun firme CEBOC "zajistí poradenské a konzultační služby vedoucí k získání státního podílu v České spořitelně". Nepochybujme o tom, že před rokem, dvěma by Macek skandál ustál a že jeho argument, že jde o soukromou legální činnost, jež nemá s jeho politickou funkcí pranic společného, by novinářské hyeny hloupě rozmazávaly po novinovém papíru, dokud... by nevypukla jiná podobná aféra.
Jenže se volby kvapem blíží, a když prasklo, že Klausův oblíbenec zpeněžil svoje politické kontakty za deset milonů, byla to rána panzerfaustem přesně jako v "doomovce" a Macek se odporoučel. Zajímavá je Mackova ignorance - nedokáže pochopit, že místopředseda ODS nemůže za deset milionů pomáhat při prodeji státního majetku. Je zvláštní, že člověku tak inteligentnímu tohle nedochází. Zřejmě žaludek nějak odspoda tlačí na mozek.
RODINA A PŘÁTELÉ: Vzpomínka na Ponec aneb Odložené předsevzetí
Ponec neboli Poncák byl žižkovský biograf. Bylo jich tu víc: Obzor u nás v ulici (Kalininově, nyní Seifertově), pak bio Jiskra (v něm jsem nikdy v životě nebyl), Slávia neboli Slávka a Aero - dodnes existuje. Ovšem Ponec byl nejzajímavější, protože to byla štěničárna ze všech štěničáren nejštěnicovatější. To je jen takové označení, štěnice tam, myslím, nebyly, utekly protože tam byla zima a bály se vlaku.

Ponec byl totiž jediný biograf umístěný pod železničním mostem. Na Žižkov se od Nového Města vchází pod dvěma viadukty - jeden se klene nad Seifertovou a ten druhý - a jej mám na mysli - je nad Husitskou ulicí. Pod ním stojí dům, v domě bylo kino. Jakmile jel po viaduktu vlak, rozumí se že tehdy parní, všechno skákalo - promítačka, plátno i sedadla. Lístky tam stály jednu, dvě a tři koruny, publikum zpravidla kupovalo korunové a dvoukorunové lístky.

Dokonce si pamatuji na poslední film shlédnutý v Poncáku. Byl to film původu sovětského, pozoruhodný tím, že byl silně polsky nacionalistický a byl laděný ve stylu Leona Cliftona střihnutého Nickem Carterem: jmenoval se Muž sedmi tváří a pojednával o herci, který se za německé okupace stal hrdinou odboje. Nedávno jsem na něj vzpomínal na Hyeně. Tenkrát, když jsem seděl v kině Ponec, v první řadě zasedli žižkovští páskové. Měli sedadla za korunu, to patřilo k dobrému tónu. Jakmile se zhaslo a začal filmový týdeník, vytáhli z kapsy noviny, roztáhli je a předstírali, že čtou. Lidi v zadních řadách nadávali a přišla uvaděčka a svítila na ně baterkou a nepřesvědčivě jim vyhrožovala.

Tetelil jsem se radostí a úctou a dušoval se, až vyrostu, taky si koupím lístek za korunu a s novinami v kapse usednu v první řadě.
Jenže oni mi Poncák zrušili a obnovili až teď.
Že to není kino, ale divadlo? První řadu tam jistě mají a noviny jsou k dostání. Brzy vyrazím. Jen jsem zvědav, jestli ten lístek taky stojí korunu.


PSÍ PŘÍHODY: Hodnej pejsek, pardon, zlobivej
Včera jsme potkali při ranní procházce Bartova hlavního (jednoho ze tří až čtyř hlavních) nepřítele Broka. Těžko říci, který z obou pánů projevuje svoje city upřímněji, jestli Bart nebo Brok. Oba byli na vodítku, oba měli košíky, takže šlo o čistě verbální výměnu názorů. Nic se nestalo, jenomže já a Brokův pán jsme měli o centimetr, dva delší ruku, než obvykle.

No a dnes jsme šli s Bartem ulicí Mrázovka a ve vzdálenosti sto, sto padesáti metrů jsme spatřili Broka, oba naráz.
Bart se zastavil, já zavolal k noze a Bart bez nejmenšího zaváhání se otočil a přiběhl ke mně.
Ano, tak to má být a Bart taky věděl, že tak to má být, protože se náruživě domáhal pochvaly a jakmile jsem ho pochválil, naznačil, že je to malá pochvala za tak velkou zásluhu, takže jsem ho musel pochválit víc a ještě víc, až nakonec úplně nejvíc. Poplácával jsem ho po hrudníku a radostně u toho povykoval - a byl jsem rád, že mě nikdo nevidí, protože by si myslel, že mi šíblo.

No a jdeme dál a Bart si vykračoval jako nositel podvazkového řádu čerstvě pasovaný - když najednou v dálce dalších sto padesáti metrů cupital po chodníku pudlík.
Pudlíci jsou pod bodem Bartovy rozlišovací schopnosti, nevšímá si jich, jen občas dá najevo nelibost, když na něho štěkají. Ale tentokrát se čerstvě pochválený rozběhl - nikdy to nedělá - s úmyslem si pudlíka prohlédnout a ten, chudák, se dal na útěk a já musel třikrát zařvat, než se Bart zastavil a vrátil se ke mně.
Za což jsem musel čerstvě pochváleného hodného psa sprdnout za zlobivost.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.