Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 6.8.2001
 • Kdosi ukradl automobil, ve kterém byly součástky z nedávno havarovaného letounu, vojenská policie krádež vyšetřuje - tzv. černá skřínka je zajištěna
 • Ministr zahraničí Jan Kavan strávil víkend v nemocnici, kde mu podle plánované terapie rozšiřovali tepny
 • Podle průzkumu objednaného týdeníkem Euro by chystaná nová Lobkowiczova strana odlákala čtyřkoale tolik členů, že by to stačilo na 14,3%
 • Úřad pro dokumentaci zločinů komunismu chystá obžalobu na Miloše Jakeše a Josefa Lenárta kvůli pokusu vytvořit "dělnickou vládu" v srpnu 1968, bude to už třetí pokus je postavit před soud
 • V Jihlavě se konala v neděli tryzna za oběti komunistických politických procesů
 • V Ostravě na hlavním nádraží rasista napadl 19letého mladíka, který byl opálený a rasista se domníval, že je to Rom
 • Slonice napadla a zabila ošetřovatele v královédvorské ZOO
 • Česká horolezkyně Jana Kubištová se ztratila v horách v Ekvádoru
 • Vichřice na Kroměřížsku porážela až dvěstěleté stromy, padající strom zabil jednu ženu
 • Následky škod odstraňují vojáci vojsk Civilní ochrany z Bučovic
 • Policie vrátila Svědkům Jehovovým knihy a písemnosti, zabavené v roce 1968 Státní bezpečností
 • Prezident Václav Havel se vrátil z dovolené
 • Počasí Praha: Sobota v podstatě propršela, v neděli to bylo trochu lepší
  Žilina: v sobotu ešte horúco a slnečno, v nedelu zrána ochladenie a dokonca aj slabé mrholenie, poobede opät slnečno    Miroslav Drkoš

České léto (z Moravy):
Prší, prší, jen se leje,
kam ty koně povedeme?
Povedem je pod hrušku,
dáme na ně podušku.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Dovolená Moby Dicka

Pondělí 6. srpna 2001
Děti jsou na táboře, se ženou si užíváme dovolenou v podnikovém rekre. zař. Ouhor. Nejdříve jsme ve svém pokoji zametli, utřeli prach a přestěhovali nábytek. Do skříně jsme pověsili vlastní ramínka. Též jsme tam uklidili děravé ručníky bez poutek, propálené igelitové ubrusy a vyměnili za svoje. Žena povlékla deky naším povlečením, já ve všech svítidlech vyměnil žárovky 25W za vlastní 20wattové kompaktní zářivky. Je tu útulno.


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde
Ondřej Neff píše novou verzi románu Tma 2.0 v projektu "Autorovi přes rameno". Neviditelný pes v srpnu odměňuje za čtení článků uživatele I LIKE Q.  
Autorovi přes rameno

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Změňme úsloví - místo španělská vesnice říkejme česká armáda
Úsloví "španělská vesnice" předpkládá, že něco je zcela nepochopitelné, chaotické, zmatené. Ve Španělsku jsem nebyl a spíš odhaduju, že úsloví "španělská vesnice" bude hodně, hodně vzdáleno představě toho, čemu se jednoslovně říká bordel. Ostatně, Němci neříkají "španělská", ale "česká" vesnice. Navrhuji změnu - říkejme, je tam bordel jako v české armádě. To, že se mohlo stát, že někdo ukradl z vojenského prostoru auto, v němž byly naloženy součástky havarovaného letounu, to je už zřejmě poslední kapka, která probudí i toho nejtvrdšího spáče. Jako dodatek k této glose přidávám upoutávku na Chotěbořského Couriera. Tamní, tedy chotěbořští občané mají možnost pozorovat, co vyvádějí na jejich nebi "tygří piloti" z nedalekého letiště v Čáslavi. Až si projdete Chotěbořského couriera, budou vám přecházet oči. Převzatá fotka, to je jen drobná ukázka.

Jenže, to nic není, to pravé ještě přijde.
Česká armáda, respektive - a to prosím rozlišujte - ministerstvo obrany - neobjednalo včas trenažér pro letouny L-159. Přitom dosavadní návyky pilotů jdou v některých zásadních ohledech zcela proti požadavkům tohoto vskutku moderně řešeného letounu. Jenom na trenažéru by piloti mohli zlomit dosavadní návyky a získat nové. Podle dobře informovaného zdroje piloti dostali cosi jako trenažér... který se podobá skutečnému trenažéru velmi málo, spíš je to podobné výcvikové metodě, předvedené v Tmavomodrém světě, kde piloti jezdili po louce na kole. Ostatně, Pavel Mácha o tom psal předminulý týden i zde na Psu.
Ministr Tvrdík za cenu lidského života dostal životní příležitost: má důvod udělat pořádný bugr a donutit politiky změnit neudržitelné poměry na ministerstvu obrany, jejichž důsledkem je smutná skutečnost, že mezi českou armádou a bordelem na kolečkách lze malovat rovnítko.

AstonPíší nám z Chotěboře:
Toto není letecký den... Toto se děje - nad Chotěboří!
Foto M. Stehno

Až do pádu stíhačky L-39 Albatros těsně u Pelhřimova zastávala armáda radu MUDr. Plzáka z manželské poradny: Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Zatloukali i důstojníci, pozvaní na schůzku starostů Podoubraví. Při každé nové havárii zatloukali generálové i tiskoví mluvčí, každá výmluva byla dobrá (např. černá skříňka se musí dlouuuho zkoumat). Krátce po pádu u Pelhřimova zatloukal i sám ministr (mezi Kbely a Náměšť nesmíme pokládat přímku, počkejme si na výsledky vyšetřování). Ale pak se najednou něco změnilo. Generalita se rozhodla léčit piloty šokem, napsala MF Dnes. Generál Klíma dokonce oznámil, že v červnu unikl jeden Mig o vlásek havárii opět v Bílku u Chotěboře. Oznámena byla řada tvrdých opatření vůči pilotům.
Komentář o tom, jak to vidíme v Chotěboři ležící v přistávací ose čáslavského letiště, je na webu. V dalším článku se popisují frajeřinky, do kterých se zapojil i pilot dopravního letounu - je to dokumentováno i fotograficky!
Seminář o digitální fotografii
Pořádá ho Digineff a Grafika, přednášejí Jan Březina, Pavel Kočička a Ondřej Neff. Po velkém úspěchu seminářů z 25.7. a 1.8. byl otevřen ještě jeden letní termín pozítří, ve středu 8.8., opět v Klubu MAT na Karlově náměstí 19 v Praze, a tam ještě pár míst zbývá. Sál je klimatizován, občerstvení na místě! Informace o programu a podmínkách jsou na webu.
RODINA A PŘÁTELÉ: Vzpomínka na Postavu na podpírání
Viktor Šlajchrt se v rubrice Litery dnes už podruhé v krátké době zmiňuje o Pavlovi Juráčkovi a cituje jeho film Postava k podpírání. Na tento film mám zcela specifickou vzpomínku.
Pavel Juráček byl velkolepý filmařský talent, doslova udušený okolnostmi doby - více o něm v článku Viktora Šlajchrta Mystérium souvislostí. Jeho Postava k podpírání z roku 1963 ho proslavila: byl to surrealisticky laděný středometrážní film (lovím vzpomínky skoro čtyřicet let staré) o muži, který si vypůjčil kočku v půjčovně koček a ve smluvené době ji šel vrátit - a půjčovna už byla zrušená. Následoval kafkovský příběh bloudění a hledání.

Nuže, šlo o Juráčkovu školní práci, natočenou napůl na koleni. Scéna z půjčovny koček se točila v krámských místnostech, které byly v Praze na Starém Městě na rohu Husovy a Jalovcové ulice. Až o roku 1989 bylo na Starém Městě plno zrušených krámků s osleplými výkladními skříněmi, některé měly zatažené rolety nebo stahovací mříže se zarezlými kolejnicemi. No a Juráček pro potřeby filmování nechal naplnit výkladní skříně zmíněného krámku fotkami koček - čím jiným, když mělo jít o půjčovnu koček?

Filmaři odešli, film dokončen, v první fázi zakázán, pak povolen, cenami (v cizině) ověnčen)... a fotky koček za výlohou zůstaly. Léta plynula dál. Naděje šedesátých let spláchli Rusové a jejich čeští a slovenští pomahači (dodnes nepotrestáni), Juráček zbaven možnosti točit filmy (zlomilo ho to, zoufalství se nezbavil ani v emigraci, pak se vrátil domů a živořil až do smrti v roce 1989) - a po dlouhou předlouhou dobu byl na rohu Jalovcové a Husovky krám s výlohou plnou koček a nikoho nenapadlo, k čemu sakra tam ty kočky jsou?

No protože... to bývala půjčovna koček.
Jen Kafka na nebesích se tomu smál.


PSÍ PŘÍHODY: Když hora promluvila
Hora? Tedy náš kopec Mrázovka. Promluvila, protože se jí nelíbí, že se skrz ni vrtá úplně přihlouplý tunel. A náš Bart byl u toho.
V sobotu ráno byla vyhlídková cesta Mrázovka ve své spodní části ozdobena, jako kdyby se tu měl běžet přespolní závod v pytlích. Bart byl znepokojen, hned se běžel podívat, co je to tu za novinu a byl jsem rád, že má na hubě košík, protože ze křoví vylezl chlap a Bart nepatří k strašpytlům, kteří před chlapy z křoví vylezšími prchá: musel jsem hodně důrazně zařvat "k noze", aby přiběhl.

Ten chlapík byl v montérkách a měl na hlavě přilbu a na dotazy mi sdělil, že hora promluvila. Z čehož jsem usoudil, že se Metrostavu drobátko sype tunel Mrázovka.
Což se potvrdilo i následujícího dne, tedy v neděli ráno. Ohrazená zóna se zdvojnásobila a na cestě stálo auto a nějaký zasmušilý muž cosi měřil - a Bart měl jasné nutkání mu v tom pomáhat.

Pro čtenáře pražských poměrů neznalé stručně zopakuji, jak to vidím:
Metrostav je mocná organizace, ukotvená hluboce v minulém režimu. Jedna její větev kutá metro a bůh jí za to žehnej. Jiná je pověřena stavěním silničních tunelů. Takže ještě za totáče vznikl nápad provrtat tunelem kopec Strahov. Holý nesmysl, vznikl tunel odnikud nikam. Na něj se nyní buduje návazný tunel od Zlíchova - srze něj se má doprava přivést od Příbrami a Strakonic na 200 metrů od Pražského hradu. A dál? Samozřejmě se má vrtat další tunel pod Stromovkou na Pelc Tyrolku... a odtud dvoupatrová silnice...
Vy si myslíte, že jsem srandista. Že si z vás střílím. Je to bohužel čistá pravda. Toto je výhled na příštích dvacet let, toto je výhled budování čehosi, čemu se v Praze říká vnitřní okruh. Bart se dokončení nedožije. Já taky ne. Vy velmi pravděpodobně taky ne. Jenom ty miliardy potečou, rok po roce, tiše, jako tečou už dávno, rok po roce...

Proboha, proč ten Metrostav nedělá metro za ty prachy, co se strkají do téhle příšerné pitomosti?

Závěrem drobnůstka: ten chlaík v přilbě vycítil, že nemám k tunelu zrovna kladný vztah a řekl mi jaksi vzdorně:
"Vy si myslíte, že to nespravíme?"
Tomu jsem se srdečně zasmál. Se zajištěnými miliardami se dá udělat tunel i skrz kilometrový kopec cvrnkacích kuliček.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.