Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 13.7.2001
 • Sněmovna zamítla vládě dluhopisový program a hrozí nebezpečí, že parlament jí neschválí závěrečný účet
 • Poslanci schválili návrh novely volebních zákonů, takže volby budou opět dvoudenní
 • Martin Palouš nahradí Alexandra Vondru ve funkci velvyslance ve Spojených státech
 • Ústavní soud rozhodl, že lidé kteří nedostanou od Národního bezpečnostního úřadu osvědčení o prověrce budou moci žádat o soudní přezkum
 • Začíná sezóna krachů cestovek - na malér to vypadá s cestovkou Ikatour
 • Podle pololetních výkazů je v republice 5,44 milionů uživatelů mobilních telefonů
 • Toyota a Peugeot uvažují o výstavbě montážních závodů v České republice, zajímají se o ostravskou oblast Nošovice - Mošnov
 • Počasí Praha: Ukázkově krásný letní den, slunce, sem tam mrak, zatím ne horko
  Brno: občas mrak, ale přesto pařák, co ve středu napršelo, to zase vyschlo    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Rána pošmourno, dopoledne se vyjasnilo, odpoledne krásný letní den.    Petr Kroul
  Žilina: zrána pod mrakom, poobede slnečno a teplo    Miroslav Drkoš
Pranostika na 13. července, Markéty:
Svatá Markyta vede žence do žita.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Pátek 13. července 2001
Sekretářka Kořenitá přišla na řešení mého problému s nedostatkem odpracovaných hodin za červenec: Prostě si na minulý pátek, kdy byl svátek - a já byl přesto v práci - vezmu dovolenou! Jak prosté. Jenom mi nebudou moci být proplaceny sváteční příplatky. Ale to je prkotina proti tomu, že by mi jinak intranetové KECY vykázaly áčko!


Čistě textová verze Neviditelného psa, vhodná pro PDA, je zde

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Omluva ministra Jana Fencla - nikoli podle protokolu
Včera jsme se v rubrice Stručně zmínili, že ministr zemědělství Jan Fencl se omluvil za nehodu, kterou podle zjištění úřadů zavinil 8. března jeho řidič. Je to chvályhodný krok a nebudu tady brousit ostrovtip na téma proč až po čtyřech měsících. Hlavně, že se zachoval jako normální slušný člověk a ne jako člen vlády nebo poslanec.

Ona totiž se ta jeho omluva vymykala dobovým zvyklostem.
Ty totiž vypadají jinak. Když soud nařídí omluvu za hulvátství, omluvu, lež a pomluvu - ministerskému předsedovi, ministrovi nebo poslanci, oni se nakonec omluví po desaterém sdělení typu "žádné soudní rozhodnutí jsem nedostal, paní redaktorko". A kdyby se měl Fencl omluvit podle zavedeného úzu, omluva by vypadala takto:

"Hysterická kampaň vedená novinářskými hlupáky hrozí destabilizovat a zvrátit úspěšná opatření ve prospěch ekonomického rozvoje a vstupu do Evropské unie. Proto se podvoluji soudnímu rozhodnutí ve věci kolize s automobilem, který vjel do cesty vládnímu automobilu řádně označenému modrým výstražným znamením. Vyjadřuji omluvu a zejména pak politování, že nebylo možno zjistit ani důvody, proč osoba předmětný vůz řídící do dráhy vjela vládnímu automobilu a hlavně - kde vlastně vzala peníze na jeho zakoupení. Akce čisté ruce však vrcholí, a ujišťuji vás, že i na takové tuneláře a privatizéry dojde!"

Nuže, ministr Fencl šel jinou cestou a budiž mu to přiřčeno k dobru. Co jsem tak počítal, je to první sympatický čin, který v úřadě udělal.
Aston


Vrchnostenské manýry

Na učitelku v jedné školce v třebíčském okrese přišlo anonymní udání, že kritizuje vládu, a úředníci školského úřadu neváhali přijít a udání prošetřovat. Sice konstatovali, že nebylo "zjištěno a prokázáno, že daný skutek nastal", ale copak je to v pořádku? Kdyby to "zjištěno a prokázáno bylo", tak co? Učitelku propustí nebo zavřou? Co to je za absurdnost? Navíc ji prošetřovala školská inspekce za to, že vzala děti na výstavu abstraktních obrazů, podle konstatování inspektorky "pro děti nemá abstraktní umění přínos". Jednak je to pitomina, děti jsou v abstrakci mnohem dál než dospělí, ale hlavně a opět: co je komu po tom? Je snad abstraktní umění něco jako pornografie či rasismus? Bude školský úřad vydávat seznam přípustných názorů, umění, kultury obecně a podobně?

Děsí mně to, upřímně řečeno.

Gentleman


RODINA A PŘÁTELÉ: Velkoměstský reflex podezíravého parchanta
Vycházel jsem ze stanice metra, přesněji - vyjížděl jsem po schodech na perón městského autobusu. Vyjíždím - a vidím, že ve vzdálenosti asi deseti metrů stojí mladá dáma, dejme tomu pětadvacet, třicet let stará, a dívá se na mne.

Jsem ze staré školy. Dalo by se čekat, že v mé hlavě se odehraje asi tento myšlenkový pochod:
Hle, čumí na mě mladá ženská. Všimla si mě, protože jsem mimořádně atraktivní, sálá ze mne mužnost a zároveň i moudrost a vnitřní síla budící důvěru, navíc je patrné, že jsem chlapík veselý a je se mnou zábava. Není divu, že na mne tak zírá - po světě neběhá tolik chlapíků, jako jsem já!

Jenže mě napadlo:
Hle, čumí na mě mladá ženská. Drží v ruce nějaký šmejd, který se dá prodat? Nedrží. Nebo papír, nebo kelímek s tatarkou, aby mě polila nebo zakryla oči a vyčorovala mi kapsy? Má prázdné ruce. Třeba je to tak hbitá kapsářka, že pracuje bez pomůcek. Kdepak mám mobil? V kapse. Dám si na něj ruku Hodinky na ruce nemám, tak neopatrný nejsem, abych se vydal do Prahy s hodinkami na ruce. Kdo se poflakuje kolem? Nejsou tu nějací bouchači, kapsáři, skinheadi nebo sběrači podpisů Greenpeace? Zdá se že nikoli. Copak se z toho asi vyklube?

Vyklubalo se z toho to, že se ptala na cestu do obchoďáku Carrefour.

Ano, jsem podezíravý parchant s tikem obyvatele velkoměsta.
Není divu. Nastupoval jsem na stanici Národní třída řekl bych, že kdyby pan Gross nechal sebrat a do díry zavřít dvě třetiny týpků, které se na této stanici vyskytují. nedošlo by ani k jedinému omylu... Až na to, že by to musel nechat udělat třikrát denně.


PSÍ PŘÍHODY: Chudák pes trpí kvůli Microsoftu
Microsoft má s bolševiky (a jejich aktuálními potomky v podobě rozmanitých spasitelů, ekologistů a pod.) společné to, že je přesvědčen, že ví lépe než my, co nám svědčí a co nesvědčí, že nejsme svéprávné bytosti a že má dělat vše důležité jen on a my že máme držet hubu a pokud možno kupovat stále znovu ten samý software (nesmysl zvaný Office jsem onehdy kupoval už potřetí).

Takže dochází k takovýmto výjevům:
Jsem v časové tísni (jako pořád). Odpovídám mailem pisateli ze Slovenska. Nevšimnu si, že ve jménu pisatele je znak slovenské, nikoli české abecedy. Napíšu rozsáhlý dopis, chci odeslat, jenže imbecilní produkt jménem Outlook odmítne dopis odeslat.
Takže musím vydolovat z dopisu mailovou adresu, založit nový dopis, zkopírovat adresu, jdu do původního dopisu, kopíruju text- a v nasranosti se přehmátnu a text je v čudu.

Řvu vzteky. Dělám to pro zdraví, protože kdo neřve, tutlá to v sobě a klepne ho pepka.

Dostávám se tímto k Bartovi.
Ten až do té chvíle omrzoval v kuchyni. Když slyšel můj řev, nahrbil se, sklopil i beztak sklopené uši a zalezl pod lavici.

"Nech toho krucinál, to zvíře trpí," huláká Míša z kuchyně na mne - hulákajícího - a pes se krčí pod lavicí a snaží se vtisknout do spáry mezi dlaždicemi.
Nechám toho - a Bart si jde pro odškodnění - postaví se ke skříni, kde je ukryt pytlík s piškoty a Míša mu odškodné vyplácí.
No a já jdu psát novou verzi toho dopisu a začnu znovu hulákat a...
Máme dost piškotů. Pekárny piškotů by měly odvádět Microsoftu procento.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.