Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 23.4.2001
 • Na ideové konferenci ODS v Praze Václav Klaus mobilizoval do voleb a vyzval stranu k jednotě
 • Na republikovém výboru Unie popřel její předseda Karel Kühnl, že by strana uvažovala o odchodu ze čtyřkoalice
 • Unie uspořádá koncem června celostátní volební sjezd, bude to dříve, než strana původně zamýšlela
 • Cyril Svoboda bude kandidovat proti Janovi Kasalovi na funkci předsedy lidovců - na sjezdu, který se bude konat už v květnu
 • Podle ČTK se generál Jiří Šedivý brání domněnkám, že generální štáb rozhodoval o nákupech majetku a služeb
 • Komise posuzující vliv Temelína na životní prostředí odmítá rakouský požadavek zařadit do zkoumání "nulovou variantu" a následky těžké havárie
 • Ministerstvo obrany žádá po Aero Vodochody penále za nedodané letouny L-159
 • Turbína v Temelíně je opět odstavena, v neděli dorazil vlak se třemi vagóny amerického uranového paliva, vypravený přes Polsko
 • Skinheadi zaútočili v noci na sobotu na dům v Opavě, ve kterém před časem bydlela romská rodina, jednoho z útočníků sebrala policie
 • V Českém Krumlově otevřeli muzeum mučení
 • Ode dneška jsou ve volném prodeji vstupenky na Pražské jaro
 • Před pěti lety poprvé vyšel Neviditelný pes
 • Počasí Praha: počasový hnus kulminuje - pod mrakem nebo mrholení, teploty lehce nad nulou
  Orlické Hory: Od rána zima, teploty kolem 4°C, občas mrholilo.    Petr Kroul
  Žilina: vlhko, zamračeno, mrholivo, daždivo, zimno    Miroslav Drkoš

Pranostika na duben:
Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Pondělí 23. dubna 2001
Jak klidné jsou pondělky bez managorů, kteří tráví svou pracovní dobu schůzemi, tedy prac. poradami na Severním a prac. obědem na Jižním Městě a cestováním mezi nimi. Vlastně pondělí je jediný den, kdy máme čas na práci!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Klaus vyhlásil tažení do volebního boje
Ideová konference ODS, to byla politická událost tohoto víkendu. Václav Klaus na ní upozornil, že volby které se budou konat příští rok budou přelomové - a užil obratu, že půjde o charakter republiky. To proto, že budou i volby do části senátu a záhy po volbách parlamentních se bude volit prezident.

Ona je to do značné míry pravda. Už ty loňské senátní volby zasáhly do tohoto "boje o charakter republiky" (zní to jako teze z marxistické příručky, ale ono na tom je hodně pravdy) v tom, že strany opoziční smlouvy ztratily ústavní většinu a neprosadily změnu volebního systému. A jak se postupem času Václavovi Havlovi hatí šance v podobě vítězství čtyřkoalice, zřejmě vsází na vznik zbrusu nové strany. Pokud by se ani ta neměla prosadit, Havel by po zbytek života musel psát eseje o bezmocnosti kdysi mocných, a to je poněkud smutná perspektiva pro muže, který byl zvyklý přátelit se s celebritami papežem počínaje a Rolling Stones konče. Václav Klaus v těchto dnech veřejně prohlásil, že soupeření s Havlem je jednou z os jeho politického působení. On se právem pokládá za jednoho z otců parlamentní demokracie v klasické, tedy stranické podobě, kdežto Havel přímo či nepřímo prosazuje koncepci jinou, založenou na volných strukturách mimo stranický řád. Zřejmě proti této koncepci bude Klaus mobilizovat - třebaže už asi nespatříme na ohradách mobilizační plakáty.

Osobně se domnívám, že takové volební téma tak zvaného občana z ulice nevzrušuje a navíc že socialistická profilace Špidlovy sociální demokracie nakonec nadiktuje jiné mobilizační téma pro středové a pravicové formace, a že zápas se socialistickým populismem bude tím hlavním tématem pro pravici. A naopak, rozmíšky v centru a na pravici značně zvednou šance socialistů.

Ale - buď jak buď, politická situace bezpochyby dozrála k zásadní konfrontaci a bude to zřejmě konfrontace tří až čtyř formací - protože nesmíme zapomínat na toho čtvrtého který se směje vzadu, na komunisty.RODINA A PŘÁTELÉ: Tahání vraku jak v katastrofickém filmu

Připomenu hlavní událost naší vesnice z minulého týdne: v úterý nad ránem se kdosi, pravděpodobně opilý zloděj aut, pokusil projet žigulíkem cestu zvanou Věneček, pěšinu spojující naši vesnici - kopec Mrázovku s civilizací. Uvázl mezi ploty v místě, kde cesta jde strmě dolů a láme se do pravého úhlu. Od úterka do čtvrtku probíhaly pokusy vzbudit zájem úřadů. Pak nastala přímá akce
Akce měla všechny rysy, které patří do amerického thrilleru.

V šest ráno jsem vyvěsil plakátek - v pěti exemplářích - s textem: Taky vás štve to auto? Přijďte v 16 hodin a vytáhnem ho! Plakátek budil značnou pozornost - už při vylepování jsem se dal do řeči s dvěma mladými muži. Přijdete? ptal jsem se. Přijdeme! řekli - a oba skutečně přišli.
Tahání auta - to už je po hlavní dřině, burlaci markýrují
V poledne byly všechny plakátky strhané a na vraku visel nápis: MY TADY TO AUTO CHCEME! To bylo zřejmě dílo vandalských chlapečků, těch kteří od úterka do čtvrtka proměnili pojízdný automobil v ohavnou hromadu plechu, naštěstí ještě na čtyřech kolech - od toho okamžiku jsem se trochu bál, že někoho napadne ta kola ukrást - a pak by auto vytáhla ven opravdu jen Godzilla (pokud by byla v dobré náladě).

V šestnáct jsem přišel na místo akce - a teď začínal ten thriller.
V každém americkém thrilleru jsou postupně exponované výrazné charaktery. Tak tomu bylo i zde. Vůbec první byl u vraku bezdomovec s plnovousem do půl hrudi. Vůbec mě nenapadlo, že bude chtít přiložit ruku k dílu - a on tlačil po celou dobu akce, a že trvala tři čtvrti hodiny! Další figury: atletický mladý muž; postarší gentleman; pekelně ožralý chlap; matka se synem - dáma očividně sportovně formovaná, syn po mamince, typ sympatického hrdiny z westernu; dvojice - číšník a kuchař z hotelu Blaženka, číšník se omlouval, že nebude pomáhat dlouho, protože musí servírovat (jejich přítomnost byla obzvlášť podivuhodná, protože oni tady na Mrázovce nebydlí a tak říkajíc jim do toho nic není - a přesto kuchař taky vydržel až do konce); redaktor z Mladé fronty, který přišel aby napsal story, ale já jsem ho zapřáhl do práce, v životě se tak nenadřel. Ožralý chlap neustále chtěl to auto řídit (a nakonec se mu to podařilo).

Ríša přijíždí coby deus ex machina
K tahání auta není mnoho co dodat - prostě, bylo to tlačení a tahání za lana a spousta hejrupů a funění. Poslední etapu završil náš soused Ríša Schiffauer - zacouval do posledního, rovného úseku svým off roadem a posledních sto metrů auto vyvlekl až na ulici a pak pomohl vrak spustit na bezpečné místo ke kontejnerům na odpad.

No a obecná nota zněla: policajti městští i státní, správa komunikací, Praha 5, všechny možné ouřady a instituce se na havárii vykašlali a nechali lidi včetně maminek s kočárky a staré lidi na holičkách. Na telefonáty policajti ftipně odpovídali: jó, pane, to jste asi dvou stej. A z komunikací vzkázali, že to bude trvat měsíc.

Věru klasická ukázka totální neschopnosti a lhostejnosti veřejné správy.

Ale k tomu thrilleru:
Kdyby to byl skutečný filmový thriller, tak by po expozici figur musel někdo spadnout pod to auto, zrovna ve chvíli, kdy se utrhlo lano, následoval by výbuch benzínové nádrže, pak by se v kufru objevil pytel heroinu za tři miliony dolarů a v následující přestřelce by zahynuli další dva lidé a muselo by to skončit happy endem a love story (k té nám bohužel chyběla dívka, která by skončila v obětí onoho westernového mladíka. A z bezdomovce by se vyklubal milionář, který by na Černém vrchu založil filiálku Las Vegas.
Za nás pracují stroje
Tak by to bylo, kdyby to byl americký thriller - taky by tam musel někdo viset za jednu ruku.

A co český thriller?
Když jsme auto nakonec vyvlekli až na dosah lana přivázaného k Ríšovu off-roadu, měli by se dostavit policajti a pokutovat nás za neoprávněné nakládání s cizí věcí.
Abych to nezakřik... Třeba budu mít policejní obsílku zejtra v poště.
A český happy end?
Všechno zapřu a prohlásím, že jsem žádné auto neviděl, o žádném autě neslyšel a žil mravně a počestně.


PSÍ PŘÍHODY: O přízeň dámy
Z Barta by měly feministky radost. K dámám se chová vcelku neutrálně, tedy - nepere se s nimi, i když jsou na něho nevlídné. Neotravuje dámy, neharaší, jen dá najevo přízeň a jde si po svých.

Zajímavý vztah ho poutá k fenečce, které v duchu říkám Lištička (její hlava připomíná hlavu lišky), ve skutečnosti se jmenuje Sindy a je to dáma rasy šiba inu. Potkáváme ji často, skoro každý den ráno. V poslední době ji ve všední den venčí paní domu - pánovi se změnila pracovní doba a už ráno nemá čas. O víkendech doprovází Sindy pán, jako dřív.

Bart má vždycky ohromnou radost, když Sindy spatří. Sindy mu krátce řekne něco, co zní nějak jako "vole", a on pak odběhne a hledí si svého. Sindy přitvrdila, už mu neříká jen "vole", přidává i další opovržlivé hlášky a dokonce na něho cení zuby. Bart je neurazitelný a nezdá se, že by mu to nějak vadilo. Následujícího dne k ní zase poběží, aby si vykoledoval držkovou.

Dnes jsem si uvědomil, že ten velký kartáč od Sindy schytává Bart ve všední den, kdy se Sindy jde paní, kdežto jakmile je na vodítku třímaného pánem, Sindy jen špitne svoje "vole" a nevrčí a necení zuby, takže vcelku se dá říct, že se k Bartovi chová vlídně, přinejmenším standardně.

Dá se to vysvětlit rozdílným vztahem Sindy k pánovi a k paní? Netroufám si dělat nějaké závěry, nicméně rozdíl v chování je zřetelný, až nápadný. Jako kdyby se Sindy bála, že Bart, jakožto mužský, zaměří svoji galantní pozornost na paní - a tak na něj raději vycení zuby, aby ho odehnala. Kdežto, když jde s chlapme, chlap jako chlap, a na chlapa stačí štěknout "vole".


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.