Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 20.4.2001
 • Na konferenci o hospodářství ČR předvídal Miloš Zeman, že by se růst ekonomiky mohl trvale držet na šestiprocentní hranici od roku 2004 nahoru, letos o 4 napřesrok o 5 procent
 • Na téže konferenci oznámil Zeman, že stát bude tvrději vymáhat daně
 • Ivan Pilip soudí, že šestiprocentní růst předpokládá zásadní reformní kroky
 • Vláda rozhodla, že tak zvaná modernizace tanku T-72 bude pokračovat
 • Velitel letectva generál Klíma oznámil, že v listopadu odejde do civilu
 • Lidovecký výbor se postavil poměrem 10:6 za Miroslava Kalouska, který šéfoval pět let armádní ekonomice a za jeho šéfování došlo k masivním zlodějnám
 • Náměstek ministra vnitra Petr Ibl se domnívá, že policisté při tragickém zákroku v Protivíně (byli dva policisté zastřeleni a střelec se vážně zranil při banálním zákroku) nepochybili
 • Při opravě domu v Litvínově u Mostu spadlo lešení a poranilo tři dělníky, naštěstí se nikomu dalšímu nic nestalo
 • Pětina lidí si myslí, že za komunistů bylo lépe, třetina myslí, že je lépe dnes a zbytek neví - zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění
 • Počasí Praha: Vcelku moc hezké počasí, bylo sluníčko, ale chladno
  Brno: dopoledne bylo docela teplo a občas i sluníčko, odpoledne se zatáhlo a poprchalo    Lubomír Střítecký
  Orlické Hory: Vcelku slušně svítilo sluníčko, i teploty byly příjemné.    Petr Kroul
  Žilina: zrána bolo pekne a slnečno, poobede mrholilo, ale len tak trošku, aby sa neprášilo    Miroslav Drkoš

Pranostika na duben:
Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.
(Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman)


Z deníčku Moby Dicka

Pátek 20. dubna 2001
Ve 14.00 vrazil do naší textárny Hlavní managor kontrolního oddělení Mazanec. Ambrož, Junior i já jsme pilně studovali nová ROZŘEĎ vyjetá z tiskárny a už jsme měli počítače vypnuté. "Jak to, že nemáte zapnuté monitory a čtete si v pracovní době!? Co vlastně děláte?" Mlčel jsem. Junior pravil: "Šetřím elektrickou energii". Ambrož děl: "Čekám na odstupné."ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Důkazy, nebo důvody k pochynostem
Už sama ta formulace, že Miroslav Kalousek "žádá důkazy pro pochybnosti, které na jeho adresu vznesl" Cyril Svoboda, jak uvádí ČTK, je půvabná. Pochybnosti žádné důkazy nepotřebují, pochybnosti buď jsou, nebo pochybnosti nejsou. Jakmile jsou na stůl položeny důkazy, pochybnosti přestávají býti pochybnostmi a mění se v jistotu, že, kupříkladu, pan X.Y. je lump.
Nepamatuji se, že by někdo za celou tu setskakra příliš dlouhou dobu lidoveckého panování na ministerstvu obrany předložil nějaké důkazy, zato pochybnosti měl a dodnes má kde kdo. Když se totiž na ministerstvu obrany děly věci, které lze vysvětlit buď totálním kretenismem nebo korupcí, těžko se pochybností vyvarovat.

Co Pes vychází - a v pondělí to bude už pět let, první vznesl pochybnosti stran Miroslava Kalouska Jan Ruml (viz moji knihu Česká politika pod psa, str. 373.) Ruml koncem dubna 1997 obvinil Kalouska, že podporuje neblaze proslulého Richarda Hávu a jeho firmu Omnipol, která přežila pád komunistického režimu v takřka nezměněné sestavě. Vyslovil jsem tehdy podiv, že si Ruml takového obvinění troufl a zároveň i předpoklad, že nezůstane u pouhých řečí. Zůstalo. Tehdy jsem ještě měl o Janovi Rumlovi iluze.

Kalousek přežil všechna obvinění, politicky přežil i Rumla. Docela jistě přežije i Svobodu. Ale i kdyby Miroslav Kalousek byl schopen přežít Karlův most, pochybnosti, ty zůstanou.
Lidovci se za něho postavili. Není divu - pochybnosti se promítají i na ně. Velice jsem se šklebil, když jsem viděl na obrazovce Miroslava Výborného, jak se Kalouska zastává. O něm mám své pochybnosti od té doby, kdy zvrátil odborné rozhodnutí ve věci informačního systému. Pomyslel jsem si něco o vránách, které k sobě sedají. Důkazy nemám. Pochybnosti si vzít nenechám.RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem bloudil na Žižkově
Jsem žižkovský rodák - a přece jsme dnes na Žižkově zabloudil. To ale není nic mimořádného, můj bloudicí talent je silně vyvinutý. Žižkovem vedou dvě hlavní dopravní osy: jednak je to Seifertova třída (tam jsem bydlel), vede od místa zvaného U Bulhara nahoru k Nákladovému nádraží, a druhá vede těsně pod vrchem Vítkovem, taktéž od Bulhara a ústí na tak zvané Pražačce. Asi uprostřed je Vítkov provrtán tunelem pro pěší. K mému úžasu jsem shledal, že místo, kde tunel ústí, je oficiálně prohlášeno za náměstí - a jmenuje se Tachovské náměstí.

Nuže, k mému bloudění. Firma - dejme tomu - Ilusion sídlí, podle záznamu v mém diáři, na Tachovském náměstí číslo 90. Vystoupil jsem z autobusu a koukám, Tachovské náměstí tu je, jenže má celkem šest čísel popisných. Je to spíš náměstíčko než náměstí, opravdu jen obruba ústí do tunelu. A najednou koukám - na domě číslo 2 visí i červená tabulka s číslem 90. To je číslo popisné a značí, že onen dům je devadesátý nejstarší v obci.
Aha, spletli se a místo čísla pořadového mi řekli číslo popisné, usoudil jsem.
Vešel jsem do domu. Bádal jsem v něm dobrých dvacet minut. Prošel ho od sklepa po půdu. Navázal jsem styk s místním obyvatelstvem. Získal zajímavé informace o stavu domu, o majetkových poměrech, o demografických vyhlídkách. Čím více jsem toho o domě na Tachovském náměstí 2/90 věděl, tím hrozivěji se přede mnou rýsovala nahá pravda - žádná firma Ilusion zde nesídlí.

Vysvětlení bylo prosté.
Když jsem se s těmi lidmi domlouval, řekli mi, že mám vystoupit na stanici Tachovské náměstí - a že oni sídlí na Koněvce v čísle 90.
Kdo to popletl?
Jelikož jsem zvyklý hledat chybu u sebe, řekl jsem si, že jsem to popletl já.
Oni asi dospěli ke stejnému závěru.
Ale - řekněte, že je to šílená náhoda, že na tom Tachovském náměstí stojí klamavý dům s popisným číslem 90?


PSÍ PŘÍHODY: Tři psi? Ne! Čtyři psi!
Můj přítel a druh ve víře scifistický Richard Podaný mi už mnohokrát vyprávěl o svých psech. Chová maličké chrty, tedy doslova a do písmene chrtíky. Vypadají trochu jako ratlík a trochu jako chrt, dokonce i to slovo označující jejich rasu je jaksi křížené - chrt-ík, ještě dokonalejší by byl chrtlík.

Odpoledne mě povinnosti zavály na Žižkov, do mé doslova rodné čtvrti. A právě tam jsem zahlédl chlapíka se smečkou nějakých podivuhodných pejsků - a on to Richard Podaný!

Venčí je všechny najednou - tedy všechny čtyři najednou. Pochopitelně, jinak by nedělal celý den nic jiného. Jeden byl nejčilejší - snažil se prověřit, jestli nemám něco jedlého v kapse a doslova přede mnou tančil na zadních tlapkách. Na ujištění, že tam jsou jen klíče a mobilní telefon nereagoval.

Podívaná mě fascinovala. Pejskové subtilní, lehouncí, se srstí na omak hebkou jak maminčin štucel. Ale když šel kolem pes - to je na Žižkově častý jev, však je to taky vidět na stavu chodníků - štěkali na něho urputně, a skutečně, jeden kokršpaněl, váhově vydatnější než oni čtyři dohromady, se viditelně lekl a dal se na ústup.

Ten černý tančící, to byl pejsek, ten hnědý a nejhodnější ze čtveřice - taky pejsek.
"Je mu třináct," objasňoval mi Richard příčinu hodnosti toho pejska.
Myslel jsem na to, že takový Bart na konci vodítka dá dost práce, když se v dohledu objeví jeho úhlavní nepřítel Brok nebo neméně úhlavní Max. Chrtíka bych dal v krajním případě do kapsy. Ale čtyři chrtíky do čtyřek kapes?
Zvladatelnost se zvětšujícím se počtem psů nejde lineárně, obávám se - a od určitého počtu, nevím jakého, jde jistě až do mínusu.
Rozloučili jsme se - a teprve pak jsem si uvědomil, že jsem se zapomněl zeptat na cosi podstatného: jak se to dělá, aby ti čtyři psi - lhostejno zda chrtíci či jiní pejskové - neupletli z těch čtyřech vodítek pomlázku?


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.