Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 3.4.2001
 • Evropská unie odhaduje, že v České republice je pravděpodobně nemoc šílených krav
 • Naši odborníci se domnívají, že jde o politický odhad - neboť vyšetření 5000 kusů dobytka bylo negativní
 • Vláda schválila hlavní teze důchodové reformy podle tak zvaného švédského modelu, který je založen na osobních účtech připojištění
 • Bývalý místopředseda ODS Libor Novák půjde znovu před soud kvůli daňovým machinacím ODS, pokud ministr spravedlnosti podá Nejvyššímu soudu stížnost na porušení zákona - soud nevyslechl důležitého svědka, jehož totožnost však není veřejně známá
 • Vláda vzala na vědomí projekt ministra průmyslu Grégra "Velký třesk" - ministr ho má do konce června dopracovat
 • Spisovatel Salman Rushdie přijel do Prahy na konferenci, odmítl policejní ochranu, přesto je mu ochrana poskytnuta
 • V Praze se objevily letáky označující Rushdieho za "morálního zvrhlíka" - v Íránu ho před více než deseti lety odsoudili k smrti a vypsali na jeho hlavu tři miliony dolarů
 • V pondělí se naposledy odevzdávalo daňové doznání, kdo ho podá později, zaplatí pokutu
 • Po devíti hodinách se zastavila turbína v Temelíně kvůli prasklému olejovému potrubí
 • Počasí Praha: Celý den sluníčko, teplo, jaro jak se patří
  Žilina: krásne teplo a slnečno     Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka

Úterý 3. dubna 2001
Ředitelé, náměstci a managoři se stěhují do ARZu, že by se naše textárna z bývalých dílen přestěhovala zpátky na ředitelské patro? Zatím tam sídlí jenom Tiskový odbor, ředitelka TO L.Živá, její tiskový mluvčí Z.Vrh., kancelář tiskového mluvčího a vedoucí této kanceláře.

Z deníčku Moby Dicka


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Rozpaky nad důchodovou reformou
Dostali jsme se daleko od doby, kdy sociální demokraté prosazovali paušální snížení odchodu do důchodu! Už přišli na to, co už v té době psaly odborné tiskoviny Mateřídouškou počínaje, že populace stárne (mimochodem: učil jsem se to už ve škole, maturoval jsem v roce 1963...) a dospěli k názoru, že penzijní systém je nutné reformovat. Dnes vláda schválila nové teze penzijní reformy.

Má jít o variantu švédského systému: každý bude mít osobní účet a z toho účtu se pak bude připlácet důchod k sumě, kterou by člověk dostal, i kdyby na účet nic nedával. Takže půjde o jakési důchodové připojištění, které si může platit každý už dnes (a ve formě pojištění to šlo i za minulého režimu). Takže jako moc odvážná nebo dokonce vynalézavá reforma to nevypadá.
Odvážnější byla předešlá varianta, kdy se měly zřizovat jakési pojistné fondy u podniků. Se zájmem jsem četl kritiku tohoto návrhu z pera Václava Klause. Psal v ní pochybovačně, že u nás máme asi sotva dost dobrých pojišťovacích odborníků, aby u každého podniku mohla být jakási minipojištovna. Psal to, myslím, příliš mírně - skutečnost je taková, že nejenže máme málo pojišťovacích odborníků, ale máme přespříliš gaunerů a podvodníků, jak se ukázalo na příkladu kampeliček ze kterých se podařilo ukrást z dvanácti uložených miliard plných devět.

Takže s tím švédským modelem... ono je těžké se ohánět švédským modelem penzijního pojištění, když u nás nemáme švédskou solidnost.
Teď by ale bylo dobré přijít s reálným - a pro veřejnost přitažlivým návrhem penzijní reformy. Že by to byl úkol pro stínovou vládu čtyřkoaly?
Třebas pan Kalousek se svými ekonomickými zkušenostmi z ministerstva obrany...
Uff... já zapomněl, že apríla bylo v neděli. Promiňte.RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes začíná Interkamera
Každé dva roky máme v Praze výstavu foťáků a fotografické techniky. Na Interkameru chodím od dětství... Bývaly to jiné Interkamery než dnes - jakési svátky, nebo jakási okénka do světa vysoké techniky. Bývaly kolem Interkamery zajímavé fotografické výstavy, a to je moc škoda, že na výstavy v takovém rozsahu nezbývají peníze. Tenkrát ještě stál Bruselský pavilon vzadu v parku zvaném prostě Fučíkárna - ten začátkem devadesátých let vyhořel. Právě tam se výstavy konaly.

Ze vzpomínek na ty doby dávno minulé mi však uvízl v paměti i jakýsi pocit studu. Lidi se tehdy rvali o prospekty, o igelitové tašky, o šestákové reklamní předměty - a elegantní pánové z cizokrajných firem ten brak vhazovali do davu, jako by to bylo kaliko a zrcátka pro polonahé divochy. A nebylo rozdílu mezi dětmi a nařvanými čtyřicátníky, lidi se rvali o cetky bez ohledu na věk.

Tak po tom se mi rozhodně nestýská.
Mám i jakési obavy o to, zda se budou výstavy typu Interkamery ještě dlouho konat. Vždyť dnes každou novinku máte na internetu prakticky v ten den, kdy byla zveřejněna - v Tokiu, v Los Angeles... a na krámě je ta novinka o měsíc, o dva později. Zajděte v Praze ke Škodovi do Vodičkovy nebo k Aaronu na Vinohradskou nebo Ječnou (jsou dva Aaron obchody) a vsadím se, že tam uvidíte většinu toho, co na výstavě - a bez mačkání a s výkladem.
Až na to, že k Aaronům si můžete zajít kdy chcete, kdežto Interkamera se koná jednou za dva roky. Takže je to něco, jako když přiletí Halleyova kometa, i když s podstatně kratší periodicitou.
Půjdu jí dnes na Výstaviště zamávat - a budu referovat, co jsem tam objevil.


PSÍ PŘÍHODY: Vlevo, vpravo, rovně
Už s Gordonem jsem konal pokusy a snažil jsem se ho naučit, aby slyšel na slova určující směr. S Bartem jsem pokročil, ale ne moc daleko. Bart pochopí, co znamená pokyn rukou. Když jsme na rozcestí, mávnu směrem, kterým se půjde a Bart se tím směrem vydá. Vždycky mu při tom říkám "vlevo" a "vpravo", a čekám, kdy se v něm projeví génius a bude mu stačit slovní pokyn. Zatím se to nestalo a vzhledem k tomu, že je mu pět a že starého psa nenaučíš novým kouskům, obávám se, že je to naděje planá.

Dnes jsem konal tento pokus:
Seděl jsem odpoledne na zápraží. Ve vzdálenosti šesti metrů máme zídku a nad ní je asi dvoumetrový plot z pletiva v rámech - aby k nám neskákal sousedovic pudl Aris a nenechával se sežrat Bartem. Bariéru popisuji, aby mne někdo nepodezíral ze sadismu - protože jsem ukázal prstem a řekl Bartovi:
"Podívej, Barte, kočička."
Vskutku, sousedovic Zrzek (původně zrzavý, nyní černý) se špacíroval u záhonu růží.
Byl jsem zvědav, zda se Bart ohlédne v naznačeném směru.
Slovo "kočička" pochopil, třebaže ho prakticky nikdy před ním nepoužívám - a vyslovil jsem ho jen proto, že jsem bezpečně věděl, že se tam nemůže rozběhnout. Vyskočil, pozvedl pravou přední tlapu (znamení ostražitosti) - a koukal se nahoru, jestli se ona inzerovaná kočička nešpacíruje na pergole nad jeho hlavou! Pak popoběhl, díval se vlevo, díval se vpravo, větřil, ale naznačeným směrem se nepodíval.
Upřeně jsem se na Zrzka díval - byl jsem zvědav, zda bude Bart sledovat směr mého zraku. Nesledoval.
Po chvilce Barta unavilo vyhlížení neviditelné kočky a zase ulehl a nasával první jarní teplo do kožichu. Kdo ví, co ten můj paprika zahlídl, myslel si asi těsně před tím, než usnul. Že s ním konám pokusy - to ho ani nenapadlo.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.