Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 15.2001
 • Na hranicích se zostřily kontroly, je zakázán dovoz potravin a mnozí turisté, než aby potraviny hodili do úředního pytle, potraviny preventivně zbodnou
 • Bude uzavřeno 70 turistických přechodů pro pěší a cyklisty na hranicích s Německem a Polskem
 • Náčelník generálního štábu generál Šedivý oznámil, že armáda je připravena k nasazení proti epidemii slintavky a kulhavky
 • Majitelé a provozovatelé autoškol budou ve čtvrtek v Praze demonstrovat kvůli novým dopravním předpisům
 • Šest skinheadům okresní soud v Českých Budějovicích dal tresty vězení (18 - 30 měsíců) za protiromské výtržnosti v listopadu 1999, dalších patnáct dostalo podmíněné tresty
 • Jan Kavan obhajoval před poslanci svůj návrh rezoluce týkající se lidských práv na Kubě, který vedl k nepříjemnostem vůči USA a Polsku - motivoval to ohledem na EU
 • František Chvalovský bude obviněn z další úvěrové machinace vůči KB, z níž měl získat neoprávněně přes 600 milionů korun
 • Noví vlastníci listu Špígl svolali tiskovku a nepříliš přesvědčivě vysvětlovali, že nemají nic společného s krajní pravicí
 • I-netová konference Václava Havla s občany skončila po čtyřech minutách zhroucením serveru, hradní webová stránka si klekla
 • V Temelíně hořel stavební elektrický rozváděč, uhasili ho práškovým minimaxem
 • Televizní rada zahájila správní řízení s ČT kvůli pořadu o Temelínu z 2. února t.r.
 • Ve věku 77 let zemřel loutkář Matěj Kopecký, představitel šesté generace slavných loutkářů
 • Počasí Praha: Chladno, dopoledne sluníčko svítilo, po obědě zalezlo
  Orlické hory: Chvilku pršelo, chvilku svítilo sluníčko, padal sníh, spíš aprílové počasí.    Petr Kroul
  Žilina: zrána ešte pršalo, ale rýchlo sa vyjasnilo a celý deň bol slnečný a príjemne jarný    Miroslav Drkoš

Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 15. března 2001
Současná vlna propouštění je prý způsobena snahou vedení uspořit elektrickou energii. Cymbuchův listopadový příkaz o 20% úsporách stále platí. Jeho nástupce Kvakoš se ho snaží jen realizovat. Proto najmul firmu Morgue. Ambrož tvrdí, že jeho přítelkyně Kočka Mrtvá ví, jak snížit odběr elektřiny v Českých Textárnách na nulu: "Spálit České Textárny!"ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Čekání na epidemii jako čekání na válku
Režim na hranicích se zpřísňuje, uzavírají se hraniční přechody pro pěší a cyklisty. Zatím se žádný případ slintavky a kulhavky u nás neobjevil, a to je potěšitelné. Právě tak je potěšitelné, že státní stroj pomalu a důkladně pracuje na ochranných opatřeních.

Je moc dobře, že se ozvala i armáda - že je připravena, oznámil dnes generál Šedivý. Zveřejněny byly videozáběry z posádky v Kutné Hoře. Tam jsem u Civilní obrany byl na vojenském cvičení před třiceti lety... Ale už tenkrát tam byla jiná atmosféra ne v posádkách, které jsem poznal před tím i později. Jsme Civilní obrana, jsme tu od toho, abychom pomáhali civilnímu obyvatelstvu - to bylo takové jakési heslo nabádající k hrdosti a kupodivu ho sdíleli i důstojníci (a brzy po mém vojačení v Hoře jiná jednotka Civilní obrany uhasila požár Veletržního paláce). Tak jako je škoda, že armáda nedostala možnost zasáhnout při nedávné sněhové kalamitě (jaksi někdo "zapomněl" o pomoc požádat), je naopak dobře, že se v této situace armáda ozvala. Občanovi připomněla, že je schopna sloužit, nejen vyhazovat komínem pochybných nákupů jeho daně.

K těm vojskům protichemické ochrany - ta jsou k zásahu připravena a schopna vyjet během několika hodin, sdělil Šedivý. Už od války v Zálivu si myslím, že bychom si je měli pěstovat a rozvíjet, a měli bychom mít ambici být v této disciplině nejlepší v kontextu vojsk NATO a sloužit v součinnosti se spojeneckými jednotkami právě v tomto oboru, ve kterém jsme na mezinárodním poli už jednou zasvítili. Specializace a schopnost součinnosti to by mělo být jádrem naší vojenské koncepce.

Ale to jsem poněkud odbočil od tématu, tedy od slintavky a kulhavky.
Moc bych si přál aby hoši z Kutné Hory neměli důvod k výjezdu.
Zároveň podotknu, že je dobře, že v té Kutné Hoře (a jinde) jsou - připraveni.RODINA A PŘÁTELÉ: Dva pohledy
Čas od času chodím do jisté, dejme tomu, Firmy. Tato Firma sídlí na dobré adrese v centru města, na rušné třídě. Vždycky je to tak, že vejdu, zamířím ke kukani vrátného, řeknu že jdu do Firmy a pak už směřuju k schodišti.
Dneska to bylo tak, že jsem vešel, zamířil ke kukani vrátného, jenže žádná tam nebyla - pohlédnu vlevo a tam mramorový pult a za ním dřepěl muž senátorského vzezření. Lekl jsem se. Mramorovej pult.... kam jsem to proboha vlez? Pro jistotu jsem se vrátného zeptal, jestli tady sídlí Firma a čekal jsem, že řekne "jó, milej pane, to je o barák vedle". Nebylo by na tom zase nic tak moc divného, kdykoli jdu kupříkladu navštívit spisovatele Josefa Nesvadbu, taky se spletu ve dveřích. Jenže vrátný mi potvrdil, že ano, ta Firma je zde a ukázal mi cestu ke schodišti.
Je to výsledek mého tříletého úsilí," vysvětloval mi o několik minut později majitel Firmy, jak to je. "Máme luxusní adresu, platíme luxusní nájemné - a ta hnusná kukaň nám kazila renomé!"
Pochválil jsem, jak to dobře dopadlo, ta přestavba, že opravdu ten mramorový pult odpovídá adrese, a nepochybuji, že také výši nájmu.

Když jsem vyřídil co jsem měl, šel jsem pryč. Zastavil jsem se u vrátného a pochválil mu ten pult.

"Je to děsný, pane," stěžoval si. "Koukejte: tři metry od dveří. Cejtíte, jak fouká tou škvírou? A to není venku mráz. Chtěli jsme sem aspoň sklo, třeba šedesát čísel vysoký, A co nám řekli? Ze by to narušilo uměleckou koncepci pana..." Chvilku hledal slovo. "... architekta."

Takže, umělecký dojem skvělý, technické provedení... jako od architekta.


PSÍ PŘÍHODY: Poslední pokus prosadit zrní z Bauhausu
Po celý den foukal studený vítr, to nemám rád; občas rozfoukal mraky a obnažil sluníčko, to mám rád. Bartovi je jedno první i druhé - je nadšený, když chodím po zahradě za sluníčka i bez sluníčka. Pobíhá kolem mě, pak zase odběhne a přísně hledí přes plot. Kdyby nás pozoroval návštěvník z kosmu, usoudil by, že majitel zahrady je ten čtyřnohý tvor a že ho dvounožec jen doprovází. Částečně by to byla i pravda.

Při obhlídce jsem nevynechal ani krmítko. Před časem jsem se tu svěřoval s potížemi, které jsem měl s ptačím zobem. Na podzim jsem s zásobil a koupil v Bauhausu pytel zobu. No a ptáci ho nechtěli zobat. Po té zkušenosti jsem koupil jiný zob ve zvířecím obchodě, a po něm se ptáci můžou utlouct či uzobat. Jsou v něm slunečnicová semínka, avšak kromě nich tam jasně vidím praticky stejná semínka, jako ta, co jsem koupi v Bauhausu.
Takže jsem dnes obě směsi smísil (čímž vznikla směs na druhou či metasměs nebo supersměs). Jsem velice zvědavý, zda najdu zítra krmítko tak vymetené jako ho nacházím, když ptactvu naservíruju zob z odborného obchodu a ne ze železářství.

Musím poznamenat, že Bart nemá pro moje styky s pernatou říší pochopení. Už dávno sice nepronásleduje havrany, a rozběhne se, jen když kos příliš drze poskakuje po silnici. Nemůžu mu ale vysvětlit, že pytlík se zrním není určen pro něho. On samozřejmě nestojí o zrní - zajímá ho pytlík, protože zajímavě šustí. Nejraději by se ho zmocnil, zrní rozsypal po zemi a prázdný pytlík by nosil po zahradě.
Už jsem za sezónu vyprázdnil do krmítka několik takových pytlíků a vždycky ten prázdný Bartovi věnoval. Nebyl nadšený.
Když nemůže zrní rozsypat a tudíž udělat kolem sebe binec, není to to pravé ořechové.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.