Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 28.2.2001
 • Sněmovna schválila zákon o hospodářské soutěži, slaďující tuto oblast s EU
 • Ústavní soud na podnět prezidenta Havla zrušil dva články zákona o politických stranách, neboď podle jeho názoru znevýhodňovaly malé politické strany
 • Fotbalový magnát František Chvalovský je vyšetřován z podezření úvěrového podvodu a hrozí mu vazba
 • Městský soud v Praze uvalil konkurz na Sládkovu republikánskou stranu, návrh podali zaměstnanci, kterým nevyplatili mzdu
 • Bývalý ředitel zámku ve Štiříně Václav Hrubý, který byl telefonicky vydírán, musí zaplatit padesát tisíc a omluvit se Karlovi Srbovi za to, že ho označil za vyděrače
 • Elektrárna v Temelíně dodala do sítě 100 MW elektrické energie, během úterka se výkon měl zvýšit na 180 MW, je to výsledek testů turbíny
 • Podle výzkumu veřejného mínění 47% občanů schvalovalo postup stávkujících zaměstnanců ČT, 38% je proti
 • Policie zatkla dva falešné policisty, kteří pokutovali řidiče na dálnici
 • Neznámá hyena položila v zatáčce nedaleko pražského Pohořelce železný předmět v igelitové tašce - vykolejila tramvaj, narazila na protijedoucí soupravu a výsledek - sedm raněných
 • Počasí Praha: Slunečné počasí, rozumný mráz, skvělý závěr zimy
  Brno: Sluníčko svítí, sněhu ubývá    Lubomír Střítecký
  Žilina: trošku sa oteplilo, ale pekná biela zima so slnkom a výbornými podmienkami na lyžovanie pokračuje    Miroslav Drkoš
Myšlenka dne:
Je možné, že Pražský hrad ovlivnil brněnské podhradí
Ivan Langer komentuje rozsudek ústavního soudu, který sídlí v Brně

Myšlenka, že by se ústavní soud měl stát třetí komorou parlamentu je pro mě nepřijatelná
Václav Klaus

Středa 28. února 2001
Konec měsíce je opět velmi hektický. Musíme přepsat v intranetovém výkazu KECY všechnu naši činnost v únoru podle nových propozic. Taky Knihu prac. př. od začátku roku, abychom vykázali, že přestávky v práci čerpáme v různou dobu - nové ROZŘEĎ. Ing. Duto Hlav toto nařízení doprovodil slovy: "Nemáte se, volové, bavit v jídelně nahlas o ředitelských platech!"ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Co se to proboha děje?
Gentleman, takto můj přítel a taktéž dopisovatel Psa, jel včera večer místy zvanými v Praze Pohořelec (je to kousek od Strahovského kláštera a nedaleko Hradu, a pak mi volal z domova, jakou tam viděl podivnou bouračku - v zatáčce na sebe najely dvě tramvaje.

"Dovedeš to pochopit?" divil se. "Jak na sebe můžou najet dvě tramvaje."
Jednoduše. Jakési hovado vložilo do igelitového pytlíku ocelovou tyč s ozubenými koly na konci a balíček položilo na koleje. Tramvaj na balíček najela - a vykolejila v okamžiku, kdy proti jela jiná tramvaj. Řidič jedné z tramvají byl raněn těžce - půl hodiny ho hasiči vyprošťovali - a šest cestujících bylo raněných lehce, podle zprávy, jak jsem ji vyčetl v tisku.

Když se setkám - byť zprostředkovaně, skrz svědectví přítele a zpráv v médiích - s projevem tak strašné zhovadilosti, klesám trochu na mysli, protože se ptám - co se to děje, jak se tohle mohlo stát, kam jsme dospěli?
A pak i vzpomenu, že někdo před deseti lety položil bombu na Staroměstské náměstí. Luboš Motl v dnešním Psu popisuje případ z Kalifornie, kdy jistý řidič záměrně najel do lidí. Moje generace (a starší) pamatuje případ z pražské Letné, kdy řidička náklaďáku záměrně najela na tramvajový ostrůvek plný lidí a několik jich zabila - tehdy ještě platil trest smrti, ani nevím, ale myslím, že ho tenkrát na ní vykonali (sama si ho přála).
Zřejmě v populaci je a byly přítomny podivné bytosti, které mají v hlavě ´kolečka jinak uspořádána. Těžko se proti nim bránit. Kolik takových igelitových sáčků tramvaják denně přejede? Nelze před každým zastavit a zkoumat ho.
V autě je to jiné - můj učitel autojízdy dr. Jiří Svojsík mě nabádal, abych nikdy nenajel na zmačkaný papír nebo na chuchvalec slámy na silnici. "Nikdy nevíš, co tam kdo narafičil."
Bylo to před - bezmála - čtyřiceti lety. S lidskými bestiemi se muselo počítat taky. Asi to patří k životu. Bohužel.
Ještě něco: moc by mě zajímalo, zda se "autor" té bestiality díval, když se tramvaje srazily. Třeba se to dozvíme - až bude, jak doufám, stát před soudem.RODINA A PŘÁTELÉ: Ten sotva slyšitelný dutý zvuk
Dnes jsem navštívil známého v práci. Povídali jsme se o kde čem, a řeč se stočila i na Neviditelného psa. Psa čte. Pochvaloval si, kolik je tam příspěvků od zajímavých lidí z celého světa.

"To je pravda," přisvědčil jsem. "Zajímavých příspěvků chodí hodně. Jenže, co naplat - největší úspěch má vždycky článek o tom, jak jsou blondýny pitomé."

Vtom jsem zaslechl ten dutý zvuk. Ohlédl jsem se.
Jestli si myslíte, že za mnou seděla blondýna, mýlíte se: seděly tam dvě blondýny! Okamžitě jsem si vybavil, kdy jsem podobný zvuk slyšel poprvé v životě.

Byl jsem opět v místnosti, tentokrát s kolegou. A on mi vyprávěl, co se mu přihodilo:
"Tak si představ, že tady stojím s Honzou - stál přesně tam, co stojíš ty. No a dveře byly takhle otevřené - jak jsou teď. A já povídám Honzovi - hele, viděl jsi někdy v životě tak monumentální krávu, jako je ta naše Plichta?"
Rozumí se, že Plichta, takto naše kolegyně, seděla v té místnosti co byly do ní pootevřené dveře. A to jsem slyšel ten zvuk, přiblížil jsem se, nakoukl a Plichta tam seděla u stolu a tvářila se velmi, velmi nevlídně.

Tenkrát jsem v tom byl nevinně... a dnes?
No, abych plnou pravdu vyjevil, ty dvě blondýny tam sice seděly a já opravdu vykládal, že chtipy o blondýnách mají největší sledovanost - jenže blondýny ve skutečnosti ani nešpítly. Jsou chytré a na to, co vykládá nějaký vykokrhaný plešoun, se můžou krajcvajc vykašlat.


PSÍ PŘÍHODY: Příhoda tentokrát zprostředkovaná
Tohle skutečně není moje ani Bartova - což okamžitě poznáte podle toho, že hlavní roli nehraje pes, alébrž psová:
Psová neboli fena, a ta, jak známo, čas od času hárá. To je známo všeobecně - a ví to dobře Bart, jak vidno z nedávných příhod s hárající Sindy.

Zmíněná fena hárala jak se patří a paní domu jí - coby prevenci proti všemu možnému - natáhla spodky. Ne svoje kalhotky, ale pořádné mužské bombarďáky. Fena se špacírovala po bytě v bombarďácích a zdálo se, že je všechno v naprostém pořádku.

Zdálo se oprávněně, protože bylo všechno v pořádku do okamžiku, kdy někdo nechal pootevřené dveře a fena v bombarďácích vyběhla z bytu, ba dokonce z domu.

Pán domu byl zrovna v koupelně, když se to stalo.
Paní domu zabušila na dveře koupelny.
"Táto, pojď honem, naše Fifina zdrhla!"
Pán byl muž činu, neváhal, vyskočil ze sprchy, omotal bedra osuškou - a sousedům se naskytl bájný pohled na psa oblečeného do pánských spodků - pronásledovaného nahým mužem, přioděným jen omotaným ručníkem!

Je to pravda, není to pravda? Přál bych si, aby to pravda byla, protože miluju podivuhodné příhody a podivuhodnost, nikoli pravdivost je pro mě rozhodující kritérium.

Jedno je jisté: tohle se v naší rodině velmi pravděpodobně nestane.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.