Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 27.2.2001
 • Vláda schválila návrh zákona o registrovaném partnerství homosexuálů
 • V obci Vilémov na Olomoucku se vyskytli falešní komisaři sčítání lidu a pokusili se vniknout do domu jedné tamní občanky
 • Vladimír Železný se odvolal proti rozsudku soudu, který ho zavazuje k vyplacení jedné miliardy korun americkému investorovi
 • 4koala požaduje po ministrovi zahraničí Kavanovi, aby vysvětlil stanovisko vůči Kubě
 • Předák čtyřkoaly Cyril Svoboda žádá po vládě, aby svoje návrhy konzultovala se "skutečnou opozicí"
 • Václav Havel dobírá antibiotika, ve čtvrtek začne naplno pracovat
 • Elektrárna v Temelíně jede už na 2% výkonu, ten se bude zvyšovat až na 30%
 • Na několika pracovištích se začne do měsíce zkoušet na lidech metoda tak zvané devitalizace rakovinových tkání
 • Hlavní hygienik oznámil, že epidemie chřipky skončila
 • Počasí Praha: Méně slunečno než v pondělí, nastala mírná obleva, k večeru bylo lehce nad nulou
  Brno: Sluníčko, sníh, akorát trošku tálo; konečně Zima jak má být    Lubomír Střítecký
  Žilina: pokračuje pekné slnečné mrazivé zimné počasie    Miroslav Drkoš

  Pranostika na 27 února, Gabriela:
  Je-li mráz na svatého Gabriele, bývají žně veselé.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Úterý 27. února 2001
Při obědě jsme se bavili čtením Management Observeru. Běsný Kokot se zde svěřuje: "Já jsem normální člověk, který se snaží, jak nejlépe umí, dělat svoji práci. Nemám vůbec buňky být nějaký úžasný boss. Nejsem důležitější než opravář nebo účetní. Nemusím sice každý den do montérek, je kolem mě ale spousta stresu, konfliktů, vlivů a složitého rozhodování." Hrubý plat pana ředitele páčí kolem 300.000 Kč měsíčně.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Registrované partnerství půjde znovu před parlament
To je taky kauza, v níž nelze "mít pravdu". Registrované partnerství, jak jsme se dozvěděli z úst Pavla Rychetského, má být v podstatě "něco jako manželství". Na tuhle otázku má asi názor každý, kdo jen trochu sleduje veřejné dění. Názor nemůže vyplývat z věcných argumentů - spíš z nátury, ze vztahu k tradici, z představ o uspořádání společnosti a smyslu jejích institucí.

Pokud jde o můj názor - už nejsem tak vyhraněný tradicionalista v této věci, jako ještě před pár lety. Myslím si sice nadále, že manželství, respektive státní ochrana manželství nevyplývá z žádného nároku. Stát potřebuje rodinu jednak kvůli dětem, jednak jako faktor ekonomické stability. V podstatě je to jakýsi honorář ze strany státu.

Jenže dneska už je rodina tak vzdálená tradiční formě, je tak rozvolněná, že původní určení má stále menší smysl. Pokud bude uzákoněno registrované partnerství ve formě "něco jako rodina", samozřejmě že tradiční statut rodiny zase dostane jedno torpédo z levoboku. Ale jedna díra navíc... co na tom sejde!

Když ale se díváme na rodinu jako na svazek, kdy na pohlaví nezáleží, hlavně že se mají ti dva / ty dvě - rádi / rády, mělo by se legalizovat registrované partnerství absolutně bez ohledu na pohlaví, tedy mezi mužem a ženou - a tvrdím, že bez ohledu na počet. Pokud jsme došli tak daleko, že nezáleží na pohlaví, ať mi někdo udá jediný důvod, proč by v manželství měly být výhradně dvě osoby. Mohl bych citovat případ, kdy doslova celoživotní družka skončila v mizérii nedlouho po smrti muže, s nímž žila dvacet let jen proto, že pořád ještě existovala papírově schválená manželka.

Chápu, že to co zde navrhuji je čirá utopie.
Manželští trojúhelníci nemají v parlamentu lobby - jenom praktikanty.RODINA A PŘÁTELÉ: Budu se muset naučit počítat (hlavně sčítat... lid)
Budeme se sčítat! Je to nevyhnutelné, už mám doma lejstra. První krok jsem popisoval včera: věšel jsem na vrátka ceduli. Říkal jsem si - chystáš se k tomu už nějakou dobu (tedy, rozumějte asi tak pět, šest let - od té doby, co spadl starý plot a nechal jsem zřídit nový) a sčítání lidu je příležitost, která se naskytne jednou za deset let.
Trochu jsem se na sebe za to mrzel. Patří k dobrému tónu nadávat na sčítání lidu: data někdo ukradne (jsem o tom upřímně přesvědčen) a budou sloužit podvodníkům a mafiánům (o tom nejsem tak přesvědčen, jen trochu). Nejslabší článek řetězu jsou komisaři, ta sčítací čeleď.
Těšil jsem se na příchod komisaře. Představoval jsem si ho jako revizora v metru: osoba drsná až agresivní, která ráda sune nos do cizích věcí. A na toho já si došlápnu. Tady je hranice pozemku a dál ni krok, tak mu to řeknu. A nepovím nikomu nic, než je třeba pod hrozbou zákona - a ze všeho se vykroutím! Znám svoje zákonná práva! A stůjte v pozoru, když s vámi mluvím, chlape...

No a vidíte, jak to dopadlo.
Dostavila se blondýna zjevu atraktivního, s očima královny Mab, vystupování přímého a přátelského. Začala se vyptávat, kolik nás v baráku je (aby věděla, kolik lejster mi má předat) a já, jak jsem byl zpitomělej z těch očí královny Mab jsem ze sebe sypal, že máme čtyři komíny, ale jeden je ucpanej a nepoužívá se, jenom do něho prší a ve sklepě je loužička a že ke vchodu vedou tři schody, vlastně jeden...

Pak jsem se jí zeptal, jestli jí lidi nadávaj.

Pohlédly na mne oči královny Mab.

"Mně?" zněla odpověď.

Asi jí přišli otevřít vždycky jenom chlapi.


PSÍ PŘÍHODY: Krakonošova hůl
Bart se pere a to je zdroj otravy a nepříjemností. Ale nezdrhá - to je velká výhoda, a k fenám se chová vlídně a neharaší.
Je tedy pravda, že před pár dny mi zdrhnul od vrátek za fenečkou jménem Sindy. Tahle holčička jaksi hárá - potkali jsme ji a její paní, ostatně, potkáváme tuto dvojici skoro každý den. Barta jsem odvedl na vodítku a když jsem ho před vrátky odepnul, vzal roha a pelášil za Sindy.

Vše se ale obešlo bez jakýchkoli malérů a výstřelků.
Dnes jsme potkali Sindy a její paní opět.
Musím předeslat, že Sindy je k psím pánům velmi odtažitá. Obvykle, když spatří už v dálce Barta, zalehne a přísně na něho hledí s bradou vtištěnou mezi přední tlapky. Když k ní Bart doběhne, vyskočí, přísně na něho zaštěká a dává mu najevo, co si o něm myslí - a není to nic dobrého. Ovšem dnes...

To bylo nejvřelejší myslitelné uvítání tanec na zadních tlapkách, tlama od ucha k uchu, vyznání nejupřímnější.

"Jo, tyhle dny jsou nejhorší," komentovala její paní.
A teď jsem si toho všiml, či spíš uvědomil jsem si - že v uplynulých dnech jsem paní potkával vždy s holí. Říkal jsem si, jak by ne, je to tu zasněžené a zledovatělé, opatrnosti nezbývá. Pak ta hůl byla nějaká jiná, silnější - a dnes ta paní nesla dvoumetrovou sukovici, vpravdě Krakonošovu hůl.

A došlo mi to! To není obrana proti pádu fyzickému, to je obrana proti pádu mravnostnímu či genetickému, nazvete to jak chcete!
Na Barta ale nebylo Krakonošovy hole třeba. Dovede být decentní a nechal se na vodítku odvést.

Sponu jsem ale uvolnil až za vrátky.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.