Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 26.2.2001
 • Konference pražské ČSSD zvolila Petru Buzkovou do čela organizace
 • Miloš Zeman nepřímo tlačil na to aby konference Buzkovou nezvolila - naznačoval, že Buzková jen slibuje a nemá výsledky
 • Miloš Zeman se omluvil Jozefovi Wagnerovi za pomluvu, loni dostal pokutu 20 tisíc za to, že to ještě neudělal
 • Ústřední výbor ČSSD jednal o přípravách na sjezd, o opoziční smlouvě ÚV na tomto neveřejném jednání nesněmoval
 • Šéf čtyřkoaly Cyril Svoboda naznačil, že by přece jen společný senátní klub 4K byl možný - s jasně definovanými frakcemi
 • Günter Verheugen prohlásil, že žádná z kandidátských zemí není schopna splnit požadavky evropského práva
 • Reaktor v Temelíně opět pracuje
 • Protitemelínští aktivisté chystají právní kroky, protože se domnívají že tento krok je protiprávní
 • Český rozhlas nevysílá reklamu katolické církve, vyzývající občany, aby se neostýchali při sčítání lidu přihlásit k církvi, v níž byli pokřtěni
 • Václavovi Havlovi se už daří lépe, dobírá antibiotika, v sobotu byl propuštěn z nemocnice
 • V Praze začala v sobotu Matějská pouť
 • Na horách jsou dobré podmínky pro lyžování, silnice jsou sjízdné, ovšem opatrnosti je nadále třeba
 • Počasí Praha: víkend chladný ba mrazivý, zato slunečný
  Žilina: nádherný zimný víkend so snehom, slabým mrazom a silným slnkom    Miroslav Drkoš

  Pranostika na únor :
  Když v únoru mráz ostro drží, to dlouho již nepodrží.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Pondělí 26. února 2001
Ing. Duto Hlav odrazil dnes na poradě ved. pracovníků na Sev. Městě podezření náměstka Kvakoše, že varná konvice, která teď vyráží zásuvky na patře náměstků, byla původně naše a my ji zrádně vyměnili. Duto se vytasil s Knihou CHladniček a VArných Konvic, která jasně dokazuje, že svoji konvici máme už od loňského dubna. Však si dal Junior při přepisování KCHVAK práci!ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Víkend ve znamení kuriozit
Kuriozita první: Miloš Zeman se omluvil Jozefovi Wagnerovi za výrok, podle něhož se Wagner chtěl vecpat ke komunistům a oni ho nevzali. Kdo ale dnes vzpomene na muže, který je autor veledíla zvaného Podsedická facka (nafackoval pozdějšímu ministrovi vnitra Grulichovi že nafackovaný musel nosit krk v tuhém obvazu - a nikdo nikdy nevyvrátil, že to byla odveta za antisemitskou urážku) a hlavně - který po vyloučení z ČSSD byl jazýčkem na vahách v parlamentě a všichni byli zvědavi jak bude hlasovat poslanec Wagner a poslanec Wagner byl najednou nejdůležitější muž ve státě a když někdo něco potřeboval vědět, běžel se zeptat poslance Wagnera, protože on byl nejchytřejší a vyjadřoval se k výskytu moskytů na Zambezi a k datu příchodu praotce Čecha na Říp a všem dalším otázkám veřejného života - no a dnes se mu dostalo satisfakce, až na to, že je coby politická figura zapomenut a jen bedliví pamětníci si vzpomenou: "Jo, Wagner, to je ten, co chtěl vecpat ke komunistům a oni ho nevzali."

Druhou pikanterií je zvolení Petry Buzkové do čela pražské organizace ČSSD. To asi měl pantáta upřímnou radost! Pár dní před tím uvažoval o jejím vyloučení a bum ho, oni mu ji na Žofíně zvolili předsedkyní. Taky soudruh Šlouf a celá jeho partička poradců má jistě taky radost, jak to Olovo pěkně vyšlo. Pěkně, ale jaksi naopak - stalo se závažím na jejich nohách.
Nejde jen o drobné i větší radosti. Jde zřetelně o to, že sociální demokracie je v zásadně jiné pozici než ODS: po odchodu Miloše Zemana se rýsuje alternativa, v Špidlovi, Grossovi, Buzkové, Zaorálkovi, navíc alternativa která si získává zřetelné sympatie. Naproti tomu ODS stojí a padá s Klausem, předseda Klaus je nepostradatelný - a to je zřejmě to nejhorší, co se muži v jeho pozici může stát.

K rozhovoru Kramer versus Knížák
V sobotu vyšel v Právu rozhovor Alexandra Kramera s šéfem Národní galerie Milanem Knížákem. Rozhovor, který vzbudil pozornost dřív než vyšel, protože jeho vznik doprovázel škandál - Knížák sebral Kramerovi magnetofonový pásek a skřípnul mu ruku ve dveřích.

Kramer byl méně připraven než jindy, v některých ohledech se blamoval. Z rozhovoru zato velmi dobře vyvstává Knížákův kádrovácký přístup. Když prohlásí o Josefovi Jírovi a Josefovi Lieslerovi, že jsou socialističtí pohrobci, kteří nepatří do Národní galerie, dokazuje jediné: že on sám je figura vyhnaná na vrchol politickou vlnou a na politické vlně se nadále vezoucí; slouží jako odstrašující příklad, kam to vede, když se umělec zaplete s jakoukoli politickou mocí. A jestli se na něco těším, tak na den, kdy budou jeho trpaslíky z Národní galerie vynášet.RODINA A PŘÁTELÉ: Tak už se začínáme sčítat
Zatím jsem se účastnil akcí kolem sčítání lidu více méně pasivně tím, že jsem redigoval a na web vkládal brutální články svědčící o zpozdilosti a neodpovědnosti a nekompetentnosti celé akce. Pro svoji osobu jsem byl odhodlán zakonspirovat se jako doktor Sorge a odpovídat jenom "nevím, neznám, o ničem takovém jsem neslyšel, vždy jsem žil mravně a poctivě".

Do reality mě vtáhla Míša. Přečetla si v novinách, že každý musí mít barák označený číslem. Náš barák je označený fotkou Barta - neboť Bart je nejdůležitější osoba, jakož i (s výjimkou Míši a Ireny) nejpohlednější osoba a je mu třeba vzdávat poctu.

Cedulku s číslem jsem měl, ovšem ne na plotě; bývala na plotě, dokud plot nechátral až dochátral a padl - a stavba nového ohrazení mě stála tolik úsilí, že na připevnění cedulky nezbylo. Cedulky barvy modré, tedy pořadového čísla. Cedulka červená se ztratila někde ve víru událostí. Nuže, cedulku modrou jsem připevnil na vrátka a cedulku červenou jsem musel vyrobit.

Rozhodl jsem se, že ji vyrobím z papundeklu, namaluju temperovými barvami a ty přetáhnu bezbarvým lakem - to vydrží do té doby, než nechám vyrobit řádnou, plechovou a smaltovanou úředně vyhlížející ceduli.

K malování jsem si všechno přichystal v jídelně. Uklidil jsem stůl (chtěl jsem stáhnout ubrus, Míša mi ale řekla, abych si malování podložil novinami, protože to stačí, nejsem přece takový prase. Ustříhl jsem si papundekl připravil štětec a tempery, číslice rozvrhl tužkou, pak vymaloval štětcem, nejdříve bílá čísla, pak červené pozadí, pamětliv byv pouček našeho pana učitele kreslení Kolínského, že světlá barva se vždycky snadněji překryje tmavší, než tmavá světlou - což platí i v přeneseném smyslu mravním.

Práce hotova - a nastal čas zlepšování.
Ta červená mi připadala trochu málo červená. V krabici byla ještě tuba s tmavou červenou. Sáhl jsem po tubě - a vida, ona zřejmě někde sákne, trochu barvy vyteklo a tuba se přilepila. Zabral jsem - nešlo to. Zabral jsem silněji, tuba povolila, mě to šmejklo rukou a narazil jsem na sklenici s vodou (voda byla růžová, od té bílé a červené tempery) a všechno se to vylilo na ubrus, který jsem nestáhl, neboť dle mínění mé ženy nejsem takový prase.

Zítra vám povím, jak to bylo v neděli, když přišla sčítací osoba. Teď jdu prát ten ubrus.


PSÍ PŘÍHODY: Výhoda dvojčat, jak pro koho
Bart přišel k nám domů v dobu relativně nevhodnou. Naše děti jsou velké děti a hrají si s hračkami, které psy nebaví - a samy děti nemají. To Čert, pejsek našich přátel manželů Sojákových, ten žije v tomto ohledu v ráji. Byli jsme v sobotu u Sojáků na návštěvě. A překvapilo mě, jak rozsáhlé hračkářství je zde rozloženo po podlaze.

Všechny ty hračky patří Čertovi, pejskovi rodu mrňavého a chlupatého, chlapíka z útulku. Připadal mi jako bytost z jiné planety - už na omak heboučký, dotyk jeho jazyka i zubů jemný, jako kdyby se o moji ruku otřel cípek šátečku slečny komtesy. Pro mě úžasný objev: Čert má v arzenálu svých hraček i pískacího pumprdlíka, a tento pumprdlík píská ještě po roce! V Bartových čelistech by písknul jen jednou, byla by to jeho premiéra i derniéra zároveň.

Čertík má ale normální psí duši - a nedokáže si ušlechtile říct, mám dosti hraček, netřeba mi rozšiřovati bohatství! Naopak. Když byt Sojáků navštíví mladá generace, zejména pak dvojčata - vnoučata, Čert se plíží a krade. Samozřejmě že to nesmí a samozřejmě je za to peskován. Jenže psí vůle, jakmile jednou uvedena do pohybu, má vlastnosti kapaliny, či spíš vody: doléhá a doléhá, až provrtá kámen. Nebo se dostane za zavřené dveře.

Doposud je to normální, Čert si počíná jako pes kradoucí hračky. Jenže jde o dvojčata, takže jakmile jedno dostane plyšovou žirafu, druhé dostane plyšovou žirafu. A jakmile Čert ukradne jednu plyšovou žirafu, vynadají mu - a přidají druhou plyšovou žirafu, protože okradené dvojče vřeští dvojnásob když vidí, že jeho protějšek není okraden. Takže Čertovi se každý lup vyplácí nadvakrát.

Bartovi to říkat nebudu. Co kdyby porozuměl a chodil za mými dětmi a žebral dvojčata? A co kdyby obě poslechly? A co by pak dělal Bart se čtyřmi žirafami? Věru katastrofická vize!


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.