Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: čtvrtek 25.1.2001
 • Ústavní soud v Brně odmítl většinu novinek z oposmluvního volebního zákona, zůstala jen dvacetiprocentní hranice pro koalice
 • ČSSD a ODS se pokusí připravit další volební zákon, musí ovšem brát v úvahu usnesení soudu
 • Kubánci předali českým komunistům materiály o zatčení Bubeníka a Pilipa , komunisté tlumočí osočení, že oba občané byli americkými špiony
 • Ke slovu se přihlásili i Štěpánovi komunisté a chtějí přispět k "vyřešení situace"
 • Příští týden odjede na Kubu delegace Meziparlamentní unie ve věci uvěznění Ivana Pilipa (MU se může zabývat jen případy současných poslanců)
 • Václav Klaus nepřímo kritizoval Zemanovu návštěvu v Bavorsku a zejména jeho "obrat" v postoji vůči požadavku jednání ČR-Bavorsko, m.j. o sudetoněmeckých problémech
 • Nejpozději 9. února by měl být zvolen nový prozatimní ředitel České televize, vážnými kandidáty jsou Kochman a Kateřina Fričová
 • Proti Kochmanovi se staví ODS, poslankyně Kateřina Dostálová poukazuje na to, že Kochman se účastnil protestního "betléma" ve velínu
 • Audit v televizi povedou firmy Price Waterhouse Coopers a HZ Audit
 • Zkušební provoz v Temelíně začne v červnu a potrvá jeden rok
 • Ombudsman Otakar Motejl se zabývá případem duchcovských dětí, které úřady chtějí sebrat pěstounům a strčit je do ústavu, děti jsou s pěstouny na útěku a skrývají se
 • V Praze byl zahájen filmový festival Febiofest - premiérou Švankmajerova Otesánka
 • Počasí Praha: sníh taje, po celý den nad nulou, kolem poledního se na nás krátce kouklo sluníčko
  Brno: ještě trochu bílo, vítr, mokro a nepříjemně zima
  Orlické hory: Od rána taje sníh na silnicích, drobně mží, na silnicích opatrně!    Petr Kroul
  Žilina: oteplilo sa, sneh je preč a vo vzduchu je opäť cítiť jar...    Miloslav Drkoš

  Pranostika:
  Na Pavla obrácení též i zima se promění:
  buď popustí, nebo zhustí.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka

Čtvrtek 25. ledna 2001
Tlachárenský Parlament přijal usnesení, ve kterém konstatuje, že "v Českých Tlachárnách nebyla narušena svoboda přesvědčení" a vyzývá vedení ČT, aby zaměstnancům vydalo vánoční kolekce nejpozději do Velikonoc.ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ústavní soud potopil oposmluvní volební zákon
Vše podstatné řečeno v titulku - ano, podle rozhodnutí Ústavního soudu zbylo z "volebního zákona na míru" jen jedno - dvacetiprocentní hranice pro koalici o čtyřech členech, o čtyřech hlavách - dá se čekati, že ze čtyřkoaly bude brzy dvoukoala. Kolem rozhodnutí soudu padlo několik hezkých výroků, zaujaly mne dva, jeden vtipný a jeden moudrý.
Václav Klaus dal najevo nesouhlas, ale zároveň respekt k rozhodnutí soudu, a ujistil, že nevezme spacák a nepůjde do Brna bivakovat do budovy ústavního soudu (totéž řekl i Jan Zahradil). To byl ten vtipný výrok. ODS se bude pokoušet sestavit nový ústavní zákon - jenže po volebním úspěchu čtyřkoaly v senátních volbách to půjde ztuha - napoprvé se to povedlo po zlomení charakteru tří sociálně demokratických senátorů, kdežto teď se přes čtyřkoalí hradbu s ústavní krosnou na zádech přelézt nedá.
Moudře pak poznamenal Petr Pithart, že "je to poučení, že základní pravidla se nedají dělat silou". Svatá pravda. Poučení je tu hned několik. Je vidět, jak funguje princip rozdělení moci, ale to skutečné rozdělení, ne jen formální, na oko. Ústavní soud je skutečně nezávislý orgán a na něj si nikdo nemůže houknout, nikdo mu nemůže pohrozit vyhazovem (jak bylo hrozeno při hlasování sociálně demokratickým vzpurníkům). A díky rozdělení moci pokus o ušití volebního zákona nevyšel.
A další poučení? Všimněte si, že Pithart neoznačil změnu základních pravidel za špatné - řekl jen, že je nelze dělat silou. A o to jde. Nechť se stane změna volebního zákona tématem nadcházejících voleb. A jsme u mandátu, o kterém jsem tu psal onehdy a několik čtenářů mi vyčetlo, že vytahuju něco obskurního, jako je duch zákona. Voliči totiž musí být přesvědčeni, že dosavadní systém nevyhovuje a v našem sytému zastupitelské demokracie musí jejich výrazná většina pověřit své volené zástupce, aby ústavu změnili. To je ten mandát - vše následující je jen technická rutina. Já si taky myslím, že v minulosti se malé strany, konkrétně lidovci a tehdy ODA, chovaly neodpovědně a přispěly k politické a ekonomické depresi - a že by nový volební systém s většinovými prvky mohl být řešením. Ale to řešení nelze upytlíkovat za zády voličů s použitím vyděračských metod vůči senátorům! Nechť politici předloží nové koncepty voličům a v příštím období, pokud si voliči budou přát, nechť ústavu změní. Vždyť nehoří. Demokracie se buduje a rozvíjí pro příští desetiletí, chce se mi říct staletí.

Kubánská aféra
Nestydatost komunistů vyráží dech. Už ten fakt, že Kubánci nejednají s našimi orgány ale právě s nimi je neslýchaný a nepřijatelný. A nechce se věřit zraku a sluchu, s jakou snadností papouškují komunisté kubánská obvinění, respektive interpretace a vytvářejí dojem, že disketa s adresami a notebook zakládají jakési právo na žalářování, které porušuje všechny mezinárodní dohody o lidských právech, k nimž kubánští vůdci připojili svůj podpis. Lidem by mělo tohle počínání Grebeníčka a jeho společníků otevřít oči. A lidé místo toho kecají co tam ti dva měli co dělat. Je to odpudivé.
RODINA A PŘÁTELÉ: Zaigelitovaný svět
Ekologové se rozčilují kvůli flaškám z umělých hmot - nedovedu posoudit, zda právem, třeba ty láhve ze skla zatěžovaly životní prostředí ve výsledku víc než umělohmotné. Nevím. Jisté je, že se tyhle půldruhalitrové láhve prodávají i v paketech po šesti, zatavené do plastické fólie. Budiž. Nevím, jak jinak transportovat šest láhví o celkové váze skoro deseti kil.
Jak jsem byl v tom pořádání věcí vezdejších, zjistil jsem, že mám už velmi obstarožní kabel k tiskárně (fungoval na čestné slovo) a že ani přívodní kabel k monitoru není v nejlepší formě. David mi přinesl z města nové kabely: a vida, oba byly zatavené do plastické fólie!
Kvůli archívu mi přinesl i vypalovací cédéčka. A vida: krabice byla zatavená ve fólii a když jsem se prokousal dovnitř, každé z deseti cédéček uvnitř fólie je zase ve speciální fólii, která navíc je tak těsně přilepená ke krabičce, že se nedá udrásat a musel jsem použít nožíku špičaťáku.I prozřel jsem - a spatřil celý svět v jeho šíři i dáli zabalený do fólie - prostě, všechno jedlé i nejedlé balíme do fólií! Chápu, že ve fólii jsou potraviny. Ale proč musí být ve fólii i kabel? Nějaký marketingový odborník by mi to uměl vysvětlit. Moje pracovní hypotéza: fólie je symbol novosti. Kdybychom si šli koupit, dejme tomu, krumpáč a on stál v krámě s čisťounkou násadou a železem nalakovaným lesklým ajznlakem barvy černé, třeba bychom zapochybovali o jeho novosti - proto musí být ve fólii. Dovedu si představit, že v duchu tohoto trendu budou brzy i rodit děti zabalené ve fólii, aby manžel nenabyl podezření, že jim manželka porodila nějaký second hand.

Jak dopadlo archivování? To si nechám na zítřek.


PSÍ PŘÍHODY:Kam s ním
Byla to dneska vysokoteplotní zima. Ještě včera sníh křupal, přinejmenším ve stínu. Dneska? Rozměklá břečka, spíš voda než sníh. Bart v tom pobíhal mírně znechucen - a držel se vyšlapaných cest od domu k brance a pak té cesty, kterou si v uplynulých dnech vydusal sám, podle venkovní zdi.

Pravda, urousal se, naproti tomu se neurousal natolik, aby se nedalo čekat urousání mnohem, mnohem větší, kdyby se vydal do hlubšího sněhu.
Tolik úvodem, k navození situace.
Dnes jsem čekal dvě návštěvy, navazující jedna na druhou. Nejdřív přišla jedna návštěva. Šel jsem otevřít - s Bartem na horolezeckém lanu. Nechtěl jsem příchozího vystavit nebezpečí, že se Bart kolem něho mihne, a to by mělo za následek omítnutí dotyčného pána.
Pána jsem uvedl dovnitř, psa nechal venku. Jak prosté.

Návštěva pobyla, zvedla se, měla se k odchodu, když tu zazvonil domovní zvonek, přicházela druhá návštěva. A teď nastal ten problém - co se psem? Co s ním? Chvilku jsem uvažoval o tom problému jako o té hádance, jak se veze přes řeku vlk, koza a košík zelí, a bleskurychle jsem nalezl řešení: návštěvu číslo 1 jsem vyprovodil před dům, psa lapil, strčil dovnitř, zavřel dveře, šel s návštěvou číslo 1 k brance, otevřel, s návštěvou číslo 1 jsem se rozloučil, s návštěvou číslo 2 se přivítal, uvedl návštěvu číslo 2 do domu, psa vyhodil zase na zahradu a byl jsem rád, že pes nezmáčel ani návštěvu číslo 1, ani návštěvu číslo 2 - až na to, že se uvnitř během těch pár desítek vteřin důkladně oklepal a předsíň vypadala tak, jako když opadne potopeň.

Moje chyba? Do jisté míry. To, že předsíň má zůstat suchá nebylo v zadání logické úlohy.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.