Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 17.1.2001
 • Kubánské úřady obvinily Jana Bubeníka a Ivana Pilipa, že jsou agenti USA a chtějí je postavit před soud
 • Kubánské úřady oficiálně nic o případu neřekly, a naši zástupci na Kubě nemají k zadrženým přístup
 • Ministerstvo zahraničí podalo kubánské ambasádě už druhou protestní nótu, Bubeník a Pilip jsou zadrženi už od pátku
 • Několik českých politiků se už zmínilo o mezinárodní solidaritě - pákou proti kubánskému postupu je chystaná konference Meziparlamentní unie
 • První schůzka odborářů ČT se zástupci vedení ČT skončila v noci na úterý bez výsledku, schůzky se zúčastnil i Vladimír Špidla
 • 46 miliard korun dosáhl schodek rozpočtu, to je definitivní zpráva, za schodek o 11 miliard větší než bylo plánováno může příjmová část, nikoli výdajová, přičemž velkou díru vyvolalo zdražení benzínu
 • Bývalý prezident Sparty Petr Mach má jít na pět let do vězení - Vrchní soud potvrdil rozsudek nižší instance, Mach se cítí nevinen a tvrdí, že soud jednal nekorektně
 • Vedení ODS vyzývá parlamentní strany ke schůzce, na níž se má dohodnout způsob volby prozatímního ředitele ČT, má jít o "nepolitickou a se zájmovými skupinami nepropojenou osobu"
 • ODA žádá zrušení mediální komise parlamentu a chce, aby vznikla vyšetřovací komise, která by se zabývala styky členů bývalé Rady s funkcionáři ČSSD a ODS
 • Pražský Městský soud odsoudil k vysoký trestům skupinu osob, které se dopustily vražd a příprav vraždy v souvislosti s čachry s "lehkými topnými oleji"
 • Před deseti lety, v noci z 16. na 17. ledna 1991, začala operace Pouštní bouře, která vedla k osvobození Kuvajtu od írácké okupace.
 • Počasí Praha: mírně zamlžené sluníčko přes poledne, mráz až 10 stupňů
  Brno:    Lubomír Střítecký
  Orlické hory: Další slunečný, avšak mrazivý den, teploty kolem -10°C.    Petr Kroul
  Žilina:    Miloslav Drkoš

  Pranostika:
  V lednu za pec si sednu.
  (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)

Myšlenka dne:
"Ódéeska již delší dobu vykazuje značný potenciál rozplizlosti."
Jan Kasal (KDU-ČSL), ČRo1, 16.1.01


Z deníčku Moby Dicka

Středa 17. ledna 2001
No já zírám. Nový náměstek Kvakoš poctil svojí přítomností i náš kancl! Ihned sepsul Duto Hlava, že nemáme pohovkou - jak prý máme odpočívat v povinných pracovních přestávkách? Nás pak vyzval: "Až si lehnete, myslete na to, co je největším nebezpečím pro naši společnost? Dělat loutky a nemyslet! Myslete, myslete, myslete!" Ty jeho kradené bonbóny jsou opravdu dobré, karamelové.Nenápadností vpřed

Český politický cirkus:
Ve dnech, kdy se každý hádá s každým a kdy se i nevinný výrok mění v groteskní parodii (na př., když poslanec Tlustý vyzývá k vyhledání nového ředitele, který ), je pozoruhodné, když se někdo dokáže vyvarovat nehorázností. Připomenu, že kupříkladu Big Mouth Zeman vyzval prezidenta republiky k odchodu z politiky atd., ten výčet by byl dlouhý a nesměl by tam chybět Václav Klaus bušící pěstí do stolu. A v této vřavě v naprostém klidu a pohodě nejen prochází, ale jedná Vladimír Špidla, místopředseda vlády a pravděpodobný nástupce Zemana na špici sociálně demokratické strany. O Špidlu se nikdo ani slůvkem neotřel, že by sebeméně přispěl k rozvaření veřejnoprávní televize na hrnec (nepoživatelné)) bramboračky. Zdá se dokonce, že opravdu s tou kauzou neměl nic společného - a vida, spatřili jsme ho na první demonstraci na Václavském náměstí, v době nejprudší krize navštívil protestující na Kavčích horách, nyní zastává názor, že by bylo logické, aby po Hodačovi odešli i jeho lidé - a před tím uvítal Hodačův odchod. To všem bez okázalosti a bez zjevných ohledů na bezprostřední dopady na momentální situaci.

Možná, že jeho příklad - a tím spíš pokud jeho neokázalé konání přinese výsledky - by mohlo přivést.Odfláknutý nákup

Rodina a přátelé   
Jsme s Míšou oba nachcípaní, ona víc. Na nákup jsem se do mrazu vypravil já. Zamotaný do šál, čepic, rukavic, kabátů a plechu kolem sebe (=autem). Potraviny nakupuje v naší rodině Míša. Ne snad, že bych se tomu vyhýbal, pravý opak pravdou, mockrát jsem se nabízel, jen málokdy se mi poštěstilo. Dnes ráno nebylo k zbytí. Mínus deset venku, kýchající a chrchlající žena uvnitř.

Napsala mi papírek: v lékárně léčivé kapičky a v krámě housky, sejra, rámu, konzervu pro Barta a kilo rejže.
Zastavil jsem se v lékárně, koupil kapičky, popojel jsem ke krámu, vykutálel jsem se a přes šálu vyhuhňal svoje přání, paní prodavačka mi to podala, zaplatil jsem a odjel jsem domů ke kýchající a chrchlající ženě.

"Ty jsi už doma?" podivila se. Fakticky, nákupem jsem nestrávil víc než dvacet minut včetně vyjíždění a zajíždění z pozemku. "Tys to ňák odflák!"
Podrobila obsah nákupní tašky inventuře. Bylo tam všechno: léčivé kapičky a housky, sejra, ráma, konzerva pro Barta a kilo rejže. "Hm," pravila, ne zcela spokojena."
"Jak to, hm? Vždyť jsem nakoupil všechno!"
"Jo,ale myslím, že jsi to odflák," pravila žena.
Ba ano, měla pravdu, stokrát měla pravdu. Odflák, a přiznávám se k tomu.
V tom krámě vedle mě stála paní a ta nakupovala správně.
"Co to bude dál, paní Nosková?" ptala se prodavačka.
"Dejte mi čtvrtkila předního," zněla odpověď. Odváženo. "Nebo třicet deka. Máte kejtu?"
"Máme kejtu."
(Podobného dialogu bych se nikdy neodvážil).
"Tak mi dejte půl kila tý kejty," na to paní Nosková, zjevně pod vlivem náhlé inspirace, tvář zrůžovělou tvůrčí rozkoší.
"Může to bejt o pět deka víc?"
"Může," přisoudí paní Nosková. To už odcházím s nákupem. A mám pocit, že moje prodavačka se tváří - na rozdíl o té, co obsluhuje paní Noskovou, jaksi nespokojeně.
Nejspíš má pocit, že jsem ten nákup, opět - na rozdíl od paní Noskové - odflák.


Rychloběžní psi

Psí příhody   
Před nějakou dobou jsme tu měli na Psu debatu o tom, jak rychle psi běhají - vyvolal jsem ji já, když jsem jednou takhle v létě jel po silnici a podél silnice běžel pes, vcelku obyčejný vořech. A já mrknul na tachometru a bylo tam padesát kilometrů za hodinu. Máša, kterou jsem dnes pozoroval v rysku, ve mě vyvolávala dojem, že běží jistě dvakrát tolik, než ten voříšek. Není to možné, stovka to nebyla, ale fofrovala pěkně.

Bart běhá zprudka a sveřepě a nikterak estetický dojem nevyvolává. Ale dovede běžet vytrvale, což dokázal předloni, když jednou v Prokopáku pronásledoval jezdkyni na koni. Nakonec jezdkyně zastavila, Bart taky a s jazykem na hrudi vyjeveně čuměl na koně - a od té doby, kdykoli spatří koně, stejně vyjeveně čumí.
Rychlejší běžec býval jeho předchůdce, německý ovčák Gordon. Rád vzpomínám na vycházky do psího ráje pod usedlostí Šalamounka (dnes v ní mají sídlo jezdci na motocyklech Harley Davidson). Pod usedlostí je svah, na něm remízek, pod remízkem louka, nad remízkem cesta. A Gordon se rozběhl po louce, vběhl do remízku a ve stejnou chvíli vyběhl nahoře na té cestě. Možná že tam je v tom remízku časoprostorový tunel neboli červí díra.

Vždycky když vidím psa v trysku, ať je to Bart nebo Máša nebo to býval Gordon, vzpomenu si na scény ve filmu, kdy hrdinka běží lesem a za ní psi a ona furt běží, už jsou dvacet metrů, ona se ohlíží, z šera svítí tesáky, dejchy dejch, dělají psi, sípy síp, dělá hrdinka a furt běží...

Ano, to je oblíbená kravina ve filmu, stejně často vídaná, jako je slýcháno skřípění kol zastavovaného automobilu na sněhu nebo na písku na mořském břehu.
Jednou někdo natočí film, ve kterém holka běží kilák po pláži, ohaře v patách a přijede auto, se skřípěním kol zastaví a zachrání ji.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.