Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman omezil aféru Čapí hnízdo na dvě osoby. Zde je dobře upozornit, že je z hlediska politického důležitá jakási jazyková formalita. Navykli jsme si na formulaci trestní stíhání, přičemž to trestní jaksi předpokládá, že stíhání je součást trestu, tudíž je odplatou za prokázaný čin. Ve skutečnosti jde o vyšetřování. Andrej Babiš je nadále policejně vyšetřován.
Ochotný detektiv Nevtípil, lze-li věřit tomu, co bylo zveřejněno, se za tři roky nedopídil ani dokumentu svědčícího o převodu Čapího hnízda z Agrofertu na vlastníky z okruhu Babišovy rodiny. Pepek Vyskoč, známý to blb ze Švejka, by předpokládal, že tento papír bude to první, po čem se detektiv Nevtípil vrhne, a pokud tento papír nebude k disposici, nasadí všechny páky, včetně mediálního tlaku, aby k disposici byl. Nevíme. Zdá se, že k disposici není. Tím hůř. Pátrání pokračuje. Nicméně jde o pátrání o převodu jedné hospody a jedné žádosti o dotace.
Jiná opera se zpívá kolem unijního auditu.
Pokud bych měl vzít v potaz hlavní volební tahák Trikolóry, totiž zdravý rozum, pak bych musel dojít k závěru, že ve věci dotací, tedy v podstatě donátorství, určuje pravidla hry ten, kdo dává, a nikoli ten, kdo přijímá. Je naprosto pochopitelné i Pepkovi Vyskočovi, že se Bruselu, tedy donátorovi, nelíbí, když je příjemcem ten, kdo je v čele exekutivní moci. Dále je pochopitelné, že ho nezajímá nějaký lex Babiš. I ten Pepek Vyskoč se bude smát převodu majetku na manželku.
Ve hře je snad nějakých čtvrt giga, tedy dvě stě pědesát mega. To jsou ve víru národního hospodářství zanedbatelné peníze. Ale je tu naprosto reálná alternativa, že prostě ty dotace přestanou. Pro Agrofert takřka určitě. Ale bude to mít vliv i na další sektory.
To je prostě fakt, nikoli varování nebo hrozba. Zdráhám se do těchto glos vkládat osobní názor typu jak by to mělo být, ale tentokrát vybočím a řeknu ho - dotace Unie na cokoli, co není ve prospěch celé Unie, což jsou především infrastrukturní, vědecké a vzdělávací projekty, jsou zavrženíhodné a měly by jít k čertu. Diskutabilní je otázka ochrany přírody, protože ta otázka souvisí s definicí, co to ochrana krajiny a přírody je.
To ale jsou akademické debaty. Podstatné je, že je tu nějaký Agrofert a že mu utnou prachy. Jak to bude probíhat konkrétně, kdy se to stane a jak, to je podružné. Jisté je, že pokud jde o prachy, bude mít Babiš v Bruselu utrum.
To naladí tóninu, v jaké bude český politický orchestr hrát dál.
Otázka pro Kašpárka, hlavu chytrou:
Jak může Tomáš Halík dostat v Polsku cenu za boj proti zlu, když je Polsko zlo?
Není pravda, že se starý pes nenaučí novým kouskům. Nora je pes určitě ne mladý a vida, má nový kousek. Už jsem se o něm zmínil – před mytím tlapek odchází do ilegality, stává se z ní Che Guevara, skrývá se v lesích, tedy v křoví vedle dětského domečku v koutě zahrady.
Volí vždycky stejný úkryt tam ji snadno vyhmátnu. |Však se naučí i jiný kousek – měnit úkryt. Naučí se to, aniž by četla Guevarovu příručku partyzánského boje. Ještě štěstí, že má ta její Sierra dvacet metrů čtverečních. Já coby represivní síla vnucující tyranské mytí tlapek snadnou práci.