Takže ta linie spočívá v tom, že když se nepodařilo Andreje Babiše nechat zavřít, bude třeba změnit volební zákon, aby ty volby nevyhrál. Nové slogany jsou k disposici. Už ne trestně stíhaný premiér, ale d´Hontův systém je pohrobek opoziční smlouvy. Když se moderátor Michael Rosypal opatrně ptal na to, co sešikovaná opozice chce nabídnout lidem konkrétního, na to odpověděl, že jde o záchranu demokracie a právního státu.
A máme to tu zase. Pamatujete na Mobilizaci vyhlášenou ODS proti rudému nebezpečí? Jo, to byly časy… Kde je rudé nebezpečí a kde je ODS. Dnes máme zelené a pirátské nebezpečí. Jenže demokratická opozice se bude šikovat proti demontáži demokracie. Pepíček Mařáků by si mohl myslet, že demontáž demokracie začne účelovým žonglováním s volebním zákonem. Aby bylo dobře rozuměno: zákony jsou lidské dílo a tudíž je možno je upravovat a měnit. Tady jsme ale svědky toho, že partaje s preferencemi těsně nad hranicí volitelnosti , a občas i pod ní, chytračí, jak se z bláta dostat. Ty pro ně smutné statistiky nejsou dílo opoziční smlouvy (dnešní třicátníci si v době opoziční smlouvy hráli v uhláku na horníky), ani d´Hontovy metody. To je prostě míra veřejné podpory a tu mnozí osudně prohráli – dá se hrát se slovy, takže ODS ji prodalíkovala. Změna volebního zákona by měla být výsledek politické shody, nikoli nástrojem předvolebního boje. Pokud to projde, blížíme se úrovni Tramtárie.
Moderátor Rozsypal se právem ptal na konkrétní programové body. Lidi pálí bydlení, doprava, drahota, daně, exekuce. Jestlipak vnímá ohroženou demokracii člověk s exekucí na krku kvůli tomu, že synek jel před pár lety na černo v tramvaji? Je to jako když pražský primátor Hřib v zájmu řešení dopravní situace uzavře dva zbylé průjezdy městem a pak v klidu vede válku s Čínou. Ten napadaný d´Hontův systém není nic jiného než bonifikace úspěšnějšího před neúspěšným. Což v propadlíkovi budí pochopitelnou nelibost.
Je blátivé počasí a tudíž máme zablácené psy. Že se vracejí s bahnitými tlapami domů, to pokládám za přirozené. Pozoruju ale i zvláštní jevy. Gari je energičtější než Nora, běhá rychleji a častěji a když běží, duní země, jako kdyby se tryskem hnal hřebec. Nora kluše vláčněji, jako kreslený pes s disneyovky. Jenže Nora je vždycky víc zablácená než Gari. Čím to je? Je to přece mechanický problém, přenos částeček bahna pomocí mechanické síly ze země na psa. Podle učebnice fyziky by měla být víc zablácená Gari. Dovedu si představit ten příklad: Gari při váze 20 kg a průměrné rychlosti 25 km/hod proběhne blátivou louží a… Spočítej, kolik…
Jsou to psice – fyzikální ignorantky. Kašlou na učebnici. Vysvětlení je nasnadě: Nora je větší prase než Gari. Jak to ale vyjádřit fyzikálně, natož pak nějakým matematickým vzorcem?