Ony tyhle firmy jsou vůbec v unikátním postavení. Z povahy věci samé mají faktický monopol. Lidé je používají, protože jsou velké a velké jsou proto, že lidi jejich služeb užívají. Je to sněhová koule. Víme ale, že se žádná sněhová koule nedá kutálet do nekonečna. Jednou je tak těžká, že se rozpadne. Ono se to asi rýsuje v případě Google a Facebooku taky. V Americe mají přísné antimonopolní zákony a ty rozbily světovou Bell company na sedm Baby Bells v roce 1984. Monopol byl rozbit… ale systém pak fungoval hůř. Jenže lidi měli pocit, že právu bylo učiněno zadost.
Dalík na svobodu
Poté co si odseděl polovinu pětiletého trestu, opustil Marek Dalík znojemskou věznici. Soudce k tomu podotkl, že není obvyklé, že podmíněné propuštění budí takovou pozornost. Ono to je asi tím, že celý případ byl záhadný a ne plně pochopitelný. Člověk nemusí být zrovna stoupenec spikleneckých teorií, aby si maloval otazníky nad tímto případem. Mirek Topolánek stručně vyjádřil své potěšení nad Dalíkovým propuštěním. Přitom Dalík je jedno z mnohých závaží, které brání modrému ptáku v rozletu. Nic není zapomenuto… jenom to není vysvětleno.
Je blátivé počasí a tudíž máme zablácené psy. Že se vracejí s bahnitými tlapami domů, to pokládám za přirozené. Pozoruju ale i zvláštní jevy. Gari je energičtější než Nora, běhá rychleji a častěji a když běží, duní země, jako kdyby se tryskem hnal hřebec. Nora kluše vláčněji, jako kreslený pes s disneyovky. Jenže Nora je vždycky víc zablácená než Gari. Čím to je? Je to přece mechanický problém, přenos částeček bahna pomocí mechanické síly ze země na psa. Podle učebnice fyziky by měla být víc zablácená Gari. Dovedu si představit ten příklad: Gari při váze 20 kg a průměrné rychlosti 25 km/hod proběhne blátivou louží a… Spočítej, kolik…
Jsou to psice – fyzikální ignorantky. Kašlou na učebnici. Vysvětlení je nasnadě: Nora je větší prase než Gari. Jak to ale vyjádřit fyzikálně, natož pak nějakým matematickým vzorcem?