Jsme tedy v údobí skoro maximální spokojenosti – nicméně o tak si víc než třetina lidí myslí, že je to dnes horší eventuálně stejné jako za bolševika, což věru nechápu.
Byl by zajímavý výzkum, jak by to bylo, kdyby se měřila spokojenost na Protektorátu a za Gottwalda. Zní to absurdně, nicméně i tehdy byly vrstvy lidí, které si žily za Protektorátu velmi pohodově. Měli práci, fasovali lístky na potraviny a šatstvo a na ty lístky se zboží dalo koupit atd., měli prostě klídek. No, ten výzkum se udělat nedá.
Za mně: za bolševika to bylo lepší, protože mě nebolela kolena a do schodů jsem se nezadejchával! Ale teď zase vážně – je zajímavé, že podle těch grafů spokojenost za takzvaně pravicových vlád klesá, třebaže ty takzvaně pravicové vlády si kupovaly voliče stejně nestydatě jako ty levicové a byly to zrovna tak jen trapně udržovací vlády – jistě že do toho nemůžeme počítat heroické doby ekonomické transformace, která přinesla bolestné momenty a málo kdo je ochoten uznat, že se podařilo ty bolesti minimalizovat na únosnou mez. Což nebrání v nadávání a příkrých odsudcích.
Je čas podzimní s blátem a loužemi. Pejskové nevynechají ani jednu louži. Do každé vběhnou a pokud je hodně bahnitá, napijí se. Potom si odskočí do zoraného pole v naději, že konečně vkopou uschovaný podzemní zámek myšího krále. Kopají ho dlouho, Nora osm let, Gari pět a před nimi kopala Iriska a tak to šlo až po praotce Psa a pramáti Fenu. Toto tedy konají a mám mnoho důvodů k domněnkám, že tak činí s radostí, rozhodně s vervou.
Po návratu nastává očista. První jde pod hadici vždycky Gari. Má pocit, že když byleze na rantl psího sprcháče, že ji meju míň. Balancuje jak provazochodec. Po ní nastoupí Nora s trpitelským výrazem v obličeji – a to, prosím pěkně, jsem už na Gari vycibral studenou vodu z trubky a k Noře dorazila z bojleru teplá! Nakonec je umeju. Ráno. Odpoledne vybíhají k loužím a bahniskům s čistými tlapkami.