Já ho vzal na vědomí už jako gymnazista, kdy se v našich kruzích začalo mluvit o dvou senzačních rockových zpěvácích, o Gottovi a Matuškovi. Hádali jsme se, kdo z nich je víc Presley, jestli Gott nebo Matuška. Pak se ukázalo, že ani jeden, ani druhý. Navíc to vůbec nebyli rockoví zpěváci.
Gottova nejlepší léta řízením osudu spadla do normalizační éry, mimořádně hnusného údobí naší země. Byla to doba, kdy profesní kvalita platila spíš za hendikep než přednost a podezřelý byl každý, kdo něco uměl. Přesto se dokázaly prosadit mimořádné talenty, tu a tam, ve všech oborech. Asi jako když šídlo vyleze z pytle. Byli tenkrát lidé, kteří se takzvaně prosadili díky režimu. Gott byl absolutní a režim potřeboval jeho, ne on režim. Dnes mu to budou vyčítat ti, kteří by jistě založili protikomunistickou buňku a žili by jako partyzáni v Brdech. Kdyby tenkrát byli na světě.
Je dobře, že se s ním země loučí důstojně, vlídně, s uznáním a vděkem. Zdaleka ne všem našim velikánům se to poštěstilo, tedy, pokud se o pohřbu dá mluvit jako o štěstí. Loučení se odbývá profesionálně dokonale, s noblesou a grácií, jako byl noblesní a graciézní i on sám. Je třeba mu poděkovat, že tu s námi byl. S ním nám bylo přece jen líp.
Probudil jsem se v pět a ne a ne zase usnout. Pak se to začalo dařit – a už jsem skoro usnul, když začal pes chrápat. Nevím, zda to byla Gari nebo Nora. Mají svoje pelechy na druhé straně místnosti, takže jsem zdroj nedokázal rozeznat. Celkem vzato, je to jedno, zdali to byla jedna nebo druhá. Začala lehýnce chrápat, spíš pochrupovat, maličko, ale dost na to, aby mě to vytrhlo z usínání. Napadlo mě, že budu muset vstát, jít k ní a pohnout pelechem. Jenže to přestalo a já zase začal usínat, načež se všechno opakovalo.
Jak to ale bylo? Rušil jsem ji ze spánku já svým převalováním, anebo rušila ona mne? Byl to začarovaný kruh, nebo náhodný souběh ranní nespavost?
Život zodpoví každou otázku, vše vyřeší: já tady píšu do Hyeny a obě potvory spí jak zařezané.