Především ví, že návrh neprojde, tudíž je to návrh pro návrh, bez rizika nějakého dopadu. Je totiž nejvýš nepravděpodobné, že by se gymnázia vrhla k urnám a plnými hrstmi metala volební lístky STAN do škvíry. V Rakousku opravdu snížili limit na 16 let a mělo to za následek úspěch pravicových a nacionalistických stran. Dobře vnímají naši mladí lidé piráty, ovšem taky Okamurovo SPD: tomu teď klesají preference, že by tedy chtěl Rakušan pomoci Okamurovi výše do sedla? O tom lze pochybovat. Když se podíváme na výsledky studentských voleb z roku 2017, ve 281 zapojených školách celé republiky vyhráli piráti s 24,52 % před ANO s 11,88. Třetí byla topka s 11,75, tedy těsně pod ANO, a o čtvrté až šesté místo se tlačil Okamura se zelenými a ODS. Starostové a nezávislí zaujali pěkné třinácté místo za socdem a Blokem proti islamizaci.
Zatím jsme se ptali, co to Rakušana napadlo, a odpověď je jaksi skryta v mlhách. Pomůže účast velmi mladých voličů politické kultuře v Česku? Na to se jistě budou různit názory. Daniel Kaiser v Echu 24 je zásadně proti a dovozuje, že šestnáctiletí nemají dost zkušeností. Zde se naskýtá námitka, o co větší zkušenosti mají osmnáctiletí? A koho volí zkušení šedesátiletí? No přece Babiše a Zemana. Takto bychom asi v úvahách daleko nedošli. Asi by bylo správné zkoumat, jestli je zde ze strany mladých lidí tlak a jestli o volební právo stojí: vždyť všeobecné volební právo vzniklo právě pod tlakem veřejnosti, lidé v devatenáctém století o ně usilovali, v naší monarchii bylo přijato Badeniho volební reformou až v roce 1896 po dlouhých politických bojích.
Tedy znovu – existuje reálný tlak mladé generace na politické angažmá? Zatím jsme svědky tlaku pana Rakušana.
Vždy spolu, jako jeden pes, tak odcházejí Gari s Norou spát. Dveře do ložnice necháváme zavřené. Když náhodou zavřené nejsou, někteří nejmenovaní jedinci toho hned využijí – a proto je na posteli krycí deka. Na ní se pak objeví podezřelé prohlubně. Ovšem večer, po setmění, pejskové čekají u dveří, čumáky vražené do škvír. Dveře se jim otevřou a oni vběhnou na své noční pelíšky.
Samozřejmě mají pelechy hned vedle v místnosti, v pracovně a válecí křesílka jsou pro ně vyhrazená v obývacím pokoji v přízemí. Pes ale vyžaduje řád. V noci se spí na nočních pelíšcích a ve dne na křesílku. Takhle to od pradávna určil Velký Pes a tak to má být, tak je to správné.