![]() |
Jde o to, že celosvětoví obři typu Google a Amazon neplatí prakticky žádné daně. Google má sídlo v Irsku a (ne)platí daně tam, Amazon dělá totéž v Lucembursku, ano, rodné to zemi Jeana-Clauda Junckera, který tak rád káže levity středoevropským inkasérům evropských dotací, které jsou mnohem menší než dividendy, jež z těchto zemí odcházejí. Podle výpočtů EK by například takový Apple měl doplatit 13 miliard eur. V roce 2014 Apple platil 0,005 procent ze svých zisků. Proti tomu je Babiš se svým Čapákem žabař (ano, vím, že je to něco jiného, ale svinstvo je jedno i to druhé).
Od března se tedy jedná o tom, jak by měla digitální daň vypadat. Debata bude trvat ještě dlouho a kdo ví, zda k něčemu dospěje. Kdysi se hezky říkalo: velké země se chovají jako gangsteři, ty malé jako kurvy. No a ve světe byznysu to vypadá stejně. Digitální daň prosazuje Francie, což je logické, její zmírající ekonomice by se americké peníze hodily. Naopak Němci nechtějí do vosího hnízda šťourat, z obav před hněvem Američanů kupujících jejich auta (francouzské auto v USA potkáte tak často jako zeleného Marťana s tykadly na hlavě).
Zatím je tedy digitální daň přítomna v růžových snech Venezuely Maláčové, která, po ranním procitnutí, dostává další nápad, komu ještě by mohla nacpat veřejné peníze.
![]() |
![]() |
Eliáškovi zbývá do životního jubilea sotva čtrnáct dní, bude roční. Krásně leze po čtyřech a s našimi pejsky vychází skvěle a oni mu oplácejí náklonnost vřelým kamarádstvím. Včera ho maminka vypustila v obýváku, rozjel se na čtyřech nožkách jako tank, pejskové radostně skákali kolem něho a bum, Garina ho praštila osáskem do čela. On ten ocásek, málo platné, je soustava kostí obalených svaly a to v še v koženém futrálu, takový pešek to je. S rotvíkem bezocasým Bartem žádné problémy tohoto druhu nebyly, ale zakladatel Nevititelného psa vlčák Gordon, ten když mě praštil ocasem přes holeň, bylo to znát.
No´, tak aspoň Eli poznává v raném věku, že život ani ocásek nejsou peříčko.