Život ale půjde dál. Ať se v Británii stane cokoli, bude to mít vliv na předvolební kampaň do Evropského parlamentu. Právě ta nejistota se stává zásadním politickým střelivem pro bitvu, která zvolna nabývá na síle. Hrozí nebezpečí, že převládnou emoce a racionalita půjde stranou. Důsledky jsou nepředvídatelné.
K tomu je v tuto chvíli možné jen jedno: odpovědnost za to, co se děje v Británii a co se bude dít nadále v celé Evropě, nese zásadně a bezvýhradně Evropská komise v čele s Junckerem. Ten člověk měl být sesazen už dávno, když svou politikou připustil, aby Británie o odchodu začala vážně uvažovat. Že odejde, je skoro jisté, a že se Evropa bude z následků junckerovské politiky bude dlouho vzpamatovávat, je právě tak jisté. Nečekají nás klidné doby.
Míněna je samozřejmě Norinka, kdo jiný.
Uvedu do situace: můj pracovní stůl s křeslem, vlevo je pelech – košíček, vpravo pelech – pelech. Gari s Norou zaujmou košíček i pelech, každá to svoje, kdo dřív přijde ten dřív mele. Takže Nora se zatočí v košíčku, ulehne a podřimuje, Gari se zatočí v pelechu, ulehne a podřimuje. Já pracuju a po očku koukám, jestli si Gari nelíže tlapu – už ji má zahojenou, ale jen skoro, ne úplně.
Po hodině slyším, už zcela zabraný do psaní, vrčení zleva. Gari vlezla Noře do košíčku. Nora vrčí, ne moc, jen tak zlehka, hodně temně. Pak se zvedne, přejde do pelechu pelechu a Gari se po zbytek seance válí v jejím košíčku.
Svatá? Nebo piptomá? Ona je t hranice leckdy nerozeznatelná.