Středa 7.9. 2016
,Sama kampaň je zásadně důležitá. Strany musí mít prostor, jak voličům předložit svoje programy. Ty existují v mnoha podobách. Ta základní podoba, to je program sám, rozsáhlý textový elaborát, který se pak stává východiskem pro eventuální koaliční dohody. Přečte si ho jeden volič z desetitisíce a to jsem možná ještě optimista.
Na opačném konci spektra jsou billboardy se špeky toho typu, jako „důchodci dostanou třináctý důchod“ anebo „nejsme politici, my makáme“. Mezi programem, kde je každé slovo zkoumáno na lékárnických vážkách, a bombastickým sloganem pak jsou mezistupně a variace.
Výdaje na propagaci jsou i měřítkem síly strany. I začínající subjekty musí získat prostředky na prosazení svých idejí.
Limit, tedy nějaká zastropující suma, tomu dává rámec, dává tomu řád. A těch devadesát milionů je suma rozumná.
Teď jde o to, aby byly rozumné samy programy a ještě lépe, aby byli rozumní politici, programy navrhující a poté realizující.
Prostořeký Duterte
Ve městě Davao na filipínském Mindanau jsem byl loni, docela těsně před prezidentskými volbami. Na Mindanau je muslimská menšina, tudíž je tam terorismus a u vchodu do krámu vás šacují a chodíte magnetickým rámem. Tam byl současný prezident Duterte starostou.
Svoje zkušenosti a metody teď přenesl do celostátní politiky Filipín, jelikož mu občané svěřili prezidentský úřad. Jeho razance budí úžas a také kritiku. Má konflikt s OSN i s prezidentem Obamou. Potřeboval by svého Ovčáčka a Hynka Kmoníčka, aby vysvětlovali, že slovo zkurvysyn v podstatě znamená vyjádření úcty prezidentovi země, která posílá jeho zemi peníze.
Filipíny jsou daleko a do Duterteho nám nic není. Možná ale, že by bylo dobře připomenout, že princip prosazovaný Dutertem není ani v našich souřadnicích tak cizí. S nadšením byly přijímány filmy o Špinavém Harry – pamatujete na božího Clinta Eastwooda, který padouchovi tu kulku poslal do jeho svinské makovice dřív, než bys řekl švec? A co „muž jako dynamit“ Charles Bronson, mstitel příkoří své rodiny, který na filmovém plátně zjednal ve městě pořádek prostě proto, že se s hajzly nepáral? Ani netušíme, do jaké míry je naše myšlení formováno popkulturou.
Duterte je teď ve středu pozornosti, dva tisíce lidí leží po škarpách s prostřelenou lebkou, že to byli drogoví dýleři. Možná byli, možná nebyli, žádný soud neproběhl. Nicméně z pohledu Špinavého Harryho je těžké cítit nějakou lítost nad tělem prodavače heroinu prošpikovaném kulkami.
Je to špatný pohled, nanejvýš zavrženíhodný.
Doufejme tedy, že evropská komise v zájmu evropských hodnot zakáže popkulturu.
Velmi složitá příhoda s klíči
Takřka před měsícem jsem tu referoval o výletě s koncem nikoli ideálním. Stručně shrnu – na výletě s pejsky, na kolech, jsem uložil klíče od auta a od bytu plus přívěsek s fleškou do taštičky pod sedlo kola. Po hodině jsem zjistil, že taštičku pod sedlem nemám. Klíče fuč. Po týdnu jsem tu referoval, jak jsem se znovu vypravil na místo ztráty a tam se Garina vyválela se sračkách a smrděla jak čertova čepice. Mezi tím jsem v servisu objednal nový klíč k autu, v pátek má dojít k výměně. Zpátky do přítomnosti. Život jde dál, s pejsky chodím do lesa, odpoledne je venčím na kole. Včera jsem píchnul v lese, posléze se ukázalo, že jsem si vrazil do zadního kola akátový trn. Řešil jsem to nejdřív pumpičkou, pak jsem se odhodlal vyměnit duši - v garáži jsem měl rezervní. K tomu ale potřebuju monťajzny, páčidla. Ve skřínce na nářadí jsem je nenašel. Napadlo mě, že by je mohla mít Ljuba v taštičce pod sedlem svého kola.
|