Pátek 24.6 2016
,
Británie odchází
Těsným výsledkem 52 ku 48 procentům rozhodli britští voliči pro Leave, tedy pro odchod z Unie.
Británie se tedy vydává na cestu bez ukazatelů a čekají ji křižovatky, které GPS nezná. Argentina se už ozývá kvůli Falklandům, Skotsko žádá nové referendum o samostatnosti, v Irsku se ozývají hlasu pro unifikaci. Jaké bude mít tahle rána následky v Evropě je ve hvězdách. Spojené království rozhodlo rozdílem menším než dvouprocentním.
Je to velmi špatná zpráva a hluboké obavy jsou na místě. Ohlasy jsou převážně pesimistické, u nás jen Václav Klaus projevil obrovskou radost a prohlásil, že se po odchodu Británie nestane vůbec nic. To snad nemůže myslet vážně.
Je opravdu moc brzy na komentáře, nicméně podotknu aspoň to, že naděje na impuls k obnově jsou pošetilé. Určitě není pravda, že se nestane nic, ale je velmi nepravděpodobné, že dojde k nějaké sebereflexi institucí. Instituce nejsou schopné sebereflexe. Instituce sestávají z pozic a ty jsou obsazeny lidmi a ti lidé z nich mají benefity. Těch se nikdy nevzdají. Takový Jean-Claude Junkcer vystudoval práva, ale nikdy praxi nevykonával, celý život řečnil v parlamentech. Ten to nezabalí a neotevře si právní praxi! Co je naopak pravděpodobné je to, že nastane hledání viníků, v Británii i mimo, a že majitelé patentu na výklad evropských hodnot zvýší své inkviziční úsilí v odhalování rozvracečů a ztroskotanců.
Kdyby tolik neječela
Ano, kdyby tolik neječela, jaký by to byl příjemný rozumný pejsek! Řeč jde o Noře. Navykla si opouštět dům s jekotem, který rve uši. Tedy, dům… Je to složitější. Když ji večer vypouštím dveřmi z jídelnokuchyně na zahradu, jekotem konkuruje cirkulární pile. Domovními dveřmi vychází mlčky. Zato do branky se opět rve velice hlučně. A Gari? Ta dělá všechno mlčky. Zato horlivě a rychle. Daly by dohromady jednoho normálního psa. |