![]() |
Domnívám se však, že Mitrofanovi uniká jeden důležitý rozměr celé věci.
Je to jako se sankcemi vůči Rusku. Je nad jakoukoli debatu, že sankce nevrhnou Putina a nesrazí Rusko na kolena. Obraťme se k historii. Po krvavé revoluci v roce 1917 bylo Leninovo Rusko v neprodyšné izolaci a režim byl přesto skálopevný a krev dál na Rusi tekla proudem. Režim si pak našel spojence v Německu, v Rapallu s ním uzavřel v roce 1922 smlouvu a ta se stala odrazovým můstkem pro pozdější Hitlerovo vítězství. Demokratický Západ na to neměl ani ten nejmenší vliv, nedokázal tomu zabránit a ani v nejmenším ovlivnit. Byl mimo. Právě tak současné sankce nezviklají zemi, jejíž obyvatelstvo nikdy nežilo svobodně, je navyklé otroctví a východisko hledá ve vodce.
Přesto je zásadně důležité, že Západ ty sankce uvalil a je zásadně důležité, že Sobotka jasně řekl zemanovi „ne“. Špatnost nelze hned a všude zlomit. Důležité ale je se vůči ní vymezit.
V případech jako jsou oba citované, tedy sankce a Sobotkova flinta, je dobře si položit otázku, coby nastalo, kdyby Západ sankce neuvalil a kdyby Sobotka mlčel.
Politika je proces dynamický a postoje zdánlivě nevýznamné a marné až trapné se mohou projevit a prosadit později. Západ je Západem, tedy oblastí na zeměkouli, kde pořád ještě se žije lépe než kdekoli jinde a kam lidé prchají i za cenu životního rizika, mimo jiné proto, že stojí na nějakých zásadách. Ty plynou z antické, křesťanské a judaistické tradice, byly vykoupeny staletími politických zápasů, jsou zaplaceny potoky krve a nezměrným utrpením. Lidé jako je Miloš Zeman jsou ochotni vyměnit lidská práva za Krtečka a Zemanův výrok „na Ukrajině ruští vojáci nejsou, protože mi to řekl Lavrov“ bude citován ještě po desítkách let, až se budou psát anály české politické podlosti. Ano , lidé si Zemana zvolili a nelze mu zabránit, aby pracoval na finlandizaci České republiky ruku v ruce s Václavem Klausem, kterého zvolil zákonodárný sbor. Ale je důležité se proti jejich počínání ostře vymezovat. Bohuslava Sobotku je třeba podporovat a ne srážet. Je chyba mu říkat: Bohouši, nech toho, nemá to cenu.
Má to cenu. A děkujeme, že ses ozval.
Ve škole nás v hodinách dějepisu masírovali „bojem o charakter republiky“, šlo o rok 1921. Tehdy zvítězila Masarykova demokracie. Mám silný pocit, že boj o charakter republiky vypukl nanovo a Zemanova záliba ve finlandizaci naznačuje, odkud vítr vane. Budeme tu šudlat už ne gulášový socialismus jako za Husáka, ale gulášový komunismus za Zemana a jeho následovníka Vladimíra Dlouhého, kterého k té funkci připravují a rozhodovat se bude v Kremlu. To je alternativa k západnímu trendu, k členství v Unii, které tolik leží v žaludku Václavu Klausovi, a členství v NATO.
![]() |
Gari v pasti
![]() Těžko pejskovi vysvětlit, aby se vrátil tou cestou, kterou přišel. Její počínání poněkud připomínalo Brownův pohyb. Těkala všemi směry a pomohl zákon pravděpodobnosti – při tom těkání narazila na cestou kterou přišla a teď už je doma a sedí mi u nohy a kouká, jestli náhodou tu pro ni trapnou příhodu nenapíšu do Hyeny. Ale to víš, že napíšu, i fotku přidám! ![]() |