![]() |
Vysoké stromy přitahují blesky a není tedy divu, že má Google na krku ustavičně celou řadu soudních sporů o patentová a jiná práva. Evropská komise vede s Googlem už mnoho let antimonopolní řízení. Zatímco unijní občané nejostřeji vnímají snahy o zákaz igelitových pytlíků, mimo pozornost širší veřejnosti jsou její snahy o omezení expanze nadnárodních monopolů – a globální firmou i Google bezesporu je. V EU ovládá až 90 procent trhu, Česko je v tomto směru výjimka, protože je tu stále ještě velkým soupeřem Googlu tuzemský Seznam, dílo Ivo Lukačeviče.
Kroky evropské komise by byly sympatické, kdybychom mohli věřit, že jsou vedeny čistými pohnutkami a že prioritní je zájem o spotřebitele. Poněkud komicky ale působí tlaky ze strany Microsoftu, to je klasický příklad uzurpátora jednoho technického odvětví. Google se ocitl v ohnisku nenávisti mediálních skupin, v Evropě zejména německých, které už léta proti němu vedou trpělivou podkopnou práci.
Proti Googlu se podařilo prosadit už jednu všivárnu – jde o výmaz nepohodlných odkazů z jeho databáze. I Češi se čile účastní této taškařice.
Evropská komise už přistřihla brka poskytovatelům mobilního připojení na poli mezinárodního roamingu. T bylo opravdu nestoudné zneužití monopolu či oligopolu. Tam ale je třeba připomenout, že jejich oligopol plyne z toho, že jim státy přidělily frekvence, tedy svěřily jim do užívání část národního přírodního bohatství. Naproti tomu Google od nikoho nic nedostal, jeho služba se ujala, on ji rozvíjí a protestující Microsoft nedokáže nasadit proti němu nic lepšího než směšně trapný vyhledávač Bing.
![]() |
Gari v pasti
![]() Těžko pejskovi vysvětlit, aby se vrátil tou cestou, kterou přišel. Její počínání poněkud připomínalo Brownův pohyb. Těkala všemi směry a pomohl zákon pravděpodobnosti – při tom těkání narazila na cestou kterou přišla a teď už je doma a sedí mi u nohy a kouká, jestli náhodou tu pro ni trapnou příhodu nenapíšu do Hyeny. Ale to víš, že napíšu, i fotku přidám! ![]() |