Má to pochopitelně své důsledky. Ten hlavní je oslabení důvěry v základy právního systému České republiky. Není možné, aby každý občan vystudoval právnickou fakultu, znal dopodrobna zákony a choval se podle nich. Nicméně máme jakési právní povědomí a tušíme, že máme dělat to a to a nemáme dělat to a to. Monstrózní policejní akce, která povalila fungující reformní vládu s podporou v parlamentě, však vnesla do našeho právního vědomí nový prvek. Nelze předvídat, kam vyústí to či ono rozhodnutí a jaký důsledek bude mít ten či onen čin. O souladu s právem rozhodují právní názory, ty se sice opírají o stejné zákony, ale výsledky jsou zásadně rozdílné. Je to jakýsi pravděpodobnostní stav. Kdo bude dělat politické rozhodnutí, měl by zapálit svíčku u svatého Antoníčka, aby se pravděpodobnost právních názorů přichýlila v jeho prospěch.
Kolem kauzy tří exposlanců se široce diskutuje. V té diskusi bychom ale měli rozeznávat roviny: je zde rovina, ve které můžeme debatovat o tom, zdali ten či onen čin je správný a mravný, a pak je rovina, v níž se rozhoduje, zdali je v souladu s právem.
Odchod ze sněmovny odměněný trafikami je diskutabilní. Lze ho z jednoho krajního pohledu ocenit i jako statečný a principiální postoj. V soukromém sektoru se pojem zlatý padák vžil, každý ho zná a sice vyvolává emoce, nikoli však trestní oznámení. Alokace odcházejícího politika do občanského života je mravná nebo nemravná? Můžeme o tom debatovat donekonečna. Osobně si myslím, že problematický je ten odchod do státního podniku, ale on by odchod do soukromého podniku vyvolal otazníky a podezření zrovna tak.
Kriminalizace je ale něco jiného. Aby byla čistá a průchodná, muselo by být jasně zákonem stanoveno, že odcházející politik musí... co? Po dobu tří, pěti, deseti let... pobírat dávku v nezaměstnanosti? Živit se manuálně? Oběsit se? Možností je mnoho.
Nic takového chválabohu neexistuje (i když analogie a precedenty tu jsou). Buď jak buď, panuje nejistota a ta vyústila i do zoufalých pokusů pana Ištvana rozlišovat, zdali k předmětné činnosti došlo na půdě parlamentu nebo mimo půdu parlamentu.
To už opouštíme jak rovinu mravnosti, tak rovinu práva a jsme v rovině grotesky.
Kdyby Rath dostal bednu se sedmi mega ve své parlamentní kanceláři, byl by čistý?
Proboha, vždyť je to směšná představa a je na čase připustit chybu a přijmout odpovědnost.
Skvělá akce! Sázava má hodně nízký stav vody, takže zdaleka ne všechny jezy lze projet, jak jsme to před časem sjížděli s Knéblovými a jejich dětmi. Jel jsme to teprve podruhé a zdálo se mi, že kvůli té malé vodě přibylo peřejí a to je dobře. Dvakrát jsme uvázli na kamenu a museli jsme s Pepou do vody. To bylo dobrodružné zpestření cesty, která by jinak byla jen pohodová.
Do Týna a pak z Pikovic jsme jeli vláčkem, Posázavským pacifikem. Zase musím s radostí konstatovat, že se železnice úžasně zlepšila. Vláček přijel na čas, byl čistým, pohodlný, konduktér příjemný... Jsem zvědavý, jak dlouho budeme při podobné příležitosti říkat „je to jako v cizině“. A abych jenom nechválil: vyhněte se v Kamenném Přívoze hospodě, co je vlevo ještě před mostem. Když jsme tam byli s Knéblovými, bylo to tam prima, měli tam kiosek a v něm pekli klobásy. Kiosek je zavřený, mají tam jakýsi děsivý samoobslužný systém a kvalitu šílenou. Nebrat!