Může nás těšit, že naši čeští vědci a technici nejsou v tomto ohledu za opicemi. Velmi pokročilý vývoj je v tomto ohledu spojen se jménem Jana Procházky, zakladatele firmy Advanced Materials, firmy s heslem "včera neznámé, dnes na přání, zítra standard". Jde o akumulátory, které budou pracovat na jiném principu než ty současné. Ty jsou primitivní a principiálně se nezměnily od doby, kdy jimi kapitán Nemo poháněl Nautila. Pereme do akumulátoru elektrickou energii, abychom vyvolali jakýsi chemický proces. Ten pak probíhá opačným směrem a elektrickou energii uvolňuje. Tři dé akumulátory založené na nanotechnologiích fungují také tak, rozdíl je ve vzdálenosti kladného a záporného pólu. Takový akumulátor se nabíjí za tisícinu času vyžadovaného klasickým akumulátorem a je výkonnější a lehčí a ve všem ohledu lepší, takže je tři dé, a jistě taky chytrý, a když ho prohlásíme za hybridní, nadšení nebude znát mezí.
Neberu to na lehkou váhu, naopak. Doslova dychtivě vyhlížím řešení akumulace elektrické energie. Jakmile akumulace přestane být problém, přestaneme se dohadovat o větrnících a solárních panelech, protože teprve pak začnou mít smysl a přestanou být podnikatelským fíglem realizovaným politickou korupcí, jako jsou dosud. Všechno pak bude jiné. Auta budou čím dál častěji jezdit na elektriku a hybridní a chytrá budou až nad hlavu.
Takové chytré hybridní nano tři dé auto bude umět jezdit po silnici úplně samo. Což samozřejmě přinese problémy. Co když se takové auto, co jezdí samo, nedejbože nabourá? Kdo bude na vině? Majitel, řidič anebo výrobce? Nebo jiný okruh problémů právní povahy. Jste na večírku a pijete nějaký alkoholický nápoj typu bio (všechno musí být bio) a pak vlezete do svého smart hybridu a řeknete mu ztěžklým jazykem "domů" a on pojede a zastaví vás policajti. Pochválí vás, nebo vám seberou řidičák? Určité analogie tu jsou s mobilními telefony. Za jízdy nesmíte telefonovat, ale vlastně nesmíte mobil držet u ucha, kdežto hlasitý telefon povolený je. Pokud je bez držení. No a vy podroušený biopivem taky nebudete mít ruce na volantu.
Má tedy misky na pití. Jednu v ložnici, druhou v kuchyni a třetí u mě v ateliéru. Pročež chodí pít do jezírka na zahradu. Je to namáhavý atleticko – akrobatický výkon. Jezírko má vyvýšené břehy, takže se Nora musí postavit předními tlapkami na plochý kámen a v podstatě v podporu ležmo se nachýlit, takže s hladinou osou těla svírá pětačtyřicet stupňů.
To je pitíčko! Takové... romantické a atletické zároveň.