Tedy, hrozí. Tam se stane totéž. Každá válka, včetně těch občanských, jednou skončí a také v Sýrii zavládne nějaký režim. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze odhadovat, že to nebude slušný, tolerantní režim, otevřený k občanům i navenek, do světa.
Prodloužením embarga na zbraně odmítla Evropa přilévat olej do ohně, ovšem není to hašení požáru, ani o tom si nedělejme iluze. Žádné embargo nezastavilo vraždění nikde ve světě. Vždycky se najdou cesty, kudy budou nástroje smrti na bojiště proudit, a vždycky se najdou skupiny i státy, které na dodávkách vydělávají. O to víc, když jsou pokoutní.
Ovšem nejen to.
I nadále je velmi opatrná vůči velkým psů, zvláště těm černým, chlupatým (tedy vůči psům, které Bartíček rád pral). Jakmile je spatří, vybočí z dráhy a obíhá je velkým obloukem. Až dosud to dělala mlčky, což bylo rozumné. Teď na ně štěká, což je nerozumné.
Ovšem vytýkat jí to, zahrnovat ji výčitkami, říkat jí „nedělej to“, to by bylo taky velmi, velmi nerozumné.
Třeba je to radost, takové štěkání. Proč jinak by tolik lidí štěkalo?
Dnes zahájím čtvrtý díl rozsáhlého románu Tajemství pěti světadílů. Je to steam punkový román na vernovská témata a potřebuju, aby mi někdo – snad se najde – pomohl.
Existuje mlž, tedy mořský živočich, jmenuje se skulař vrtavý. Liné mu dal jméno Pholas dactylus-. No a já bych potřeboval vědět, jestli náhodou v nějakém jazyce na světě, úplně jendo jakém, se tohle zvíře jmenuje jinak než nepěkně nezněle skulař nebo Pholas. Anglicky se mu říká piddock, skalotocz je to polsky, teredine italsky, pholade francouzsky, borrmusslor je to švédsky, přihořívá, to švédské není nejhorší varianta. Měl by to být název stroje na způsob ponorky, schopného se zavrtat do země. Už svítá? Nautilus je taky název mlže...
Mailovat mi můžete sem...