Galileo v Praze
Tak to je něco, na co můžeme být pyšní - Evropská unie se rozhodla umístit centrum světové navigační sítě Galileo do Prahy. Oddtud se bude řídit systém konkurující americkému GPS. Naše země se ve finále utkala s Nizozemskem a vyhrála. Čeká se ješt na formální Rady ministrů, k němu má dojít dnes.
Samozřejmě každého napadne, proč Galileo, když existuje GPS. Ovšem tahle otázka mohla také někoho panadnout, když se zaváděl systém barevné televize PAL. Tehdy také už existoval americký systém NTSC. Američané a Japponci ho mají dodnes, přičmž PAL je technicky dokonalejší. Jenže... vyměňte všechny televize v Americe, Japonsku a soustě dalších zemích po celém světě! Galileo by měl být především přesnější a navíc poskytne větší možnost interakce. Ztíží kradení aut (i když nepochybujme, že zloději na nějaký podfuk přijdou), poskytne dopravní informace - a umožní i kontrolu přepravovaného zboží anebo pohyb nevidomým v kterémkoli terénu. Je to tedy "state of art" navigace a je skvbělé, že takto významná technologie bude mít sídlo v naší zemi. Naprostou pravdu má konstatování ministerstva dopravy, že "umístění GSA významně posílí prestiž hostitelské země v odborných i laických kruzích v Evropě i jinde ve světě."
JAK ŽIVOT JDE: Ještě o Dodo
Cčera jsem tu psal o Dominčině způsobu počítání při hře na zelinářský krám, cituji: když chci čtyři brambory, například, tak položí ruku na stůl. Ví, že čtyři jsou všechny prsty bez palce a přiřadí ke každému prstu dřevěnou kuličku. Čímž jí vyjdou čtyři kuličky.
K tomu podotýká náš čtenář pan Jan Baštecký:
"Komparativní počítání" je velmi stará a účinná metoda. Počet zářezů na klacku odpovídá počtu ovcí ve stádě. Počet čárek na papírku odpovídá počtu piv, atd ...
Naplnění došla i v moderní době, kdy je základem moderních matematických teorií a konstrukcí. Umožňuje totiž počítat i některé nekonečně velké množiny. Stačí mezi dvěma množinami najít vzájemně jednoznačné přiřazení a je to!
Klasický příklad je že kladných sudých čísel je stejně, jako všech přirozených čísel. Pokud totiž k libovolnému přirozenému číslu přiřadím jeho dvojnásobek, tak dostanu sudé číslo. A naopak, ke každému sudému číslu najdu (vydělením dvěma) odpovídající přirozené číslo. Takže obě množiny musí mít stejně prvků ...
Jistě! Mě ovšem na Dodinčině komparování zaujalo to fyzické přiřazení kuličky k fixovanému prstu.
Z jiného soudku. Ljuba mi vyprávěla jednu epizodku z procházky s Dodo. Šli jsme , ony dvě šly napřed a já asi dvacet metrů pozadu a vyřizoval nějaký telefonát. Na to Dominka se ohlédla a pravila:
"To je Ondřej Neff, pořád telefonující. Ty jsi Ljuba Krbová a já Dominika Neffová, pořád povídající."
Svatá pravda! Pořád povídající, to Dodo bezesporu je. Však ono i na ten telefén dojde...