Kolem jednotné maturity je mnoho rozčilení a málo informací. Hlavní zdroj rozčilení plyne z rozdílnosti úrovní středních škol. Existují náročné střední školy v vysoce posazenou laťkou a pofidérní střední školy. Jaké jednotné otázky jim nastavit? V některých oborech vyžadují "dosažené středoškolské vzdělání" a jde fakticky o formalitu, jinde je to nutný předpoklad k dalšímu studiu. Ona jednotnost v něčem tak složitém a různorodém budí podezření.
Slibují nám, že se jednotnými maturitami "ušetří miliardy". Takové sliby s ohledem na dosavadní zkušenosti budí smutný úsměv. A povysunuté obočí nad zprávou, že přípravy trvaly už 14 let a sežraly tři čtvrti miliardy korun. Rozumím tomu tak, že si někdo vymyslel šikovný džob a živí se jím 14 let a že ti co se na tom podfuku účastní už kapsovali ze státního 725 milionů korun. Ale to jsme opravdu opovrženíhodný skeptik, zakyslý a nepřátelský ba rozvratný živel.
Bohužel v těchto ohledech se zatím vždycky moje skepse osvědčila jako jediný realistický pohled na věc.
Takže ji odložím a budu konstatovat, že až to bude všechno hotové a státní maturita zavedena a vypilována, nebude nutno skládat přijímací zkoušky na vysokou školu a bude stačit maturitní vysvědčení s výsledkem vyhovujícím kritériím oné školy.
Takže, já si o tom myslím, že...
Odložím skepsi. Počkám si na výsledek a pak budu psát "já to říkal už 1. listopadu 2010..."
Někde uprostřed této trasy, říkáme té trase "áčko", máme těch tras tady v okolí vychozeno víc, zkrátka uprostřed je zkratka, vede přes pole. Irda se vždycky u zkratky zastaví a němohrou navrhuje, že bychom to mohli vzít tudy, aby se zase vrátila na pelíšek. Jenže když bych náhodou chtěl jít tou zkratkou do lesa, tedy ze vsi přes pole přímo, Iris odmítne.
Rituály dlužno dodržovat, lidské i psí.