Mentalita státních zaměstnanců se liší v tom, jak blízko koridorům moci zaměstnanci jsou. Ukázalo se, že soudci tvoří kastu nedotknutelných. Nejsou to zaměstnanci jako každý jiný a to co vykonávají, není práce, nýbrž něco jako bohoslužba, takže omezení příjmů, byť čtyřprocentní, je rovno rouhání. Rozhodl to ústavní soud. Využil privilegia zrušit jakýkoli zákon, který se mu namane - při džungloidní složitosti a propletenosti našeho právního řádu lze zdůvodnit prakticky cokoli. Policisté tak blízko koridorům moci nejsou. Jsou na tom hůř než - dejme tomu - zaměstnanci železnic, kteří hravě dokážou prosadit platy za svoje mizerné služby ochromením dopravy.
Když totiž nás policisté přestanou chránit, nepoznáme to.
Takže budou chodit po ulici a budou pískat na píšťalku.
Střih.
V neděli jsme byli s přáteli Knéblovými a jejich dětmi a s Dominkou v Divadélku Reduta na představení o třech veselých prasátkách. Pravda, šly na mě trochu mrákoty, když jsem se dozvěděl, že jde o drama Pašíka, Mašíka a Šašíka plus vlka, a utěšovalo mě jen to, že hudbu k tomu složil Jaromír Nohavica. No a vidíte, byl to silný zážitek. Žádné "p-š-t", žádné umravňování! Děti byly spontánní, hrály s sebou, lezly na jeviště a radily prasátkům, kde se mají před vlkem schovat. Úžasná atmosféra. Dominka byla nadšená a večer vykládala doma:
"To je škoda, že jste to taky neviděli!"
Takže žádné "p.š.t", tyhle děti už nežijí ve stínu "p-š-t". Kéž jim to zůstane.
Neodpustím si ale přípodotek s tou výhradou, že je to pohádka a kdyby to mělo být jinak, byl by to horror. V příběhu jde o to, že má vlk hlad a chce se najíst. Prasátka nakonec toho přísně chráněného predátora utlučou k smrti a mlátí do něho dokud je v něm jiskřička života. To vše před očima dětiček, které si doma pouchutnávají na vepřovém a na šunce a na prejtu.
Pšt... To je realita, pohádka musí být jiná.