Pořád je ale naděje, že Bárta ty tlaky ustojí. Stačí opravdu jen letmé srovnání našich dopravních staveb se zahraničními. Nedávno proběhla médii debata o tom, kolik sjezdů je třeba na dálnicích. Vyjeďte si na německou dálnici a počítejte je! Počítejte také, kolik přechodů pro losy tam objevíte. Kolik rozhleden na mostech, kudy nikdo nechodí. Právě dnes jsem jel kolem rozestavěného okruhu kolem Prahy a přemýšlel, kolik asi miliónů stála protihluková stěna, umístěná uprostřed kukuřičného pole. A co takhle sem pustit zahraniční stavební firmy? Což třeba Číňany?
Nápadů by bylo mnoho. Hezké řeči o korupci a o průhlednosti státních zakázek už teď narážejí na realitu. Psát hezká hesla na billboardy, to je jedna věc. Realizovat je, to je druhá věc. Zatím to vypadá na tanec mezi vejci.
Naproti hotelu byla restaurace. Nahlédli jsme do ní, avšak moc povzbudivě nevypadala. Vydali jsme se tedy křivolakou ulicí vzhůru. I tam byly podniky podobného typu, avšak při pohledu na netečné tváře Tiběťanů připravených nás oškubat s rutinní lhostejností hospodyně jsme se raději vrátili do té původní restaurace.
Tam seděli tři Holanďané, manželský pár s dcerou. Dcera ždímala zbytky elektrického proudu z akumulátoru své počítačové hry a na čele měla jasně patrný nápis NEVER MORE. Její matka měla vyhaslý zrak a okoralými rty šeptala jakési modlitby. Otec rodiny nám pak vyprávěl, jaké máme štěstí, že bydlíme v tak skvělém hotelu. On, když se pokusil pustit vodu z vodovodu, kohoutek ztrhl a ukázalo se, že je nasazen do díry vysekané do zdi.
"Neztrácejte naději, přátelé," říkal nám. Už v kraji byl a vyznal se. "Zítra už budeme v Káthmándú. Na tohle všechno," mávl kolem sebe, "na to zapomenete. V Káthmándú je krásně. Tam začnete žít."
A měl pravdu. Takže pamatujte: Když Tibet, tak Nepál!