![]() |
Kajínkův případ je samozřejmě ve zcela jiné dimensi. Žádné nacionalistické anebo rasové vášně se nekonají. Nicméně, sílí podezření, že fatálně selhala jak policie, tak justice a celý případ, medializovaný nyní až do absurdnosti, vrhá snad ještě horší stín na jeden ze základních pilířů demokracie, než aféra kolem právnické fakulty v Plzni. Tam šlo "jenom" o "normální korupci". Tady se rozkrývá zrůdné propojení podsvětí s policií a snad, nedejbože, i soudní mocí.
Na spadnutí je obnova procesu. Jenže, vyřešila by ten problém? Nevypukly by teď ty největší vášně, kdy by veřejnost, zmagořená sdělovacími prostředky, rozhodovala o vině nebo nevině? Laici, v podstatě na základě informací o nulové hodnotě, protože jde o informace zprostředkované, neověřené a neověřitelné, "hlasují" o vině a nevině. Zatím je to jaksi na nečisto, v internetových anketách.
Představme si, co by nastalo, kdyby zasedl skutečný soud.
Jen toho Masaryka, ať koukáme jak koukáme, nikde kolem nevidět.
Když pomineme Jiřího Paroubka, samozřejmě.
![]() |
Naproti hotelu byla restaurace. Nahlédli jsme do ní, avšak moc povzbudivě nevypadala. Vydali jsme se tedy křivolakou ulicí vzhůru. I tam byly podniky podobného typu, avšak při pohledu na netečné tváře Tiběťanů připravených nás oškubat s rutinní lhostejností hospodyně jsme se raději vrátili do té původní restaurace.
Tam seděli tři Holanďané, manželský pár s dcerou. Dcera ždímala zbytky elektrického proudu z akumulátoru své počítačové hry a na čele měla jasně patrný nápis NEVER MORE. Její matka měla vyhaslý zrak a okoralými rty šeptala jakési modlitby. Otec rodiny nám pak vyprávěl, jaké máme štěstí, že bydlíme v tak skvělém hotelu. On, když se pokusil pustit vodu z vodovodu, kohoutek ztrhl a ukázalo se, že je nasazen do díry vysekané do zdi.
"Neztrácejte naději, přátelé," říkal nám. Už v kraji byl a vyznal se. "Zítra už budeme v Káthmándú. Na tohle všechno," mávl kolem sebe, "na to zapomenete. V Káthmándú je krásně. Tam začnete žít."
A měl pravdu. Takže pamatujte: Když Tibet, tak Nepál!