Ostražitost netřeba ztrácet, protože v asiatském důmyslu jak získávat pozice západ nikdy nedokáže východ předstihnout. Nicméně je fakt, že frontální střet východu se západem je dnes nemyslitelný a že hrozba dnes přichází odjinud a proti ní nejsou jaderné zbraně nic platné: americký jaderný arzenál nedokázal Attovi sestřelit Dvojčata a ruský jaderný arzenál nedokázal zabránit dvěma černým vdovám v masové vraždě v moskevském metru. Uzavíraná smlouva nemá význam ani tak faktický ve smyslu reálného dopadu snížení počtu jaderných hlavic. Overkill zůstane v platnosti, jedna i druhá bude mít víc hlavic, než kolika je třeba k zabití všech lidí na celém světě. Význam je v tom, že obě strany jsou přístupné smířlivému gestu. To je náznak možnost eventuální bezpečnostní spolupráce a tu bychom si měli přát. A když by na radaru v Brdech vlály dvě vlajky, proč ne? Ale to je naprostá fantazie podbarvená zbožným přáním.
JAK ŽIVOT JDE: Motýli a Fata Morgana
Každý rok se tam v dubnu tenhle motýlí festival koná. Vidíte i líhnutí - ve speciálních minisklenících uvnitř toho velkého skleníku jsou přilepené k vodorovně umístěným tyčkám kukly. Visí tam trochujako kabáty v šatní skříni, a vlastně to jsou něco jako kabáty nebo spacáky. Motýl se z toho vysouká, je celý pomačkaný a jaksi měkký, jenže za chvilku se vzpamatuje a vyletí ven.
Jsou zase tady, motýli o velikosti pivního tácku, tyrkysově modří a černí s šarlatovými skvrnami a černobíle počmáraní a všelijací, poletují, tančí milostný balet, v okamžiku únavy usednou, jednou na list, podruhé vám na hlavu. Je to kouzelné a je to jenom někde, konkrétně, je to ve skleníku Fata Morgana v pražské Tróji.
Nebo taky nevyletí, jsou jedinci, které nenapadne letět vzhůru a plácají se někde dole a tam i zahynou.
Tak to je... Je třeba létat vzhůru a ne plácat se při zemi, to neplatí jen pro motýly.
Ale ani pak není vyhráno. Pozoroval jsem dva tyrkysové drahokamy, jak spolu tančí a najednou jeden to vzal k hladině jezírka, nevybral to a byl ve vodě a v mžiku se tam o něho postaraly ryby.
Bravura se těžce platí, a zase to neplatí jen pro motýly.