OSN se postavilo za vědce, kteří falšují data o oteplování
V Londýně se demonstrovalo proti klimatu, v Římě proti Berlusconimu
Podle ministra Janoty bude muset Česko zavést progresivní zdanění
Levice by nezískala většinu a TOP 09 předstihla KSČM, ukázal průzkum
V OVM se pohádali ministerský náměstek Šnajdr a demagog Rath
Mikulášské oslavy přilákaly do centra Prahy tisíce lidí
V Brně schůzovali delegáti Strany zelených
Počasí v Praze: oblačno, 6 stupňů
Socialisté v Praze
Evropští socialisté uspořádali v Praze sjezd. Hned zkraje znovu zvolili Poul Rasmussena předsedou Strany evropských socialistů. Byl jediný kandidát, a zvolili ho poměrem 327 ku 6. No a vida, tentokrát Paroubka opustil vtip a nezopakoval postřeh cílený na Schwarzenbergovu volbu předsedou TOP 09, že jde o volbu komunistického typu. Nějak nám pozapomněl. Ve svém projevu nešetřil sebekritikou. Ve volbách to v Evropě socialisté projíždějí, takže "socialisté už nevystačí s ochranou sociálních jistot, musejí přesvědčit Evropany, že znají recept na překonání krize a na obnovu zdravého, ekologického a sociálně spravedlivého růstu," řekl. Jo tak to bude přetěžký úkol. Socialisté se usadili v doposud prosperujících - a jejich vinou stále méně prosperujících - západních společnostech jako vyžírači státních rozpočtů. Vždyť týž Paroubek, který socialistickému sjezdu lhal o průběhu podzimní politické krize kolem předčasných voleb naposledy zosnoval v parlamentu rozbití "úsporného balíčku" mimo jiné tak,že peníze určené na budování dopravní infrastruktury půjdou na prožrání. To je socialismus v praxi a soudruzi se mohou ve Veletržním paláci třeba uhřímat - jen kvůli prožírání je část populace volí, ta, která je na jejich "pomocné ruce" stále více závislá. Je to začarovaný kruh, z něhož se těžko vymaní, ledaže by ještě více voličů trik prokouklo: socialisté rozdávají z cizího, aby se dostali ke státním zakázkám a mohli z nich profitovat oni a jejich kamarádi. Tony Blair je nejbohatší britský premiér všech dob (po skončení funkce) Nepřipomíná vám to něco?
Alarmisté v Kodani Je to opravdu vydatná mediální masáž, tahle "hra o osud Země", jak to nazvala MF Dnes. Ona to je především hra o deset biliónů dolarů, které mají být v příštích desetiletích doslova vyházeny do vzduchu. Otevřou se obrovské peněžní veletoky, už naprosto nekontrolovatelné: když kupříkladu město Praha prošustruje na Open card bezmála miliardu, lidi na to přijdou, protože Open Card je něco konkrétního, co se dá zkontrolovat a my najednou vidíme, že cosi za miliardu nefunguje (mimochodem, za tu miliardu se ani nenaučili pravopis, v metru jsem dnes viděl maličký kiosek, kde psali, že "zde si můžete zkontrolovat svojí Open Card). Ty stovky miliard ale potečou odkudsi kamsi - například jen pro "pomoc chudým zemím" se počítá se 100 miliardami eur. Proč jsou ty země chudé? Protože je ovládají tlupy zkorumpovaných zlodějů. Těm nyní půjde těch 100 miliard.
Darmo mluvit, ten penězostroj se dal do pohybu, pokušení je příliš veliké. Závěrem tedy k té mediální masáži: že prý "většina vědců" podporuje názor, že se "klima mění vinou lidské činnosti". Tohle většinové rozhodování o vědecké pravdě je opravdu skvělá věc. Dovedete si představit, že si "většina matematiků" myslí, že dva krát dvě jsou čtyři?
Dárek na Vánoce? Kniha pro dospělé, kniha pro děti
Ondřej Neff: Celebrity Co všechno lidé udělají, aby se vyšvihli na vrchol žebříčku slávy? Tuto otázku si musí položit spisovatel Karel Mareš a herečka Veronika Sekerová, když narazí při návštěvě Florencie na stopu příšerných mystérií, jež sahají až k počátku věků. Proti své vůli jsou vlečeni po schodišti děsu a objevují to, co bylo skryto po staletí. S výsledkem, který vede k odhalení toho nejstrašnějšího tajemství, toho, které oba skrývají ve své duši. Jejich průvodci je tucet nejslavnějších celebrit světa, Cindy Crawfordovou počínaje a Paul McCartneym konče. Je možné, aby se česká celebrita dostala tak vysoko, jako jsou oni? Ano. Za určitých okolností ano. Za jakých, to ani nechtějte vědět... Ondřej Neff přichází s novým románem. Tentokrát zavítal na pole čistého hororu, kam se dříve odvažoval jen zřídka. Jeho výprava do říše strachu však dozajista přesvědčí všechny příznivce tohoto žánru.
Jules Verne - Ondřej Neff: Tajuplný ostrov Ediční řada Jules Verne pro 21. století pokračuje dalším, již čtvrtým titulem, jenž znovu doprovázejí nádherné ilustrace a kvaše Zdeňka Buriana. Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství. Největší z nich se skrývá v hlubinách ostrova, v tajemných prostorách, které dokázal vypátrat jen ten, kdo prosvítil jasem svého génia hlubiny oceánů. Ano, řeč je o kapitánu Nemovi, hrdinovi románu Dvacet tisíc mil pod mořem a nepřímém hrdinovi i Tajuplného ostrova.
Strhující román vychází v moderním převyprávění, určeném pro čtenáře jednadvacátého století. Spádný děj podepřený uměleckým mistrovstvím ilustrátora Zdeňka Buriana doslova vtáhne čtenáře do víru událostí a nedá mu vydechnout až do posledního poznání, že cesta za záhadami zdaleka nekončí poslední stránkou příběhu.
Až v roce 1991 vyšel v nakladatelství Comet comics Káji Saudka Muriel a andělé podle scénáře Miloše Macourka. Vytvořen byl v v roce 1969 jako první svazek zamýšleného cyklu dvanácti knih. Kája s Macourkem vytvořili ještě druhý díl Muriel a oranžová smrt a ten vyšel v Albtarosuvčera. Pozvali mě na křest, spolu s režisérem Václavem Vorlíčkem jsme tam vedli řeči, přišla spousta lidí, především Johana Saudková, Kájova manželka, a jejich dcera Berenika, samozřejmě pánové z Albatrosu, Ondra Müller, který knihu doslova vydupal ze země a ředitel Michal Krejčí, který tomu všemu věřil a fandil. Co ale je podstatné je kniha sama, ta se prostě povedla. Je to 160 stránkový opus, skvěle vytištěný na výborném papíře - právě to mě přimělo k prohlášení, že je to možná na jedné straně dobře, že kniha ležela tak dlouho u ledu, protože kdyby vyšla už tenkrát v sedmdesátých létech, byla by mizernými barvami na chlupatém papíře a o dvacet let by byla jen o něco lepší. Teprve teď dostala úpravu jakou si zaslouží a taky - má čtenáře, jaké si zaslouží.
Hůl má totiž dva konce a u nás to trvalo dvacet let, než vyrostla generace tvůrců comicsu (náš comics je teď na vysoké evropské úrovni), ale také čtenářů comicsu. Ono je něco jiného prolistovat Čtyřlístek a něco jiného je číst, dejme tomu, comicsovou adaptaci Bradburyho Fahrenheita. A pořádně vychutnat Muriel, která udivuje moderností pojetí. Jako by vznikla letos, vůbec nezestárla.
Jirka Wagner natočil část té akce na video, tady je režisér Vorlíček: