Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 23.1.2001
  • Jan Bubeník a Ivan Pilip se směli setkat se svými příbuznými, návštěva trvala tři hodiny
  • Oba zavření jsou viněni ze "spolčení s úmyslem svrhnout režim" na Kubě
  • Ministerstvo zahraničí se obrátilo na Evropskou unii s žádostí o pomoc, silná podpora přichází na př. ze Švédska
  • Kuba odmítá vydat pasy některým členům doprovodu poslanců, kteří se chystají na Kubu
  • Policie odmítla trestní oznámení na ministra Pavla Mertlíka, které dal Miloslav Kalousek kvůli tomu, že ministr údajně lhal parlamentní vyšetřovací komisi - podle všeho Mertlík sice nemluvil pravdu, ale "ne jako svědek"... buééé....
  • Zastupující ředitelka ČT Věra Valterová nepřišla na shůzku stávkového výboru a Richarda Falbra a proto zaměstnanci ČT budou pokračovat ve stávce
  • Na Václavském náměstí se konala demonstrace protestující proti chystanému zákonu o chovu psů
  • Na Chomutovsku trvá chřipková epidemie, šíří se na východ
  • V celé republice silně sněží a na mnoha místech začala dopravní kalamajka, nejhorší je to na E 55.
  • Počasí Praha: skoro celý den sněžilo, lehce leč vytrvale
    Brno: celý den sychravo, odpoledne začalo lehce sněžit
    Žilina: väčšinou zamračené, cez deň aj trochu zimomrivého slnka, chcelo by to také malé domáce snehové delo na záhradku    Miloslav Drkoš

    Pranostika:
    Mnoho sněhů v lednu, mnoho hřibů v srpnu.
    (Z knihy Jana Munzara Medardova kápě vybral Šaman.)



Z deníčku Moby Dicka

Úterý 23. ledna 2001
Prokleté přestávky! Zmínil jsem se ženě o tom, že se Duto přes poledne zamyká se sekretářkou Vykulenou (s "Viki", tak jí říká) ve svém kanclu. Dal jsem to souvislosti s novou pohovkou od Kvakoše. Žena vynadala mně! Že prý mám "obsesi", že do Duta "projektuji své představy..." Nic už jí nepovím, nebudu si ani všímat činnosti pana vedoucího o přestávkách. Kdyby se aspoň nechichotali!



ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Pravý smysl počínání poslance Kořistky
Na Václavském náměstí včera protestovali lidé proti navrhovanému protipsímu zákonu, pod který se podepsal pan poslanec Kořistka. Pan poslanec - ta ironie - z Unie svobody navrhuje zřízení nového úřadu a nových poplatků, přičemž je velmi pochybné, zda ty poplatky uhradí chod nového úřadu, ale to je vedlejší: lámu si hlavu, jaký smysl má počínání páně Kořistkovo, proč si objednal vypracování zákonné normy tak očividně buzerační.

Vidím smysly dva. Tak především, až doposud jsme žili svoje životy v blažené nevědomosti, že kdesi v útrobách malostranských paláců klimbá svůj poslanecký život nějaký pan Kořistka. Zatím pan Kořistka nezvířil hladinu politického rybníka, ani jako když pleskne mřenka ocáskem. No a vida, teď je kvůli panu Kořistkovi demonstrace na Václavském náměstí, věru pěkný úspěch. Pan Kořistka objevil svoji kauzu, svoji parketu, jak se říká v politickém žargónu. Pravda, zatím neoslňuje. Takový poslanec Severa se na protidrogovém zákonu tak zvaně udělal, kdežto pan Kořistka zatím není schopen ani odpovědět na mail.

Ale to není jediný důvod.
Jak vznikl sám pojem bojový pes?
Jednoduché vysvětlení. Na území tohoto státu operují zločinci, kteří pořádají psí zápasy a cvičí k nim psy. Jsou to vražedné souboje a používají se k nim pitbulové, protože to jsou psi se sníženým prahem bolesti a tudíž schopní se rvát až do smrti. A to se těmto gangsterům líbí. Aby se zvýšila atraktivita tohoto zločinného počínání, vymyslel se pojem bojový pes a přeneseně jím připitomělí obchodníci se psy označovali kde co chlupatého, co vypadá dostatečně bojovně.

Tento stát není schopen proti tomuto organizovanému zločinu nikterak zasáhnout. A zřejmě nejen tento stát. Proslulý hamburský případ, kdy "bojoví psi" zabili dítě, má taktéž souvislost s psími zápasy (to se v tisku bůhvíproč zamlčuje). Státní orgány by mohly proti těmto zločincům zasáhnout podle stávajících zákonů, každý právník vám vysype z rukávu tucet paragrafů, které to umožňují. Jenže na to je policie líná a neschopná a navíc - narazila by na tvrdý odpor organizovaného zločinu.

A tak, aby se vyvolal dojem, že stát proti tomu něco dělá, uměle se vytvoří předmět obecné nenávisti. Jestliže Kořistka a jeho lidovecká pomocnice (její jméno si odmítám pamatovat, nechci mysl zatěžovat zbytečnostmi) zákon protlačí parlamentem až do Sbírky, efekt to nebude mít žádný pro veřejné blaho. Jen se vytvoří buzerovaná skupina psů a jejich majitelů, kteří se stanou lovnou zvěří pro práskače a domovnice. Vytvoří se nový úřad, nová příležitost pro úplatky. A samozřejmě ty asociální, natož pak zločinecké typy, kteří o psy nedbají a potenciálně z nich vychovávají obecné nebezpečí bez ohledu na psí rasu - ti se samozřejmě na ten zákon vykašlou, jako kašlou na jakékoli jiné zákony. Tento zákon dopadne zase jen, jako vždy, na řádné občany, z nichž nebezpečí nehrozí.

Pikantérie na závěr, která dokazuje, že zde vskutku jde jen o umělé vytvoření ocejchované menšiny: mezi rizikovými psy není německý ovčák, pes který (chudák zneužitý) sloužil nacistům v koncentrácích a komunistům na hranicích k lovu lidí. Není ani na seznamu německých "nebezpečných psů" z téhož důvodu i v Německu mají své Kořistky, kteří nechtějí riskovat střet s příliš početnou skupinou majitelů psů. Jo, takový brazilský fila (Viděli jste někdy nějakého ve skutečnosti? Já ne.), to je skvělý reprezentant nepopulární menšiny určený k vykořistkování.




RODINA A PŘÁTELÉ: Za oknem je zima
Chumelí... celý den chumelilo. A teď, když je noc, Praha oranžově září. Už dávno je noc oranžová. Vypadá to hezky, za oknem... Zvolna se mátořím z chřipky. Nevycházím, se světem mě spojuje rádio a televize. Na stávkující moderátory ČT byl v 19.15 bědný pohled - chrchlali, sípali, div že to ze sebe vymačkali. Balkón pod mými okny je bělostný, aspoň se přesvědčím, zda se k nám opět na zimu navrátila kuna.

Včera jsem slíbil vzpomínání na to, jak se dralo peří. Dětství jsem prožil ve Slapech, v oněch Slapech, ve kterých později postavili přehradu. Tehdy, kolem roku 1950, to byla ještě vesnice vesnicovitá. Když sněžilo, tak pořádně: na kraji vesnice, směrem od Štěchovic, v těch místech, kde je už dlouho benzínová pumpa, měl své stanoviště sněžný pluh: klín zroubený z fošen. Když napadl sníh, zapřáhli do něho koně a protahovali cestu do sousední Buše. Tam taky měli klín a jinými koňmi protahovali směrem na Nové Dvory a Křížov. A za nimi jiní koně táhli vůz se škvárou a chlapi pohazovali vozovku, aby neklouzala. Nebylo kalamit.

Slíbil jsem to draní peří. Ne, to už nebylo jako za časů Boženy Němcové. Peří drala babí Pokorná, matriarcha rodu našich tehdejších sousedů: mladí, tedy její syn a snacha, natož pak vnuci, draní odmítali. Babí hubovala. Drala sama, pěkně jí to šlo od ruky, sedrané peří házela do lavóru. Přihlížel jsem.

"Babí," řekl jsem jí, "proč to děláš tak divně? Proč to neostříháš nůžkama?"
Už nevím, co hněvivého mi odpověděla, rozhodně ale nezajásala a nechopila se nůžek ani jiného nástroje. Její ruce byly tím nejlepším nástrojem. Rukama husy vykrmila (cpala jim do krku šišky, to byla šílená operace, pro husy bolestivá, kdy jim ty šišky doslova vmasírovávala dlouhatánským krkem až do útrob, pak jim rukama onen krk zakroutila a nakonec i peří sedrala. Nikdy nepřipustila, že by to vše šlo jinak - a hůř. Šťastná to žena.


PSÍ PŘÍHODY: Bart zachráncem života
Byl to mimořádně blbej sen. Na jeho prapočátek si nejsem schopen vzpomenout. Byl jsem s kýmsi v nějaké místnosti, v noci. Netuším, kdo to mohl být. Zůstal ve mně pocit, že nebyl vůči mně nepřátelsky naladěný, spíš neutrálně. Věděl jsem, že ve vedlejší místnosti spí moje matka.
Já jsem si zřejmě lehnul na pohovku a ten člověk přese mne přehodil plastikovou fólii, asi takovou, do jaké se dnes balí kde co, masem počínaje a knihami konče. Fólie mě sevřela. Nemohl jsem pohnout ani rukama, ani nohama, byl jsem opravdu jako ten kus masa na polici v samoobsluze. Horší bylo, že mi přestaly pracovat plíce.
Vnímal jsem naprosto jasně, jak mi ubývá v plicích vzduch. Nehýbala se mi žebra. Snažil jsem se nadýchnout. Fólie mě svírala tak těsně, že to nešlo. Zbytkem vzduchu z plic jsem volal matku: "Ma...mo... ma... mo..."
Na dlouhé "a" mi vzduch nestačil.
Ani to nebolelo, jen ta úzkost byla zničující. Věděl jsem, že umřu, když mi někdo nepřijde na pomoc a fólii ze mne nestrhne.
No a pomoc přišla.
Probudil jsem se a Bart mi olizoval obličej. Míša, moje žena, která spí ve vedlejším pokoji, slyšela můj křik. Bart se probudil dřív a protože si umí otevřít, dostal se ke mně rychleji. Skočil mi tlapami na prsa a křísil mě tak, jak uměl nejlépe.
Celkem to vyšlo dobře. Vzkřísil mě.
Ale že je to zajímavé - v tom cípku vědomí jsem si vzpomněl na matku, kterou už dvacet let nemám.
A co že se to se mnou stalo? Vím já? Přestal jsem dejchat.
No a jednou Bart nepřijde. Haj hou.
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.