Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 20.8.2002

Nejistota, dohady, pochyby i údiv
Doslova káru z bláta musí pomoci vytáhnout Špidlova vláda. Premiér odhaduje škody v rozmezí 60 - 90 miliard korun. Někomu se může zdát ten rozptyl poněkud velkorysý - zejména nám, co bydlíme po kopcích a nenamočili jsme se. Je ale třeba uvážit, kolik domů je pořád ještě ve vodě... a kolik jich spadne, kolik silničních a železničních komunikací je v nepořádku a ještě nikdo nezjistil, v jakém vlastně jsou stavu. Značná míra nejistoty a dokonce bezradnosti je plně na místě. Je už známo, že poslední zřícený dům v Karlíně spadl proto, že mu pumpovali ze sklepů vodu a voda ze sousedních domů vypumpované sklepy rozvalila a dům spadl.

Pozitivní stránka věci: ukázalo se, že stát dovede líp fungovat, než zafungoval před pěti lety. Nakonec i tehdy zas nefungoval tak špatně a zejména armáda tenkrát získala na prestiži: poprvé lidi viděli na vlastní oči, že je k něčemu jinému, než k písk. Jistě to není zásluha nového týmu a není to zásluha ani té či oné politické strany. Zdá se, že to státní soustrojí jaksi zraje, že se dostávají ke slovu a k činu lepší lidé než dřív.

Jistě, že vše neskončí poklepáváním po ramenou. Počínání pánů přehrad jistě bude podrobeno nezávislé analýze. Horké chvilky čekají na lidi z pražského metra - jeho selhání je nepochopitelné řeči o "příliš velké vodě" jsou prostě groteskní. Ale i tyto diskuse a možná i bolestné procedury nás zase posunou o kus dál - k modelu společnosti, ve které jsou jasně stanovené pravomoci a odpovědnosti. K fungující společnosti, kterou si nedovedu bez chyb a následné analýzy a praktických závěrů představit - ovšem to je princip demokracie.

Zajímavost: Sociální pan ministr Zdeněk Škromach dal najevo, že hodlá poskytnout práci nezaměstnaným. Další překvapující postoj - Škromach už dříve zaujal některými svými koncepty, nejšílenější mi připadá (zvlášť ve světle posledních událostí) jeho koncept Zeman na Hrad. Teď přichází s ideou, že k likvidaci následků povodní povolá i nezaměstnané. Tak to jsem zvědav, jak to dokáže, pokud se o to prakticky pokusí. Ona je to pěkně těžká a mnohdy i odporná a nebezpečná práce, to odklízení následků škod. Kdo by chtěl dělat takovou práci, proč by měl být nezaměstnaný? To přece nedává žádný smysl. Nicméně je to idea pěkná.


RODINA A PŘÁTELÉ: Byli jsme v biografu
Shlédl jsem bio! S dcerou Irenou jsme se byli podívat na České spojce, abychom viděli, jak se pěkně vyjímá Praha v americkém tryleru. Pěkně se vyjímá! Zatím vždycky když s neměla Praha vyjímat, filmaři natáčeli schodiště uvnitř Národního muzea. Tam se už odehrálo filmů! Tentokrát Muzeum vynechali a Praze to tam náramně sluší, i když s e mi zdá, že ji ukazovali málo.
Zato tam ukazovali všechny možné hovadiny, jaké jsme viděli ve filmu už milionkrát.
Například pán jak utíká na Staré zámecké schody a za ním si to žene mercedes nejmíň třílitr a on furt utíká a mercedes ho né a né chytit.

Pak tam taky po sobě pořád střílejí všelijací mafiáni a teroristi a agenti CIA a perou to do sebe ze tří metrů a né a né se trefit.
Pak tam jezdí tím třílitrovým mercedesem po lese a každou chvíli ve stovce prd do stromu a hned pryč, vodcouvat a zase honička pokračuje. Jak je to dávno, pár dnů, co jsem tu referoval, jak jsem doma na dvorku nacouval do vrby...

Nakonec tam má vybouchnout atomová bomba.
Je v kufru, se kterým tam furt běhají a házejí, jako by uvnitř byly fusekle a šála vod zimy, a ne atomová, pardon, tchermonukleární bomba.
Naklonil jsem se k dceři a pravil:
"Uvidíš, že až ten kufr vodevřou, uvnitř bude ciferník s červenejma písmenama."
"To je přece jasný, tati," pravila dcera.
Načež vodevřeli dekl a uviděli jsme ciferník s červenejma písmenama.
Ale jinak je to pěkný film a lze jej doporučit, tím spíš, že je tam Praha vidět před vodním zhuntováním. Jenom s tou tchermonukleární bombou by tam nemuseli tolik strašit.


PSÍ PŘÍHODY: Bartovi se tlapa hojí
Bart si před pár dny něco udělal s levou zadní tlapou - odřel si ji a barvíme mu ji na fialovo. Taky mu na ni patláme framykoin. Bart to bere jako velkou újmu.

Vazba na piškoty je jasná. Dá se soudit, že s dostatečně velkým pytlem piškotů bychom mohli Bartovi provésti transplantaci hlavy - pokud by ta druhá hlava byla schopna požírat piškoty.


 
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.