Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pondělí 19.8.2002

Nesmí to být jen solidarita
Dovolte osobní postřeh: v sobotu dopoledne jsem pomáhal kamarádovi při čištění domu v Radotíně - mě jakožto člověka nezasaženého povodní se dotkla nejen škoda, která vznikla (zatopeno do výše 170 cm, veškeré zařízení na vyhození, puklá podlaha, doufejme že ne obvodové zdivo), dotkla se mě i deprese, ten drtivý psychický stav celé rodiny. No a odpoledne jsme jeli se synem a dcerou do Krásné Lípy, přes Boleslav - tedy oblastí nepoškozenou. Tady život plyne úplně normálně - proč by neměl?
Jenže i v těch zasažených oblastech často záleží na deseti, dvacetimetrové vzdálenosti, na nepatrném převýšení, na sotva znatelné terénní vlně, a někteří jsou za vodou a jiní byli pod vodou.

Povodně jsou pořád ještě plná média. Lidé jsou solidární, nabízejí pomoc. Jenže za týden, za dva se do střediska pozornosti médií vrátí postoj Hany Marvanové k nastávajícímu hlasování o novele zákona o dioptrických sklech, když to trochu přeženu. I tragédie tohoto srpna zevšední. My co jme na suchu ji budeme podvědomě vytěsňovat za hranice vědomí.

Jenže to co se stalo, to je celonárodní tragédie a část břemene musíme převzít všichni.
Hlavní úkol v rozhodování přejde z krizových štábů na vládu a na parlament. Bude třeba dostat do nové optiky vizi následujících let. Teď se zdá být jasné, že nákup nějakých Gripenů nemůže přijít v úvahu - bude to jasné za měsíc, až se osmělí lobysté? A co s daněmi - mají být menší, anebo by měla být zavedena povodňová daň (což si myslím, že by měla)? Nebo speciální daň z benzínu, který je teď relativně velmi levný? A jaké budou priority?

Mého přítele v Radotíně jsem se ptal, při loučení: Co budeš dělat dál... nepřijde to znovu?
Taky si to říkám, odpověděl mi.
Musíme si to říkat všichni - a hlavně ti, co rozhodují.

Role prezidenta Havla
Prezident Havel koná v těchto dnech možná poslední velkou službu občanům - a možná se ani nedozvíme její celý rozsah. Zaznamenali jsme už hlasy lidí, vytýkající že "přerušil dovolenou pozdě". Jenže jeho role nebyla v nafukovacím člunu s pádlem v ruce v zatopených Budějovicích. Jeho role je teď, kdy jde o to, jaký díl mezinárodní pomoci se České republice dostane. Nedělejme si iluze, že v takových věcech nehrají roli osobní kontakty a osobní sympatie.
Z veřejně činných osob neexistuje v téhle zemi nikdo jiný, kdo by měl takové kontakty a tak velké sympatie u důležitých lidí jako právě Václav Havel. A on jich využívá - ve prospěch občanů. V míře, kterou - předpokládám znovu - asi nikdy nepoznají, protože on se tím chlubit nebude.
Aston


RODINA A PŘÁTELÉ: Co dál? Let´s bike!
Ve čtvrtek jsme se rozloučili s mou ženou Michaelou. Je to tak, až někdy budu zase psát o Míše, bude to ze vzpomínek. Ještě štěstí, že jich je tolik, to víte - za 33 let se jich nasbírá.

Co dál?
V pátek ráno jsem šel do garáže a vytáhl odtud kolo. Koupil jsem si před lety kolo, když začala éra "horských kol". No, moc jsem na něm nenajezdil. Takže jsem si v pátek vzpomněl na heslo let´s bike, něco jako do sedla (velocipédu) a řekl jsem si, že teď je na kolo ta nejlepší doba. Metro je pod vodou a nechce se mi stát v tramvaji na jedné noze - a před lety, když jsem dělal grafika v Mladé frontě, jsem tři roky jezdil na favoritu v zimě v létě. proč bych neměl jezdit znovu? Pravda, jsem drobet (o dvacet let) starší než tenkrát, ale kola jsou lepší.

"Musíš si koupit helmu," řekla mi dcera Irena (nemyslete si - nenastoupí tu na Míšino místo v roli mého umravňovatele, je tu jen na skok, jinak je k zastižení v Minneapolis ve státě Minnesota). "A pumpičku," doplnil jsem, pneumatiky byly prázdné.

Šli jsme koupit helmu a pumpičku.
"Máte helmu?" zeptal jsem se v rámě s potřebami pro bicyklisty. Bylo to, jako když Jerome Klapka Jerome popisuje učebnici němčiny, lekci v níž pán přijde do obchodu s botami a zeptá se:
"Máte nějaké střevíce?"

Muž mi předložil helmu.
"Skvělé! Beru."
"My máme ale i jiné helmy," řekl prodavač a ukázal mi jinou helmu.
"V čem se liší?"
"Tahle stojí pět set korun, a tahle jedenáct set."
"Tak beru tu za pět set korun," já na to.
"Takhle nesmíš uvažovat," řekla dcera.
"Slečna má pravdu. Máme i jiné helmy!" řekl prodavač a přinesl třetí.
"A v čem se liší tahle?"
"Stojí dva tisíce."
"Tak beru tu za jedenáct set," rozhodl jsem.
Uspokojeni byli oba, prodavač (protože jsem koupil dražší než tu, co jsem původně chtěl) a dcera ( tatínek není krkoun - to dcery nevidí rády).
"A ještě pumpičku."
"Máte velkej ventilek nebo malej?"
"Velkej!" řekl jsem. Nechtěl jsem, aby si dcera myslela, že mám malej ventilek.
"Tak jsme nákup uzavřeli. Helmu a pumpičku odnesli domů. Helmu mám na věšáku pověšenou. Ventilek je malej. Naštěstí jsem našel svou starou pumpičku.

Happy end?
Ne tak docela, pražské mosty jsou dosud uzavřené, tak kam bych tím kolem jel?


PSÍ PŘÍHODY: Zase ta tlapa
O Bartovi jen stručně - zase si něco udělal s tlapou a musíme mu ji barvit genciánkou na fialovo. Možná, že přijde na to, že marodění se vyplácí. Aby sebou nemlel a necukal, krmíme ho při malování na fialovo dávkou piškotů. Doufám, že ho nenačapám, jak si drhne tlapu o šmirglpapír.
 
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.