Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: pátek 16.8.2002

ZÁPLAVY: Povodeň - lidé.
Dá se říci, že známý Čapkův výrok o tom, kdo je čestný, zůstává čestným za každé situace a kdo je křivák, tak křivákem zůstává, platí i pro mezní situace.
Většina lidí má v sobě zakódovaný soucit s ohroženými, trpícími. Většina ví, co je to sounáležitost, pomoc jinému člověku. Upřímně věřím, že většina z vás, co toto právě čtete nějakou formou pomáhá nebo pomůže postiženým vesnicím, městům, krajům... prostě ČR.
Teď by skutečně měly ustoupit nevraživosti - jako třeba v diskusi na www.budweb.cz někteří občané Českých Budějovic za velkou vodu, co postihla jejich město a Český Krumlov, viní nás z Prahy. Je to hloupost a naštěstí si to nemyslí všichni. Samozřejmě, že by se mělo zjistit a odborně prověřit nějakou nezávislou, možná mezinárodní, komisí, proč byly přehrady vltavské kaskády tak plné a proč se s jejich odpuštěním začalo zřejmě pozdě.
Z diskuse na http://www.budweb.cz/diskuse.htm Mě zaujal tento příspěvek: Obyvatelé České Krumlova jsou naštvaní, nikdo je o ničem neinformoval i když se byli ptát na úřadě města, bylo jim řečeno, že voda stoupne tak o 1 m. Za to, že to dopadlo tak jak to dopadlo, může z větší části Lipno potažmo starosta Lipna nad Vltavou. U Lipna mají totiž nějací Holanďané postavené rekreační chaty apod. a starosta Lipna tam má nějaký podíl a tudíž má s nimi domluveno držení vysoké hladiny Lipna, aby se mohli Holanďané koupat a jezdit na lodích, a proto když se do Lipna zvýšil přítok, nemělo žádnou rezervu a tak to pustili na plno. A co se týče Římovské přehrady, v rádiu i v televizi bylo řečeno, že v době, kdy odpouštěli nejvíce vody z přehrady, že to bylo 320 a pak max. 400 m3 vody, ale pravdou je, co jsme se dozvěděli od pracovníka přehrady, že pouštěli 510 m3, ale nikomu to samozřejmě neřekli.
Pokud je tedy za toto někdo zodpovědný, měl by nést důsledky za zločin veřejného ohrožení. Pravdivé odpovědi na všechny dotazy ohledně Vltavské kaskády, ale i Spolany Neratovice, nám bude muset dát vláda. Je to její povinnost a zároveň to bude i její prubířský kámen serióznosti a přístupu k občanům. Zatím si vede celkem dobře, takže uvidíme za půl roku.

Menší počet lidí jsou hrdinové, kteří zachraňují druhé a moc dobře vědí, že třeba sami mohou zahynout.
8. 8. Na selhání srdce zemřel v Táboře místní dobrovolný hasič, jenž pomáhal v záplavami postižených oblastech.
9.8. Na jihu Benešovska zemřel osmasedmdesátiletý dobrovolný hasič ze Šanovic. Když o půl třetí ráno opadla záplavová vlna a on šel spát, selhalo mu podle lékařů srdce.

Těm by měla patřit čest a sláva - jenže o slávu oni nestojí."Bojim se, ale umím to ovládnout, vybral jsem si to dobrovolně a je to moje povinnost, na to, že tam můžu zůstat nemyslím," odpověděl mi kdysi jeden záchranář na můj triviální dotaz, jestli se bojí.

Co je nejsmutnější, že i v mezní situaci existují křiváci - rabují, vybírají údajně na postižené, ale skutečnost je taková, že vybírají pro sebe. Naštěstí křiváků se objevila menšina, ale jsou a tedy pozor na ně.
Výskyt falešných hasičů v zatopených Kralupech a Neratovicích zaznamenali záchranáři z Karlovarského kraje, kteří již od úterý v postižených oblastech středních Čech pomáhají. Řekl to jejich mluvčí Vladimír Meluzín.
"Někteří jedinci se pokoušejí zneužít situace. Převlékají se do montérek a vydávají se za hasiče, aby obyvatele odlákali a mohli vykrást jejich domy či byty," uvedl Meluzín. Falešné hasiče se nepodařilo zadržet.
Hasiči podle Meluzína požádali o zesílenou asistenci policie, aby se krádežím na opuštěném majetku zabránilo. Na pomoc zaplaveným oblastem vyjelo z Karlovarského kraje již v úterý 28 hasičů s pěti vozidly a další technikou. (ČTK)

Na únavu a přetíženost policistů při záchranných pracích spoléhali, jak se sami později přiznali, dva zloději, kteří v noci ze středy na čtvrtek chtěli ukrást cenné obrazy za dvě stě tisíc korun z Galerie hlavního města Prahy. Ani tmou zahalené město však zločin neskrylo a oba dopadla policie.

Naštěstí takovýchto excesů je opravdu hrstka.

Co dodat na závěr? V současné době je hodně zoufalých a nešťastných lidí, je to smutné, ale hlavní je, že prostě jsou, žijí. A nejsou sami.

JITA Splítková
Aston


 
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.