Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 6.8.2002

Programové prohlášení půjde do parlamentu
Návrh programového prohlášení prošel vládou hladce. Tým Pavla Rychetského ho přes neděli piloval - a opravoval i gramatické chyby, jak se veřejnost dozvěděla, a po kratičkém jednání pro něj vláda svedla ruku jako jeden muž/ jedna žena. Poslanci žehrají, že ho dostanou pozdě. Patří to k rituálu, tohle brblání. V rozpravě a následném hlasování půjde o vyjádření vztahu k této vládě: ano nebo ne. Posledně, v roce 1998, to dopadlo oposmluvně. 63 poslanců ODS odešlo ze sálu a 73 sociálních demokratů hlasovalo pro, proti bylo 39 a další se zdrželi: proti byli dnešní vládní lidovci a unionisté (autentická opozice), zdrželi s e komunisté. Takže v jistém smyslu už tenkrát komunisté vládu podrželi.

V této situaci je zcela vyloučeno, že by ODS "odešla ze sálu". Naopak, ODS si roli autentické opozice do důsledku vychutná a na této pozici zřejmě, podle všech známek, hodlá budovat další postup.

V prekérní situaci se ocitnou komunisté. Posledně se zdrželi - jak se zachovají tentokrát? Podle CVVM tvoří 11 procent jejich voličů (to není málo) uprchlíci od ČSSD. Mají pomstu v krvi - a promítne se do hlasování? Nebo opět dají komunisté najevo, že pokládají socdem za menší z možných zel a podrží ji z taktických důvodů, v rámci dlouhodobé strategie znovupřevzetí moci ve "vhodné historické situaci"?

Ovšem nejvíce otazníků bude v koaliční části sněmovny. Jakpak se zachová Hana Marvanová a další roduvěrní liberálové? Vůči špidlovskému programu by měli říci jasné slovo: ano, nebo ne, výkrut by měl pachuť trapnosti.


RODINA A PŘÁTELÉ: Hra na kočku a myš
Hraji tuhle hru už dlouho - ani s kočkou, ani s myší; hraji ji s rozmanitými předměty, posledně s brýlemi. Pokud byste hru chtěli nahlížet coby souhrn suchých fakt, řekli byste - no jo, ten roztržitej prďola pořád hledá brýle. Pro mne to ale je hra, vedu ji proti osudu a proti vlastní přirozenosti.

Mám troje brýle - jedny na čtení, druhé na počítač a třetí "abych viděl", rozumějte - venku a hlavně v autě.
Pokud jde o čtecí brýle, rozhodil jsem v prostoru tolik exemplářů, že vždycky aspoň jeden je v dosahu. Říkám tomu prostor nasycený brýlemi, bohužel jen o jednom dioptrickém stupni.
Druhé brýle jsou unikátní. Mají hodnotu +2,5 dioptrií a vidím jimi na monitor. A právě ty jsem posledních pět dní hledal. Věděl jsem, že tady někde musej bejt, tedy "tady někde v baráku". Problém jsem vyřešil jednoduše, u firmy M&M u Anděla jsem koupil druhé, a byl jsem upřímně zvědav, odkud se ztracené brýle vynoří.

Dnes jsem je našel.
Neodtáhl je Bart do pelechu. Neodnesl je roztržitý pošťák. Z nebe se nesnesl orel a...
Krátce a dobře, ležely na stole. Celou tu dobu jsem na ně musel bezpočtukrát hledět. Byly neviditelné? Nebo se někde schovaly a pak, když se jim mne zželelo, vylezly a lehly si na stůj, na prázdnou,čistou, uklizenou desku? Nevím.
Už dlouho jsem neměl žádný příběh kolem koukacích brýlí. Ty mívám pravidelně dvoje. Jednou jsem brýle ztratil a našel je za dva roky v kompostu (přežily). To bylo radosti! Pak mi vypadly z kapsy rovnou do ohně (nepřežily). To bylo... písk.


PSÍ PŘÍHODY: Divnej chlap
Je to zvláštní pocit - jdete pryč z domu a venku se potuluje divnej chlap. Poflakuje se, pak si sedne na klandr a čumí kolem sebe, divně.
Na zahradě pobíhá Bart. Je to pes hlídací a od toho ho máme, aby hlídal. Dokud jsme tady na kopci neměli psy, tu a tam se dostavila nevyžádaná návštěva: tu odmontovala kola z auta zaparkovaného na dvoře, tu se vloupala dovnitř a udělala betlém v obýváku, tu... Prostě, stávalo se. Od té doby co tu máme všichni psinec, je klid - to je druhá stránka problému "zlých psů".

Ireně se ten divnej chlap taky nelíbil.
Řešili jsme dilema: máme nechat Barta na zahradě, nebo ho zavřít doma? Když zůstane na zahradě, může působit jako "odstrašující síla". Jenže je zranitelný, někdo mu může ublížit, třeba rovnou ten divnej chlap. Doma je Bart v bezpečí před otráveným buřtem, ale je ve větším bezpečí dům?

Nakonec jsem se rozhodl ho nechat venku. Tenhle "divnej chlap" se tu objevil náhodou ve chvíli, kdy jsem si ho všiml. Kolik takových se tu potuluje, když nejsem doma?

Dopadlo to dobře.
Bart se zhostil úkolu jak se patří a pozemek uhájil.

Možná taky, že ten chlap nebyl vůbec divnej. Že jen tak čuměl.
Hmmm... Kolika lidem jsem taky připadal jako "divnej chlap", když jsem někde posedával? A kolikrát uvažovali o tom, jestli něco neprovedu jejich čoklovi?


 
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.