Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: středa 31.7.2002

A děti budou mít prázdniny
Cyril Svoboda musel dnes udělat radost dětem z Pankráce a jistě i dalších obvodů: po dobu summitu NATO budou uzavřeny školy! Jako dítě jsem zažil uhelné prázdniny. Mrzlo až praští a uhlí bylo málo. Pak jsou taky prázdniny zdravotní (když jsou epidemie) a bývaly prázdniny spartakiádní (z důvodů snadno pochopitelných). To co Svoboda potvrdil budou prázdniny alianční.

V Praze se bude v listopadu vytvářet historie a taky vypuknou kravály v ulicích. Kdyby nebylo kraválů, učitelé by mohli vodit do Kongresového centra školní výpravy: děti, podívejte, jak se dělají dějiny! Jenže to nepůjde, protože vršek kde je pankrácký Moby Dick vybudován, bude obklopen bojovou vozbou a ve vzduchu budou létat vypůjčené ef šestnáctky. A naše letadla dostanou americké rakety za patnáct miliónů dolarů.

Děti budou mít prázdniny a radost budeme mít i my, hyeny. Každý bude moci zaujmout stanovisko. Ne k summitu samotnému. To bude otrava. Pravděpodobně dojde k rozšíření přesně podle Parkinsonova zákona - jakmile nějaká instituce přestane být důležitá, nafoukne se jako žába. Pana profesora by jistě zaujaly statistiky stran stálých zaměstnanců aliance, kolik zaměstnávala lidí v době, kdy moskevští stratégové chystali drtivé raketojaderné údery (na Rýně za pět dní) a kolik jich zaměstnává dnes.

Každý zaujmeme stanovisko ke kraválům. Je to projev vezuzdného násilí, extremismu a neokomunismu, anebo "mladí lidé" vytvářejí svobodnou budoucnost lidstva spíš, než byrokraté a vojáci skrytí za obušky a bajonety?

Děti budou mít prázdniny a rád bych si vzal taky prázdniny, protože mě už dopředu nudí, co budu psát já a co budou psát jiní... Jak budu rozhořčený, až uvidím globáky a ftaláty v akci! Teď je mi to k smíchu. Kéž by mi to vydrželo.


RODINA A PŘÁTELÉ: Chvála PET lahví
Umělohmotné PET láhve jsou vynález čerta, nebo ještě hůře - globálního imperialismu. O tom vás poučí každý ftalát. Tyhle láhve, to je taky případ, kdy občan neví, komu věřit. Co je více nebezpečné? Plastikové láhve, nebo skleněné? Co víc zatěžuje životní prostředí? Stojí více úsilí a energie výroba skleněné láhve plus manipulování s nápoji "ve skle", nebo umělohmotné láhve? Co se s nimi děje potom, kdy je vyhodíme do odpadu?

Tohle teď nebudeme řešit.
Vůbec nic nebudeme řešit! Jen se svěřím s postřehem - cestoval jsem v dnešním odpoledním vedru tramvajemi - a několikrát jsem si všiml, že lidé cestují s dvoulitrovkou PET a pijí minerálku. Tak je to správné - noviny nás denně nabádají, abychom v horku hodně pili, dokonce snad tři a půl litru denně! No a jak byste to chtěli udělat jinak, než to dělali ti lidé v tramvaji?
PET láhev po ruce...
Ještě drobnost: všichni ti lidé s PET láhvemi byli mladí. Trochu mě to překvapilo. O zdraví se lidé začínají víc strachovat, až když cítí, že jim uniká mezi prsty. Dokud jste mladí, myslíte si, že zdraví je něco normálního a ten kdo je nemocný si za to může sám, protože je pitomej.

Tihle mladí lidé s PET lahví o své zdraví pečovali a každou chvíli si z láhve nahýbali.
Ledaže to bylo jinak. třeba na zdraví nedbali a prostě jim ta minerálka nebo limonáda chutná.


PSÍ PŘÍHODY: Případ ztraceného čokla
V parných dnech se musí uvážlivě luftovat čili větrat. Luftování na jižní straně má stejný efekt jako fajrování v kamnech (už musím těch germanismů nechat, nebo mě někdo obviní ze ztráty národních zájmů a předhodí mi německou prababičku). Větrání má smysl, pokud aspoň některé okna vedou na sever. Máme v domě taková okna (výhoda obdélníkového půdorysu. Nechává otevřené i domovní dveře, dveře do garáže (vedou na sever) a schodiště přízemí-> garáž. Tím se vytváří iluze svěžesti.

Bart se nenechává zmást a osvěží ho jenom kropicí hadice. Po většinu dne je zalezlý někde ve křoví a ven by ho nevylákala ani tlupa kocourů vedená arcinepřítelem Maxem.

Jakmile zajde sluníčko a padne noc, vzduch je pořád ještě žhavý. Někdy kolem desáté obejdu dům a zavřu garážová vrata i domovní dveře. Zavřu i okno vedoucí na sever, co kdyby přišla v noci bouřka?

Bart se mnou chodí, mátožně, plete nohama. Neopouští mě - co kdybych dělal něco zajímavé, co kdyby mě napadlo stříkat hadicí nebo házet potmě balónkem anebo - dokonce - co kdybych vyrazil někam na výlet?

Všechno uzavřu a jdu si číst mail.
Pak mě napadne, jestli jsem opravdu zavřel vrata do garáže. Ano, zavřel, i domovní dveře jsou zavřené. Jenže - kde je Bart? Nenechal jsme ho na zahradě? Popadl jsem baterku a vyběhl ven. Bart nikde nebyl. Bart není utíkací typ a už je to celkem vzato pán zralého věku, ale přece...
Nakonec se ukázalo, že neutekl.
Ležel na dlaždičkách v kuchyni a připlácl se k dlažbě, aby vnímal největší plochou těla její chlad. s


Životní přání
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.