Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 30.7.2002
Lidovci - unie, shoda 12:15
Lidovci jednali s unionisty o rozdělení pozic ve 27 obvodech pro senátní volby. Připomínám,že každé dva roky se bude doplňovat třetina senátu. Schopnost dohody budiž oběma stranám uznána k dobru.Dovedeme si představit mnohem drsnější scénář.

Obě strany v podstatě prosadily své. Unionisté požadavek kompenzace za údajnou křivdu. Kdybych chtěl šťourat, namítl bych, že ono "vykroužkování" unionistických kandidátů lidovci nebyla žádná křivda. Prostě - náš volební zákon dává možnost voličům, aby kroužkováním podpořili kandidáty podle jejich gusta. v tom není žádný trik, to jsou regulérní volby, a volič kroužkoval, volič rozhodl. Naopak pachuť pletich a machinací má tak trochu toto jednání - jakápak kompenzace? Za vůli voličů? Unionisté jsou poškozeni tím, že voliči rozhodli jak rozhodli, a chtějí uzeleného stolu náhradu?

Nechme toho. Obě strany mají plnou volnost v tom, jak se dohodnou, a my občané jim do toho nemáme co mluvit.
Oplátkou, strany těžko ovlivní, co my si o tom budeme myslet.
Pokud jde o dohodu, zaznamenejme ještě, že lidovci si udrželi obvody, ve kterých jejich současní senátoři končí (dva z nich nárokovali unionisté). I to je logické a normální.

Musel bych ždímat hodně silně, abych vyprodukoval kapku sarkasmu, kritiky a důvtipného postřehu, jaký se od komentátora očekává. Nebudu ždímat. Konstatuji, že je to normální kultivovaná dohoda. Jestli povede k nějakému skvělému volebnímu efektu, to je otázka druhá.
Na to dají odpověď až volby.


RODINA A PŘÁTELÉ: Kropičák z onoho času
Po dlouhé době jsem šel po Václavském náměstí. Vedro až mřel čas - a vtom od Můstku se sunul kropičák! Klasická cisterna s tryskami na zádi. Připadal mi, že se vynořil z mého dětství, nepřekvapilo by mě, kdybych spatřil nějakou rudou hvězdu na jeho chladiči anebo plakát vyzývající k likvidaci amerického brouka - mandelinky bramborové, jak známo, shazované Trumanem a Pavlem Tigridem z letadel na padácích.

Když přijel blíže, shledal jsem rozdíl. Za mého dětství tyhle kropičáky stříkaly vodu provoněné lesní vůní. Tahle voda byla bez parfému. Prostě voda, H2O
A teď, babo raď: je to pokrok, tedy je to dobře, že kropičáky nestříkají lesní vůni? Nebo je to krok zpět?
Samosebou, že záleží na tom, jaký má kdo vztah k lesní vůni.
Já má lesní vůni rád, ale v lese, a ne v kropičáku na Václavském náměstí.

Takže pro mě je to pokrok a zároveň nostalgie, protože se mi po té hnusné lesní vůni zastesklo.

Možná se mi budete smát, jak to, že já - Pražák jsem tak dlouho neviděl na Václaváku kropičák?
Ono je to tím, že pro Pražáka začíná (už dlouho) být Václavák pěkně hnusné místo - je to tam půl na půl: cizinci, kteří přijeli, aby se nechali odrbat, a pak cizinci, kteří odrbávají cizince,.kteří přijeli, aby se nechali odrbat. A tuzemci, ti se tou melou proplétají a koukají, aby nějakou neslízli.
Mají sotva čas se ohlédnout za kropičákem.


PSÍ PŘÍHODY: Bonnie a Bart
Což o to, Bonnie je moc hezká rottweilerka. Bartovi se moc líbí. On se moc líbí jí. Zdálo by se - jasná situace. Jenže v tom je ten vtip, není to jednoduché, je zde drama, je zde zápletka.

V téhle milostné zápletce ale hraji roli padoucha.
O tom není pochyb.
Tohle jsem si říkal dnes ráno, když jsem ráno vlekl Barta na vodítku pryč od Bonnie a když její paní vlekla Bonnii opačným směrem. Kdyby tak psi uměli psát příběhy, uměli se literárně vyjadřovat, jakém padoušství by nám přisoudili!

Odpoledne, když jsem přišel z města, mě Bart vítal a olízl mi ruku a dával najevo radost.
Měl mě kousnout se slovy či se zavrčením "To ti vzkazuje Bonnie, vrahu mého citu!"
Nebo měl sehrát nějakou lstivou etudu na téma "napálený bařtipán" aneb "jak chytrý pes na hloupého člověka vyzrál". Měl by se převléci za naši sousedku Miládku a zavést hovor a v nestřeženém okamžiku zdrhnout za Bonnie - a psí publikum, kdyby se to dávalo v divadle, by si radostí tlapy omlátilo.

Že je to blbost, aby se Bart převlékal za sousedku?
Je to blbost. Ale ne zas o tolik větší blbost, než když se ženská převlékne za svého bratra a nikdo to nepozná.


Hluboká myšlenka
Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.