Památce německého ovčáka Gordona (*23.4.1984, +5.3.1996), který mě přivedl k poznání, že události světové, domácí, rodinné a psí mají ze zřetele věčnosti stejný význam. Neviditelného psa dovedl dělat způsobem, jaký jeho nástupce rottweiler Bart zatím neumí napodobit.
  
Hyena

 Hledání:
 Sekce:
NEVIDITELNÝ PES
ZVÍŘETNÍK
SCI-FI

Zpět na hlavní
    stranu


 O Hyeně: Tato verze Neviditelného psa navazuje na původní koncepci z roku 1996; autor textů a obrázků je vydavatel NP Ondřej Neff. Odkazy na sekce a jednotlivé rubriky vedou do plné verze NP. Pokud máte zájem o čtení jen této verze psa, zaznamenejte si její adresu do bookmarků (oblíbených adres).
[an error occurred while processing this directive]
STRUČNĚ: úterý 9.4.2002
 • Tony Blair po krátké návštěvě Prahy prohlásil, že v Benešových dekretech nevidí překážku pro vstup ČR do Evropské unie
 • Německo nevznese problematiku Benešových dekretů do vyjednávání o vstupu do EU, sdělil zpravodaji ČTK tajemník německého ministerstva zahraničí Günter Pleuger
 • Předsedové parlamentních stran budou v úterý rokovat s ministrem zahraničí Janem Kavanem o problematice Benešových dekretů
 • Týdeník Respekt v pondělí sdělil, že ředitel BIS Jiří Růžek ještě loni působil ve stejné firmě SUDAS Investment s bývalým agentem StB Janem Buriánkem
 • Mezinárodní agentura pro atomovou energii zahájila prověrku druhého bloku Jaderné elektrárny v Temelíně
 • Obvodní soud v Praze 1 odročil kauzu někdejšího generálního prokurátora Jiřího Šetiny ve věci devizového deliktu a ohrožení státního tajemství
 • Okresní soud v Ústí nad Labem odsoudil tři muže z lichvy, prováděné na obyvatelích proslulé Matiční ulice
 • V Praze se konal Mezinárodní den Romů, na Karlově mostě se slavnostně házely květiny do řeky jako symbol tisíciletého putování Romů světem
 • Václav Havel zůstane týden na ostrově Maltě, bude to zdravotní dovolená
 • Na jižní Moravě pomrzly květy meruněk, hrozí nebezpečí i broskvím
 • Počasí Praha: Sluníčko dělalo co mohlo po celý den, na teplotě výsledek žádný
  Žilina: na rozdiel od víkendu aspoň už nesnežilo    Miroslav Drkoš

České jaro (z Moravy):
Halaj, belaj, maličký,
navařím ti kašičky,
navařím ti málo,
abys dobře spalo.
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)

Z deníčku Moby Dicka:

Úterý 9. dubna 2002
Včerejší informace, že na porady našich managorů chodí zástupce z ministerstva snad vysvětluje, proč jsme dostali exkluzivní zakázku na zabezpečení Zasedání Světových Textáren, které se u nás bude konat na podzim. Mluvčí MIZu prohlásil: "České Textárny si své postavení na trhu udrží. Role státu je v tom nezastupitelná." Príma. Letos jsme dostali už třetí vládní zakázku!


ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Dobrá zpráva od Blaira
V poledne měli na Radiožurnálu na telefonu Jana Čulíka a ptali se ho do Glasgowa, jak se dívá na Blairovu cestu do Prahy - z britského pohledu. Málokdy se komentátorova slova naplní tak rychle a bezezbytku. Jde o běžnou podporu před volbami s nulovým faktickým významem, tak asi bych volně reprodukoval jeho slova. V Británii se o tuto cestu nikdo nestará. Pokud jde o tak zvanou kauzu Benešových dekretů, v Británii prakticky nikdo neví, co to je, a s výjimkou Bavorska to pořádně nikdo neví ani v Německu samém. Je to zbytečný humbuk, vyplynulo z Čulíkových slov.

On se věru nemusí obávat, že ho někdo nařkne, že je placen německými revanšisty a je hlásnou troubou "určitých kruhů", jak se po dvanácti letech zase začalo u nás ozývat. Na tiskové konferenci Blair o několik hodin později prohlásil, že otázka Benešových dekretů naprosto není žádnou překážkou vstupu České republiky do Evropské unie, to bylo podstatné sdělení. Blair proletěl Prahou jako předvolební povětroň a zase zmizel. Klasická předvolební návštěva, s trochou přídechu propagace nákupu britsko-švédského stíhače Gripen. Snad i to Blairovo sekání s veteránem bitvy o Anglii generálem Peřinou zapadlo do tohoto scénáře. Podobně jako Blair pohovořil i tajemník německého ministerstva zahraničí Günter Pleuger.

To je jistě dobrá zpráva, především pro lidi v pohraničí, kteří jsou pobláznění humbukem kolem dekretů.

Otázka je, zda jsou zcela šťastni i naši politici.
Vždyť takováto slova uklidnění a rozumu jim berou vítr z plachet. Hatí jim hlavní volební téma - obhajobu českých národních zájmů. Co by teď na schůzích měli provolávat, když by se ukázalo, že nikdo české národní zájmy neohrožuje, že zpětné rušení majetkových závazků nepřipadá v civilizovaném světe v úvahu a že proklamace části sudetských Němců a některých politiků nemají v evropském kontextu reálnou váhu?

Jenže - v tom je půvab strašidel. Rozumem se zaplašit nedají. Politická strana Cesta změny pořádá diskuse, například ve Vimperku, Prachaticích a Stachách. Snaží se občanům vysvětlovat, že jim nic reálného nehrozí. No jo, a lidi stejně budou volit politiky, kteří udělali ze strašení občanů a z právní iracionality volební hit.


RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger v hostinci
Byli jsme onehdy o víkendu s mou ženou Míšou tak zvaně na lepším, vydali jsme se poobědvat do restaurace. Výborný to podnik, kuchyně znamenitá, obsluha příkladná, spokojenost naprostá. I to zacházení skvělé - hned u dveří se vás ujme dáma, zavede ke stolu, přiběhne číšník s lístkem a už to sviští, jak má být. A ceny nejsou zase nijak horentní, nemáte pocit, že si za párátko počítají padesátku.

Takže to všechno proběhlo v naprosté pohodě. Zaplatil jsem, zvedli jsme se a odcházeli jsme. Míša ještě před tím, než jsme skutečně vypadli, pravila, že si potřebuje, dejme tomu, přepudrovat nos.

Dobrá tedy.
Šel jsem k východu sám, chvilku jsem tam postával a lelkoval a všiml jsem si, že hned vedle vchodu mají sádrovou sochu, zmenšenou repliku Michelangelova Davida. Socha mě zaujala. Zavedl jsem tedy řeč s onou mladou dámou, která má za úkol uvádět hosty.
"To je zajímavé, že tu máte toho Davida," řekl jsem.
"Pěkná socha," podotkla.
"No ano. Takovou sochu mívají v gayských restauracích. To vejdete dovnitř, uvidíte Davida a hned vidíte, která bije."
"Neříkejte!" podivila se.
"No bať! A to je vždycky dobré znamení, protože gayové dbají na pořádek, jsou čistotní a hlavně - dovedou vařit!"
"No tak to u nás se sice dobře vaří, ale ta socha je tu jen tak, protože je krásná," pravila ta mladá dáma. To už vyšla Míša s napudrovaným nosem, takže jsem se s uváděcí slečnou pozdravil, připojil jsem se ke své ženě a společně jsme vyšli ven.

"O čem jsi diskutoval s tou lesbou?" chtěla vědět, když jsme byli na chodníku.
"Ona byla lesba?"
"Stopro," pravila žena rozhodně. "To já poznám."
"A ten číšník, to byl..."
"Tisíc procent." Podezíravě se na mě podívala. "Že ty jsi... Já ani nemůžu jít na záchod! Tebe někde nechat samotnýho!"
"Příště půjdu s tebou," řekl jsem. Mlčeti zlato! A ničeho si nevšímat! A když si všimnu, držím hubu!!!


PSÍ PŘÍHODY: Kterak udělal Kája radost Besince
Začnu oklikou - dnes jsem zahajoval výstavu obrazů, kreseb a originál comicsů Káji Saudka ve výstavních prostorách muzea v Berouně. Fanouškům Káji Saudka doporučuji - jsou tam věci i pětadvacet let staré, ze soukromých sbírek z okruhu speleologů (ti totiž Káju podporovali v dobách, kdy Kája byl tak zvaně na ošklivci). Přestože jsem pro Káju napsal možná pět nebo šest scénářů ke comicsům, originály ze sedmdesátých let jsem neviděl - až tady, v Berouně.

A teď k Besince.
Je to pejsková značně letitá, je jí snad čtrnáct (neví se přesně, Kája ji přinesl z nalezince). Už chudák moc nemůže na nohy. Kája si usmyslel, že jí udělá radost, když je takové opticky pěkné počasí, a že ji sveze autem.
Potíž byla v tom, že Kája všude chodí pěšky a auto nepoužívá. Po třech a půl letech tedy otevřel garáž z jiného důvodu, než aby do ní ukládal rámy nebo je nosil ven: hodlal vyvézt automobil, přestože ho mnozí odrazovali, že možná zapomněl, jak se řídí ("To se nedá zapomenout," říká Kája; "Je to v genech.") Nešlo to. Nikoli proto, že by Kája nedokázal najít spojku. Důvod byl prostší - myši za ty tři a půl roku sežraly elektrickou instalaci!

Naštěstí je Kája obklopen přáteli, jinak by ho oprava stála majlant... Následky činnosti neznámého Jerryho byly napraveny.
Kája vnesl Besinku dovnitř a umístil ji na přední sedadlo.
"Bál jsem se, že jí bude houpání a naklánění vadit. Ale ne! Já jsem cítil, jak z ní sálá blaženost. Jeli jsme pomaličku, nahoru na Strahov, kolem stadiónu a pak zpátky. Besinka byla šťastná." Pak dodává: "Je to bytost..."
Přál bych oběma, aby spolu byli šťastní s autem i bez auta co nejdéle.


Toto je DENÍK:  do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Hyena jindy, eventuálně nikdy. 
Rediguje Ondřej Neff.
Listu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1212-673X.